Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
Як виховати мільйонера
Анна ГРЕСЬ.Фінансова грамотність для малюків. Перший крок до мільйона.– Харків:Вид. група «Основа», 2016. – 48 с. – (Серія «Корисні навички»).Анна ГРЕСЬ.Фінансова грамотність для малюків. Другий крок до мільйона.– Харків:Вид. група «Основа», 2017. – 48 с. – (Серія «Корисні навички»).
Щоб виховати успішну людину, недостатньо змалечку вчити з нею іноземні мови, водити на різноманітні гуртки і підготовчі заняття. Мало того, це все може виявитися даремним, якщо дитину не навчити фінансової грамотності, тобто здорово ставитися до грошей. Будь-яка дитина може бути генієм і поліглотом за щирої батьківської підтримки й любові, але через зайве марнотратство або навпаки надмірну заощадливість так і не стати успішним дорослим. Саме тому тема грошей у спілкуванні з дитиною не повинна бути табуйованою – про це треба говорити, пояснювати, вчити.
На жаль, в Україні досі мало літератури для дітей і батьків, які переймаються питанням фінансової грамотності. Тому книжки «Фінансова грамотність для малюків», а по суті посібники з практичними завданнями, без сумніву, варті уваги. Анна Гресь, авторка посібників, пропонує два кроки до мільйона. Один для дошкільнят, другий – для молодших школярів. На жаль, ні в анотації, ні в передмові не вказаний вік майбутніх мільйонерів, тож батьки мусять самі зважити, з якого віку їхня дитина готова до таких кроків. Окрім того, інформація в посібниках дублюється, відмінна лише подача залежно від віку цільової аудиторії. Через це може виникнути колізія, коли читачі очікують у другій частині продовження, а отримують майже те саме, тільки більш розгорнуто, з інакшими прикладами і завданнями.
Читайте також: 10 авторів про 10 дитячих новинок Книжкового Арсеналу
Загалом кожний посібник нараховує близько десяти тем, наприклад: «Що утворює сімейний бюджет?», «Як зберегти свої гроші?», «Куди можна витратити гроші?» і т.д. Теми містять інструкції для батьків (подані окремим блоком і виділені блакитним кольором), оповідання для дитини, запитання і практичні завдання. За задумом авторки спершу дорослий вивчає інструкцію, далі читає дитині історію, відтак вони разом відповідають на запитання і виконують завдання. Важливо, що за цими посібниками дитина не може здобувати фінансову грамотність самостійно без супроводу дорослих. Попри те, що фінансові терміни тлумачаться доступною для розуміння дитини мовою, все ж деякі поняття вимагають додаткового пояснення від батьків на конкретних прикладах.
Перший крок до мільйона містить звертання до батьків, у якому авторка намагається пояснити, чому попередні покоління батьків не надто переймалися фінансовою освітою дітей і які підходи до такого виховання використовуються в сучасних родинах. Сьогодні актуальність теми грошей у вихованні безсумнівна для батьків, і тому узагальнення, які використовує авторка, видаються дещо недоречними. Наприклад, «коли ми (дорослі) були маленькими, у нас виховували негативне ставлення до грошей», «нас (дорослих) не вчили заробляти гроші і не давали ними управляти» і т.д. (Але це не шкільний підручник, і якщо таке бачення викликає неприйняття, розділ можна спокійно пропустити.)
Такі твердження не зовсім коректні, адже не можна зрівнювати всіх дорослих і тим паче стверджувати про їхню фінансову неуспішність. Можливо, в більшості сімей і справді виховувалось інше ставлення до грошей, а точніше не виховувалось, а замовчувалося, але ж не в усіх родинах і не завжди. У моєму дитинстві гроші не були табуйованою темою, я мала кишенькові, вчилась їх витрачати і накопичувати. Перші зароблені мною гроші були за збір колорадських жуків на дідусевому городі.
