Re: цензії
- 23.01.2025|Ігор ЧорнийЖертва не винна
- 20.01.2025|Олександра СалійПароль: Маньо
- 16.01.2025|Ігор ЧорнийБориславу не до сміху
- 09.01.2025|Богдан СмолякПодвижництво, задокументоване серцем
- 07.01.2025|Тетяна Качак, м. Івано-ФранківськВолодимир Полєк – жива енциклопедія
- 03.01.2025|Віктор ВербичОбітниця Олександра Ковча: «Любити, вірити, чекати»
- 02.01.2025|Галина Максимів, письменницяПро вибір ким бути: ножицями чи папером
- 31.12.2024|Михайло ЖайворонМіж рядками незвіданих тиш
- 31.12.2024|Галина Максимів, письменницяПодорож, яка змінила світ на краще
- 30.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськFemina est…
Видавничі новинки
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
Події
У Львові відбувся круглий стіл «Сільські бібліотеки: хто перший – того й книжка?»
14 листопада в малій сесійній залі Львівської обласної ради відбувся круглий стіл на тему: «Сільські бібліотеки: хто перший – того й книжка?» в межах благодійної акції «Українські книги – сільським бібліотекам».
Основна мета круглого столу - привернути увагу широкої громадськості до вирішення проблем, які постали перед сільськими бібліотеками сьогодні.
Список учасників дискусії тут
За інформацією, отриманою від сільських бібліотекарів, на одного мешканця сільської місцевості припадає менше трьох книжок, виданих за часів незалежності України. Цю інформацію підтверджує директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки (ЛОУНБ) Іван Сварник, констатуючи, що з 6 млн. примірників, які зберігаються у фондах сільських бібліотек, понад 40% становить література, видана російською мовою ще в радянські часи. При цьому 86% читачів воліють читати українською мовою, а діти і молодь навіть не володіють російською настільки добре, щоб читати книжки. Тож не дивно, що сільські бібліотеки відвідують щораз менше - зафіксоване падіння відвідуваності 2-10% в різних районах області, справи з «книговидачею» ще гірші.
В результаті обговорення учасники прийняли відповідну резолюцію і скерували її депутатам Львівської обласної ради з проханням про обговорення на черговій сесії проблем сільських бібліотек Львівщини.
Олександра Коваль, президент ГО «Форум видавців»: «Як показують результати сьогоднішнього круглого столу, на який ми запросили сільських бібліотекарів, для яких громадою намагаємося зібрати 25 тисяч книжок, проблеми сільських бібліотек ще більші, ніж ми собі тут в місті уявляємо. Наразі, попри великі зусилля і підтримку багатьох організацій, нам вдалося зібрати лише 5-ту частину запланованої кількості. Мене засмучує така низька активність і готовність львів´ян жертвувати малим для ближнього. У Львові, напевно, знайдеться з тисячу родин, які змогли б пожертвувати хоча б по 100 книжок? Люди мають в домашніх бібліотеках книжки, з якими зможуть розстатися. Адже в наших рідних селах, звідки більшість нас, теперішніх львів´ян, походить, бібліотеки мають лиш по 2-3 книжки на людину! А ми тримаємо свої книжки вдома на всякий випадок, бо вже давно їх прочитали, і не даємо цим дітям, цим людям можливості розвиватися - вони просто не мають шансу доступитися до тих надбань інтелекту і культури, який ми маємо в місті! Поділімось із ними своїми книжками!».
Ольга Михайлюк, завідуюча бібліотеки-філії ЦБС с. Сокіл Кам´янка-Бузького району: «Мета акції надзвичайно хороша, і буде прекрасно, якщо вдасться досягти того результату, до якого прагнуть організатори акції «Українські книги - сільським бібліотекам». Сучасна книга нашому читачеві дуже потрібна».
Іван Сварник, директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки: «Як на мене, те, що акція така відбувається традиційно, є великим плюсом, тому що вона змушує громадськість загалом згадати про бібліотеки, а надто - про сільські бібліотеки, які потребують особливої уваги. Кошти, як правило, виділяються на область і на місто - до села мало що доходить. Скажімо, нещодавно в Перемишлянському районі бібліотекар мені сказала, що жодної копійки вони не отримали - тобто на весь район немає фінансування. З того, що отримуємо по програмі «Українська книга» (закупівля книжок через Міністерство культури України), на село потрапить лише по кілька примірників книжок. А село мріє хоча б про сто книг принаймні для того, щоб трохи оновити фонди. І тому, власне, будь-яка книжка - особливо сучасна книжка, особливо книжка для молоді, для дітей - вкрай потрібна для нашого села. А село - це основа України, село - це українська нація, це український народ, вся наша інтелігенція вийшла із села. І без села України не буде».
