Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Літературний дайджест

05.01.2017|09:10|Deutsche WElle

Таня Малярчук: Абись-мо дочекали

"Якщо вдалося проскочити річну дистанцію без особливих втрат, радість буде подвійною. Якщо не всі добігли, різдвяна ніч приглушить сум", - Таня Малярчук, спеціально для DW.

Кожного Різдва все те саме: воно наближається, ніби жар до голови під час стрімкого бігу. Бігу назад. У скронях пульсує жилка - це спогади, які прагнуть вирватися на поверхню. З кожним роком їх стає все менше.

Зображення мутніють, залишаючи лише нечіткі обриси, обривки фраз, початки забутих колядок. "Ой прилеті-іли райські пташа-ата…" - як там далі?

Вужчає коло найрідніших людей, з якими сідалося за стіл в ті найперші Святвечори, що їх так відчайдушно і так намарне хочеться один до одного повторювати в дорослому віці. Молоді постаріли, старі померли. Діти поодружувалися і понароджували своїх дітей, які тепер зайняли спорожнілі стільці і, ледве сягаючи ногами до підлоги, глипають з-за столу в надії, що ти знаєш, як все має бути. Яким має бути справжнє Різдво. Кругообіг традицій в природі: ті, що ніколи цього не прагнули, рано чи пізно мусять перебрати на себе роль їхнього хранителя.

Жилка пульсує у скронях, поки я намагаюся згадати, як все було, тобто, як все бути має. Один до одного. Не шукаю сенсу, бо ритуальне дійство підпорядковується ірраціональному. Тут немає логіки, лише магія. Який був сенс в´язки сіна під столом? У місті-мільйоннику, одначе, я сушу собі голову, де б його відшукати, те сіно. І ще б сокиру до нього, бо в найперші Святі вечори під столом лежали сіно й сокира. А за столом сиділи свідки старих часів, діди і баби, верховні маги куті й крепликів. Дідів і бабів, всіх до одного, вже немає, але про них треба розповідати, наскільки вистачить пам´яті й терпіння слухати. Бо вже народилися ті, що їх ніколи не бачили

"Дід, - скажу я, як кажу кожного року, - брав в кулак трохи куті і йшов годувати нею худобу, давав свиням, курям і псові.

Баба називала кутю пшеничкою.

На столі має бути дідух і свічка.

А ще калач і пісні пампушки "без нічого". Вони кам´яніють вже на наступний ранок. Їх ніхто не буде їсти, але то нічо. Баба все життя вперто їх пекла, і я буду. Мені смакує.

Обов´язково треба запалити свічку і вимкнути світло.

Треба помолитися. Для цього не мусите вірити в Бога. Просто помоліться.

Щоб потім із чистим сумлінням могти їсти в напівтемряві.

Найперше: ложка куті.

Ніхто не має своїх тарілок, всі їдять із загальних. Солодкий сік від куті, поки донесеш до рота, скрапує з ложки в тарілку із "запаленими" грибами - то нічо.

Одинадцять страв Святої вечері повністю веганські. Дванадцята страва - креплики. Без них ніяк. Це вареники з оселедцем. Не кривися. Креплики - найсмачніше, що може бути.

Як поїли, дід колядує. Баба заплющує очі й тоненько підспівує. Вони це роблять не тому, що мають охоту співати. Діти лізуть під стіл і квокчуть. Їм заплатять. Взагалі Різдво для дітей - добра можливість підзаробити, виконуючи на перший погляд безглузді дії.

Свічку задмухують і дивляться, куди піде дим. Як піде догори - всі щасливо переживуть наступний рік. Низом - хтось помре. Але якщо піде низом, треба казати, що ця прикмета не справджується.

"Абись-мо дочекали відтéпер за рік", - так я завершу, як завершую кожного року, невміло копіюючи бабину вимову, бо це вона так насамкінець приговорювала. Тарілки з рештками їжі не збиратиму зі столу - вночі ще прийдуть повечеряти духи померлих. Вже зібрався чималий натовп, аби ложок на всіх вистачило. Уві сні я завжди чую їхній дзенькіт, хрумкання, шурхотіння, і стає неймовірно затишно.

Після вечері вийдеш надвір і роззирнешся. Пощастить, якщо буде повний місяць і всюди лежатиме неторкнутий сніг. І буде тиша, наповнена радістю цілісності, адже твої живі і мертві поруч. Якщо вдалося проскочити річну дистанцію без особливих втрат, радість буде подвійною. Якщо не всі добігли, різдвяна ніч приглушить сум. Кругообіг життя у природі: народження компенсує смерть, смерть тимчасом уможливлює народження.

Чи ні?

Пригадую, колись давно на шкільному уроці християнської етики я спитала вчителя, звідки беруться нові душі. Адже населення на планеті зростає, то значить виробництво душ мусить бути добре налагоджене. Щосекунди з´являються дві з половиною нові людини, отже, сто п´ятдесят на хвилину. Хто і де з такою завзятістю штампує їхні душі? Хто і навіщо штампонув мою? І головне - з такою холоднокровністю, бо ж точно відомо, що на всіх нас, розтроюджених почуттями, хворобами і глупотою, чекає в майбутньому. Це майбутнє, здається, вже потрохи наближається. Творити, щоб спостерігати за муками? Заради забавки? Невже цікаво?

Вчитель християнської етики тоді спасував, але я впевнена, що досвідчені клерикали мають напоготові переконливі аргументи. Десь глибоко всередині я й сама розумію, що сенс є. Він є навіть в найбільших звірствах, які людство вчинило і чинить саме проти себе. Питанням залишається, чи ми хочемо цей сенс знати. Чи ми здатні його витримати. Можливо, наше незнання рятує, можливо, наше невігластво - наш імунітет.

Традиція Різдва тим і приваблива, що не шукає жодних відповідей і з року в рік не пропонує нічого іншого, окрім сіна, сокири, пшенички, крепликів, коляди, запаленої свічки. Трохи спогадів. Трохи усвідомлення, що історія тобою не обмежується і були інші, багато інших. Власне, ти сидиш на їхніх плечах, а точніше на плечах тих, що сидять на плечах ще інших. Піраміда з людських життів. Час, який тільки здається, що минає. Свято життя без лукавого шепотіння розуму "Навіщо все це?". Проста різдвяна магія, коли вже поїв, запрошує напитися узвару, а тоді поїсти ще трохи. Взагалі багато їсти, бо живіт - це життя. Спершу живи, а потім щось вирішиться. Якось буде. Дочекатися наступного Різдва - все, чого ми бажаємо. З огляду на війну - не так і мало.

 



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
09.11.2024|11:29
У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
08.11.2024|14:23
Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року


Партнери