Електронна бібліотека/Проза

СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
Пізно ввечері, майже поночі...Сергій Жадан
Поетичні новиниМикола Істин
Настя малює не квіткуПавло Кущ
БубликПавло Кущ
Серцем-садом...Микола Істин
коли надто пізно ти знаєш що мало любив...Анатолій Дністровий
LET ME GОOKEAN ELZY
Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
де я тебе розлив...Сергій Осока
"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Чужими піснями отруєна даль не навіки...Ігор Павлюк
Візерунки на склі. То від подиху нашого...Мар´яна Савка
Святи Йордан водою не вогнем...Мар´яна Савка
Така імла - поміж дощем і снігом...Мар´яна Савка
Він переїхав в Бучу в середині березня 2021...Максим Кривцов
Приймаю цю осінь внутрішньовенно...Сергій Кривцов
Завантажити

царської Росії, відновленої гетьманом. Проте більшовиків здолати він не зможе ніколи. Стиль влади більшовиків – це диктат. Диктатор вимагає від усіх дисципліни. І для цього треба мати дисципліну внутрішню. А у Петлюри в кабінеті сидять отамани, що палять люльки, лущать насіння і травлять анекдоти. Петлюра до дисципліни просто не здатний. Він займеться тим, що в нього виходить найкраще – почне душити діячів, від яких відчуватиме загрозу. Це я вам кажу – як святий на небі.
– А чому ви весь час кажете про Петлюру? – здивувався Артем. – Його з в’язниці випустили напередодні повстання. Повстанням же керували інші люди – Шаповал, Винниченко…
– Шаповал! Винниченко! Коновалець! – передражнив його Терещенко. – Хто такий Винниченко? Богемний літератор. Хто такий Шаповал? Безталанний журналіст. Хто такий Коновалець? Австрійський прапорщик-фендрик, який, певно, сам очмарів від швидкості з якою його винесло у велику політику. Що б могли зробити ці люди? Та нічого насправді! Інша справа – Петлюра. Знаєте, сотнику, я ненавиджу цю людину, але я не можу ним не пишатися. В своєму бажанні знищити геть усе навколо себе, в ім’я безмежного панування себе-коханого він просто не має собі рівних. Наливайте.
Хильнувши ще чарку, офіцер «свідомки» продовжив розповідь.
– Ви пригадуєте, коли генерала Скоропадського було проголошено гетьманом України, ким тоді був Петлюра? Відповідаю – головою Всеукраїнського союзу земств. А Союз земств – це така організація місцевого самоврядування, яка давала повну уяву про економічне становище в країні, часто-густо – кращу за звіти уряду. Безперечно, у земствах першу скрипку грали крупні поміщики та сільські хазяї-хлібороби. А хто переймався бідами дрібного селянина та наймита? Ними переймалася сільська кооперація. А сільська кооперація – це така організація, яка для виходу на міжнародні ринки створила власну розгалужену мережу всеукраїнського масштабу – Всеукраїнський Сільськогосподарський Кооперативний Союз «Централ». А ще був споживчий кооперативний концерн «Дніпросоюз» з річним обертом 70 млрд карбованців. А ще був «Українбанк», створений на гроші кооперативів для видачі кредитів тим самим кооперативам. Уявляєте собі, сотнику? Дві організації охоплювали ВСЮ сільську бідноту і опікувалися постачанням та збутом її товарів. А інша організація їх кредитувала. А тепер здогадайтеся, хто контролював союзи сільської кооперації?
– Петлюра? – спитав вражений Артем.
– Ну, не сам, – відповів Терещенко. – Проте і в «Українбанку», і в «Централі», і в «Дніпросоюзі» сиділи його люди. Через них він і діяв. Сталося дивовижне. Села, які виступали проти гетьмана – отримували дешеві кредити і гарні умови для праці. І навпаки, села, схильні до гетьмана, через «Централ» не могли вирішити жодного питання. Гетьманська влада нічим не могла їм допомогти – і сама штовхала до петлюрівських заколотників. Через спілки кооперації селяни отримували гроші, зброю, потрібну літературу. Кооперативні спілки видавали тридцять шість журналів та газет. Кур’єри кооперативних спілок діставалися до сіл швидше за посланців урядових установ. Тим часом агітатори соціал-демократів та есерів ідеологічно обробляли сільських лікарів, учителів та священиків. Соціалісти опанували село, а це більше дев’яноста відсотків населення країни. Вони підбурювали селян не платити податків і не йти до війська, а натомість – бунтувати проти влади. Результатами ми смакуємо прямо зараз.
– Як спокійно ви все це говорите! – саркастично зауважив Артем. – То Петлюру заарештували саме за це?
– Ні, за інше. Але ув’язнений Петлюра вже нічого й не вирішував, – відповів Терещенко. – Потрібні люди вже були на своїх місцях і робили все, що треба, без участі Петлюри. Гетьмана тільки ледащій у нас не лаяв за каральні загони. Але ніхто не згадав, що гетьман створив тепличні умови для розвитку кооперації. Каральні ж загони насправді створювала не гетьманська влада, а пани-землевласники, переважно московського та польського походження, разом із німцями. У серпні новий міністр МВС пан Кістяковський поклав тим загонам край. Проте ми стикнулися просто з дивовижною ситуацією – з цілковитим несприйняттям офіційної влади селом. Несприйняття це було настільки масове і впоряджене, що ми зрозуміли, що маємо справу з організованим рухом. Невдовзі нам відкрилася істинна. Ми почали розробку кооперативних організацій. І тут вибухнуло протигетьманське повстання. Так що, сотнику, як представника Республіканського війська я маю вас привітати – у вас виявився напрочуд дотепний лідер.
Артем похмуро прожував шматок солоного сиру. І потім промовив цілком твердо:
– Й при цьому ви упевнені що Петлюра буде не здатен протистояти більшовикам. Де ж логіка?
Терещенко засміявся у відповідь:
– Пане сотнику, аби збаламутити селян – треба знатися на економіці. Щоби перемогти у війні – треба знатися на армії. А військова справа і збаламучене селянство – речі несумісні. Гармидером серед селюків уже скористалися більшовики – вони поширюють гасло «продовжувати повстання

Останні події

30.10.2024|14:38
У просторі ПЕН відбудеться зустріч із письменницею Оксаною Мороз у межах Кіноклубу Docudays UA
30.10.2024|13:44
10 причин відвідати Фестиваль “Земля Поетів” у Львові 9-10 листопада
28.10.2024|13:51
Оголошено довгі списки Книги року ВВС-2024
25.10.2024|09:29
Книгарня біля Софіївського парку: "Книгарня "Є" відкрила магазин в Умані
19.10.2024|09:56
Названі лавреати Міжнародного літературного конкурсу прози рукописів «Крилатий Лев»
17.10.2024|12:48
У видавництві “Чорні вівці” розпочався передпродаж підліткового зимового фентезі “Різдвяний експрес” Карін Ерландссон
17.10.2024|11:55
Розпочався конкурс на здобуття премії Drahomán Prize за 2024 рік
17.10.2024|11:33
Що читає Україна?: аналітика по областям
17.10.2024|11:27
«Liber 24»: як Україна вперше взяла участь у книжковому ярмарку в Барселон
11.10.2024|18:46
Киян запрошують обміняти російськомовні книжки на українські по “шокуючій знижці”


Партнери