Електронна бібліотека/Проза

Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
Пізно ввечері, майже поночі...Сергій Жадан
Поетичні новиниМикола Істин
Настя малює не квіткуПавло Кущ
БубликПавло Кущ
Серцем-садом...Микола Істин
коли надто пізно ти знаєш що мало любив...Анатолій Дністровий
LET ME GОOKEAN ELZY
Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
де я тебе розлив...Сергій Осока
"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Завантажити

посилати в бій.
Міхновський знову заплющив очі. Казав він, немов перебуваючи у гіпнозі.
– Я привіз вам поповнення. Якщо зараз ми дійдемо згоди – три тисячі людей прибудуть до вас за тиждень. Протягом ще трьох ви отримаєте сорок тисяч добровольців.
Отаман Болбочан присвиснув від подиву:
– Звідкіля стільки? Хто ці люди?
– Члени нашої партії, їхні родичі та співчуваючі, – відповів хлібороб. – Сільські хазяї-куркулі. Вони мають, що втрачати. Це не ті шмаркачі, що їх надсилає вам Директорія, це – дійшлі, здорові, потерті життям мужики. Серед них чимало ветеранів Німецької війни. Беріть їх.
Командувач посміхнувся. Поглянув у стелю. Покрутив у пальцях олівець.
– Ви пропонуєте мені людей більше, ніж я маю зараз у всій Лівобережній групі, – Болбочан казав твердо, дозуючи кожне слово. – Гаразд, я знайду, у що їх одягнути та чим озброїти. Упевнений – ці люди будуть дивовижно стійкі до абракадабри соціалістів. Але! – Погляд командувача став гострим мов багнет. – Пане Міхновський, я чудово розумію наслідки подібного кроку. На цих козаків керівники вашої партії матимуть вплив не менший за моїх старшин. Ба-більше, якщо за місяць ви скомандуєте цим людям – «На Київ!», мої слова для них не важитимуть і трьох копійок.
Неозброєним оком було видно, наскільки важко було лідерові хліборобів розплющити очі та заговорити.
– Пане командувачу, я знаю вас як палкого і незламного патріота. Я не повірю, що за цих умов ви станете корчити з себе царського офіцера і доводити мені, що ви байдужі до політики. Подивіться навколо! Погляньте, на що перетворили ці потвори нашу країну. Невже ви будете берегти їм вірність?
Болбочан посміхнувся.
– Ви пропонуєте мені долучитися до заколоту проти Петлюри?
– А хоч би й так, – відповів Міхновський. – Але спершу треба відбитися від більшовиків. Це ми зробимо разом. А коли ворога буде знищено – ми разом дамо раду державі. Петлюра може опертися лише на Січових стрільців – але галичани не стануть воювати проти запорожців. Разом ми переможемо. Потрібно слово війська, а військо потребує ватажка. Ви – найкраща фігура.
– І ви гадаєте, я погоджуся очолити виступ проти влади?
– Маєте вибір, – буркнув хлібороб. – Держава потребує сильної армії і очолити її мусить людина, здатна заохотити до служби професіоналів. Ми профани у питаннях війська, але знаємося на урядуванні, ви ж – фаховий військовий. Давайте доповнимо одне одного.
Болбочан випростався і підійшов до вікна. Поглянув.
– Як ви збираєтеся встановлювати лад?
– Потрібна військова диктатура, – твердо відповів Міхновський. – Треба розігнати комбіди і припинити бузувірські соціалістичні експерименти над країною. Соціалістів, есерів, боротьбистів та ленінців до влади пускати категорично не можна: їхня ідеологія – то отрута, ще гірша за чорносотенство. Треба повертатися до моделі держави, започаткованої гетьманом, але без єдинонеділимщиків. Гетьман припустився помилки, коли пустив до влади професіоналів, знехтувавши їхніми політичними переконаннями – нам доведеться цю помилку виправляти. Треба відновити право приватної власності. Потрібно влади на місцях. Працювати в установах повинні фахові чиновники, не ворожі Україні.
– Ви пропонуєте реставрацію гетьманства?
Міхновський безсило заплющив очі.
– Ім’я Павла Скоропадського нині настільки виваляне в багні, що повернути його на владу я не бачу можливості. Керувати країною будемо ми з вами. Але передусім маємо відбитися від більшовиків.
Болбочан стояв нерухомий. З коридору долинало стрекотіння друкарської машинки. У сонячному промені осідав пил. Пауза тяглася неймовірно довго, і здавалося, що Міхновський заснув на стільці.
– Скільки часу вам треба, аби запустити процес прибуття добровольців? – голос командувача вивів Міхновського із забуття.
– Треба пустити моїх людей на телеграф, – відповів хлібороб. – Вони дадуть сигнал потрібним людям. Хлібороби вирушать до вказаного пункту збору. Навіть з того боку фронту прийдуть.
– Добре, – відповів Болбочан. – Шкода, не можу простягнути вам руки, але ви маєте знати: я повністю згоден з вашими планами і цілковито до вас долучаюся. Але мушу трохи прояснити вам обстановку.
Міхновський ловив кожне його слово.
– Час на переформування частин ми, на щастя, маємо, – Болбочан всівся за стіл і склав перед собою руки. – Під Полтавою більшовики зазнали таких втрат, що з окопів носа не сунуть. Так триватиме ще кілька тижнів. Тил в зоні дії моїх частин зараз ми впорядковуємо самі – на Директорію марно сподіватися. Головна булава війська щойно усунула мене з посади командувача Лівобережної групи і призначила полковника Коновальця, але реально фронтом ще й досі керують мої старшини. Конфлікту з Директорією не уникнути – їхні накази суперечать вже просто здоровому глуздові. Але й формувати частини з ваших людей треба без шуму. Розгортання нових частин безумовно викличе паніку у Києві. І не тільки. Я командую Лівобережною групою, але існують ще й інші. Розгортання нових частин швидко помітять

Останні події

27.11.2024|12:11
"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
09.11.2024|11:29
У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»


Партнери