Орест Шейка, голова комісії з питань культури, історико-культурної спадщини, духовного відродження та засобів масової інформації Львівської обласної ради: «По-перше, добре, що така зустріч, ініційована ГО «Форум видавців», відбулась і що благодійна акція отримала підтримку на Львівщині - підтримку шкіл, бібліотек, авторів, видавництв. Особиста моя думка - дуже добре, що під час круглого столу було озвучено проблеми сільських бібліотек. По-друге, сподіваюсь, що, оскільки були присутніми представники ЗМІ, радіо, телебачення, акція отримає розголос. Коштами, які виділяє держава, проблема не вирішиться. Натомість громадська активність, активність людей, які мають свої бібліотеки, мають змогу принести свої книги - це реальний шлях вирішення проблем сільських бібліотек. Якщо одна людина купить або принесе 5-10 книг, вона вже зробить великий внесок у вирішення цієї недолугої ситуації, яка склалася».
Христина Подгрушна-Опьола, виконавчий директор відділення НОК України у Львівській області: «Це дуже хороша акція! Дай, Боже, щоб її підтримало якомога більше прихильників читання, літератури, бо це - наша культура, наше майбутнє, це те, що ми поступово втрачаємо. НОК України передасть на акцію по одному комплекту книжок спортивної тематики в усі бібліотеки Львівської області».
Андрій Українець, представник культурної асоціації «Новий Акрополь»: «Було б добре, щоб ця акція стала довготривалим проектом. Тільки так можна буде зробити суттєвий внесок у розвиток сіл».
Голова фракції «Фронт змін» Ігор Криськів пообіцяв, що акція знайде широку підтримку у Львівській обласній раді. За його словами, п´ять тисяч книг - це мінімум, яким мають допомогти депутати ЛОР сільським бібліотекам.
Інформація про акцію
Акція "Українські книжки - сільським бібліотекам" триває з 1 жовтн по 1 грудня з ініціативи ГО "Форум видавців" та Львівської обласної бібліотеки для дітей, за сприяння міжнародного фонду "Відродження". У рамках акції організатори планують зібрати 25 тисяч книг для фондів сільських бібліотек. Станом на сьогодні зібрано лише п´яту частину цієї кількості. Тому закликаємо кожного не залишатись байдужим до нашої доброї справи і внести свою лепту у допомогу книгозбірням Львівщини.
Книги збираємо у школах, бібліотеках, головний осередок - Музей Ідей (вул. Валова, 18а). Приймаємо також грошові пожертви - на рахунок № 26004238173001 в ЗГРУ КБ «Приватбанк» м. Львова МФО 325321 ЗКПО 20848643. Отримувач коштів - громадська організація «Форум видавців», призначення коштів - на благодійну акцію «Українські книжки - сільським бібліотекам». На ці кошти рада у складі бібліотекарів та педагогів закупить книги за спеціальними цінами безпосередньо у видавців.
Інформація: Форум видавців
Коментарі
Останні події
- 22.01.2025|11:18Англійське чаювання з Генрі Маршем: говоримо, мотивуємо, донатимо
- 22.01.2025|11:16«Інше життя» від Христини Козловської вже в книгарнях-кав’ярнях та на сайті
- 22.01.2025|09:24«Основи» перевидають фотокнигу balcony chic Олександра Бурлаки, доповнену фотографіями з 2022–2024 років
- 20.01.2025|10:41Розпочинається прийом творів на VІI Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея
- 17.01.2025|11:04Топ БараБуки: короткий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 15.01.2025|10:48FRANKOPRIZE 2025: Комітет розпочав прийом заявок
- 12.01.2025|20:21Філософські есе Олега Кришталя крізь призму відгуків
- 12.01.2025|08:23«Книжка року’2024». Парад переможців: Короткі списки номінації «Красне письменство»
- 11.01.2025|21:35«Де моє хутро»: історія про силу прийняття вперше презентували у Львові
- 11.01.2025|09:00«Книжка року’2024». Парад переможців: Короткі списки номінації «Софія»