Електронна бібліотека/Проза

Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
Пізно ввечері, майже поночі...Сергій Жадан
Поетичні новиниМикола Істин
Настя малює не квіткуПавло Кущ
БубликПавло Кущ
Серцем-садом...Микола Істин
коли надто пізно ти знаєш що мало любив...Анатолій Дністровий
LET ME GОOKEAN ELZY
Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
де я тебе розлив...Сергій Осока
"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Завантажити

панів, але панам воно наче голодному «Добрий вечір». Пани давно з України дали драла. Під удар потрапили наші з вами однопартійці – чимало з них мають і по двадцять, і по тридцять, і по п’ятдесят десятин.
– Цікаво, а чим тоді гірший розділ по-більшовицьки – всім зразу і порівну? – зауважив Володимир Шемет. – Наші однопартійці від перших днів повстання потерпають від грабунків та реквізицій повстанських отаманів та комітетів «бєднєйших». Чим це не більшовизм?
– Ми зібрали делегацію від хліборобів-селян і пішли до високої Директорії подавати скаргу, – мовив Міхновський. – Знаєте, що нам відповіли? «Ми хліборобами вирішили пожертвувати»! Селяни збурилися, здійняли лемент, і тоді їх витурили з зали Січові стрільці. А наймудріший «товариш» Швець при цьому нарікав, що хлібороби – неблагонадійний елемент, що саме ми привели до влади Скоропадського і що нас… Та чого там казати?!
Міхновський випростався і став ходити по столовій з кінця в кінець.
– Боже мій! Це ж якими ідіотами треба бути? – руками він розмахував так, ніби читав поему. – Якщо ви хліборобами пожертвували, хто ж, у дідька, вас боронитиме? Хто годуватиме? На біса ви тоді хліборобам здалися?
Андрієвський знизав плечима.
– Варто було цього чекати, – сказав він. – Давно відомо, що підпора нашої держави – то бідніші.
– Яка, до дідька, підпора? Я вас прошу! – спалахнув Міхновський. – «Бєднєйшиє» чхати хотіли на державу. У нас в Україні зараз селяни – це 81% населення. З них близько десяти відсотків – це хазяї-хлібороби, близько п’ятнадцяти – особи без землі, наймити та різноманітні поденні працівники. Решта – це дрібні землевласники та сільські майстрові – інертна маса, яка не має переконань і просто коритиметься силі. Ця маса ринула за соціалістами проти гетьмана через обіцянку дармової землі, але тепер вона не бажає ані податків платити, ані в армії служити. Реальною опорою для влади можуть стати або «бєднєйшиє», або хлібороби. Перші – зимою 17-го вітали більшовиків, другі збилися проти них у повстанські загони та зажадали гетьманства. І от тепер соціалісти з Директорії не винайшли нічого кращого, ніж змагатися з більшовиками, хто перетягне «бєднєйших» на свій бік. Наївні! «Бєднєйшим» чхати на Україну. Директорія ніколи не зможе пообіцяти стільки, скільки обіцяє червона Москва. Пане Сергію, розкажіть!
Сергій Шемет взяв з полиці блокнот, розкрив, щось прочитав, замислився.
– У нас тут стався з’їзд Спілки селянських депутатів, читайте – сільських бідніших, лівих есерів та більшовиків, – після Міхновського спокійний голос Шемета видався неприродним. – Про те, як обирали делегатів на цей з’їзд, наші однопартійці нам уже повідомляли. Так от, цей з’їзд постановив, що Директорія не створила на місцях органів влади, здатних провести соціальні реформи, а навпаки – розсадила скрізь «буржуазні елементи», як-то інтелігентів, підприємців, адвокатів, інженерів та нас – членів партій соціалістів-федералістів та хліборобів-демократів. Виходячи з цього Спілка оголосила, що вся влада на місцях має бути передана радам робочих і селянських депутатів, а в центрі – об’єднаному з’їздові цих рад. В перекладі на українську все це означає, що бідніші уже продали Директорію з тельбухами, а Спілка – відверто пристала на бік Леніна та Троцького.
– Червона Москва створює підґрунтя для легітимізації своєї військової навали на Україну, а Директорія вухом не веде, – глузливо зауважив Міхновський. – Зберися щось таке хліборобське у Москві чи у Денікіна – їх би там на багнети підняли. А в нас – можна закликати до насильницької зміни влади. Демократія, хай їй лихо!
Міхновський витяг з кишені люльку і спробував набити її тютюном. Тютюн розсипався. Міхновський здихнув і кинув люльку на стіл. Відчуття кінця стисло Андрієвському серце.
– Чи маємо ми надію? – мовив він крізь пересохлу горлянку. – Чи може щось змінити ситуацію?
– Може, – відповів Шемет. – Слово війська. А військо в Києві – це галичани. Доля України – в руках командувача Осадчим корпусом полковника Коновальця.
– А як налаштований Коновалець?
– Та як вам сказати? – Шемет зам’явся. – Галичан цей безлад дратує не менше за нас. Вони вимагають єдиновладдя та бажають диктатури.
– Авжеж, бажають, – передражнив його Міхновський. – Та тільки далі за бажання у них справа не сунеться. Коновалець – людина в діях не самостійна. Над ним стоїть стрілецька Січова рада, а вона, в свою чергу, сильно товаришує з Петлюрою. Ставлення Петлюри до хліборобів не мені вам описувати. Відкиньте ілюзії – на галичан сподіватися марно. Вони будуть дотримуватися нейтралітету вже просто тому, що їм складно розібратися в нашому наддніпрянському безладі.
Міхновський присів у крісло і пронизливо поглянув на Андрієвського:
– Пане Вікторе, слухайте. У Полтаві розташований штаб Болбочана. Місто боронять його частини. Яке ваше враження від запорожців?
Андрієвський розгублено знизав плечима:
– Та я, розумієте, не військовий, – відповів він. – Але як на мій хлопський розум… У Болбочана дуже

Останні події

27.11.2024|12:11
"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
09.11.2024|11:29
У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»


Партнери