Читайте також: Топ-10 дитячих новинок «Книжкового Арсеналу»
Далі авторка виділяє три підходи до фінансового виховання: «Гроші в тумбочці», «Гроші недоступні», «Гроші –все!». При цьому аналізує поведінку батьків: одні, на її думку, авторитарні, другі – «не замислюються про майбутнє своїх дітей», треті – «поважають гроші і вміють з ними поводитись». Звісно, кожна родина і кожен її член обирає свою тактику поводження з грошима, але стверджувати, що одні батьки при цьому авторитарні, а інші бездумно поводяться, не варто. У таких випадках краще наводити приклади наслідків, які можуть бути результатом того чи іншого підходу, а вибір, як і висновки, має робити читач.
Окрім того, вибір підходу, залежить і від віку дитини, і може бути виправданим у 3-4 роки, але неприйнятним у 7-8. До певного періоду я теж була «авторитарною» і не вантажила дитину плануванням сімейного бюджету, але тепер син цілком розуміє, як заробляються і витрачаються кошти, вміє керувати своїми кишеньковими і планувати витрати.
В історіях першої частини «Фінансової грамотності» йдеться про те, як і чому виникли гроші, для чого вони потрібні (задовольняти потреби, оплачувати товари й послуги), звідки гроші беруться – що таке зарплата, пенсія і стипендія, куди витрачаються, про складові сімейного бюджету. Головними героями цих історій є кріт Геша, папуга Кеша та сенбернар Бутерброд. Кожен із них обрав свій підхід до коштів і застосовує його в різних ситуаціях. Таким чином дитина на прикладах бачить, що таке марнотратство і бездумне витрачання грошей, жадібність і накопичення, а також раціональний розподіл і витрачання коштів.
Для засвоєння теми читачам пропонується скласти план витрат на наступний місяць, записати, що становить сімейний бюджет, вигадати спосіб, як можна самостійно заробити гроші тощо. Для виконання інших завдань слід використовувати наліпки, вміщені всередині посібника. Наприкінці посібника подано маленький економічний словничок, у якому тлумачаться базові терміни. Проте пояснення в ньому заскладні для малечі, тому батькам варто, прочитавши дефініцію термінів, розтлумачити їх дитині простими словами, використовуючи приклади з життя.
Читайте також: З ким спали ваші бабусі?
Другий крок до мільйона подужають діти старшого дошкільного або молодшого шкільного віку. За структурою посібники подібні. Кожна тема теж містить пояснення для батьків, коротку історію для дітей і практичні завдання. Діти дізнаються більше про виникнення грошей, способи їх заробітку, заощадження і витрачання. Також у цій частині «Фінансової грамотності» містяться й складніші теми, наприклад, інвестування, банківські вклади і благодійність.
Завдання у другому посібнику до снаги читачам, які вже уміють вирішувати найпростіші математичні задачі. Проте для вирішення деяких завдань шкільних знань замало, тож варто проявити кмітливість і уяву. Наприклад, завдання «Уяви, що в тебе 50 економіків. Що ти зробиш з цими грошима?». Економіки – умовні гроші, які використовують герої посібника Ганнуся та Іванко, можуть збити з пантелику сучасну дитину. Навіть якщо звернутися до сюжету і спробувати визначити вартість речей згаданих в історії, то виявиться, що одні й ті самі речі коштують по-різному. Тож лишається хіба уявляти.
Попри деякі стилістичні й художні недоречності, посібники справляють задуманий ефект на дітей. Найбільше зацікавлення в мого другокласника викликали теми про те, як діти самостійно можуть заробляти гроші. До того ж напередодні літніх канікул, коли вільного часу на втілення стартапів більше, це особливо актуально. Властиво, заради цього варто прочитати з дітьми «Фінансову грамотність для малюків», адже книжки не лише вчать здоровому ставленню до грошей, а й надихають робити перші кроки до мільйона.
Анастасія Музиченко
Коментарі
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року