Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Літературний дайджест

21.09.2016|08:43|Читомо

«Життя P.S.» Валерії Бурлакової: війна на двох

ВалеріяБурлакова.Життя P.S.– К.: Темпора, 2016. – 94 с.

Читаючи твори художньої літератури чи репортажі з війни, можна писати рецензії, порівнювати, аналізувати, коментувати – зі своєї вежі комфортного домашнього гніздечка. Але читати оцю – «Життя P.S.», щоденникові записи Валерії Бурлакової, учасниці АТО, журналістки «Українського тижня», в якоï загинув хлопець-наречений (бо вони обіцяли одружитися після війни) – боляче і важко. А тим більше це коментувати.

Важко найперше тому, що це не лише описи війни словами очевидця, а голі думки людини, яка нещодавно втратила кохану людину.

«Усі ці записи – чи то мій щоденник, чи то мої листи до нього. Спочатку я писала пости у соцмережі. Перші шість дописів – саме звідти. Все, що написала потім – шкрябала олівцем у блокноті, сидячи в окопі. Строчила на ноутбуці у військових шпиталях. Набирала на телефоні на цвинтарі. І так – 40 днів. Писати хоча б щось стало тоді єдиним порятунком – писати, аби продовжувати говорити з ним. Мені й зараз дивно: «з ним» замість «з тобою».

Спогади, фрагменти смс, жартівливі нотатки, дзвінки і розмови з рідними, описи епізодів життя-як-воно-є на лініï вогню із побратимами. Із таких шматків і складається ця книжка. І це не жаль та плачі за втратою. Це продовження війни-без-нього, продовження життя і слова підтримки.

Ця книжка не була б такою сумною, якби не була такою романтичною. Історія Лєри і Морячка тривала виключно на фронті. Завдяки цим щоденниковим записам видно усю їхню щирість і справжність, усю війну без прикрас, кохання двох людей, любов до своєї Батьківщини…

Цю книжку ви не зможете читати, наприклад, попиваючи мохіто на пляжі. Зрештою, її так читати і не можна. І задоволення від читання такого тексту ви також не отримаєте. І це реальність, яка тут і зараз, у нашій краïні, хоча багато-хто звик, змирився, забив, забув про війну. І власне такі тексти про неï нам знову нагадують, виривають нас із комфортноï зони, кричать своєю справжністю, виливаються на нас окропом справжньої крові і поту. Так, для військових війна стала їхньою реальністю – але не для того, щоб ми про неï забули. І не для того щоб був мир. А щоб була перемога – так вважає авторка цієї книжки.

Авторка не ідеалізує війну. Вже на початку книжки вона побіжно згадує і про фальсифікації документів, крадіжки і брехню. Розповідає, як у неї вкрали зброю і як цю справу легко «зам’яли», про гендерне питання – питання жінок на фронті, через яких, на думку чоловіків, усі проблеми, про домагання чоловіків і так далі.

«Усе це не надихає на боротьбу. Але все це не має до неї жодного стосунку».

Коли Лєра приїжджає у Морячкове село на поминки, то в школі, де він вчився, зустрічає заплакану завучку. Та постійно плаче, бо боїться, що її синові прийде повістка. А  «у коридорі на першому поверсі – портрети всієї Небесної Сотні. Поруч – твій великий портрет. Такий от дисонанс. Прірва між тим, чого ми вчимо дітей, і тим, чого очікуємо від них. Дивіться, діти, це герої. Але ми будемо молитися, щоб ви ними не стали. Бо герої все ж таки вмирають» .

Лєрина війна продовжується тепер на двох фронтах. Тепер це ще й боротьба із відчаєм і темрявою думок. Що не вбиває, те загартовує. Жінка, що втратила коханого, але не втрачає сили. Жінка, що стає щодня сильнішою вже тому, що цей день для неï настав.

« Але смерть – не завжди кінець. Інколи з неї можна почати ».

Лєрі легко пробачається пафос про «споконвічну фортецю українського духу» чи «напівказкову українську землю» хоча б тому, що у її випадку це не просто слова. За такими висловлюваннями стоїть досвід боротьби, на яку вона добровільно погодилася, ризикуючи власним життя. Жодних меркантильних цілей чи матеріальної вигоди.

Звичайний 25-літній хлопець Морячок із Делятина тепер отримав ще одне життя, і це найбільше, що могла зробити для нього кохана. Лєра не ідеалізує його, а щиро ділиться тими потаємними спогадами, що залишилися як частина світлої пам’яті про ще одного героя України. Останні сторінки книги – це 25 світлин Морячка, Лєри, їхньої війни, їхнього побуту на лінії вогню.

Окрім Морячка, героями книжки стали й інші побратими Лєри, епізодично з’являється мама Морячка, київський таксист, військовий капелан і в особливому світлі військовий психолог.

Кошти, отримані від продажу цієї книги, підуть на допомогу пораненим бійцям та їхнім родинам.

 

 

napys1

  • тим, кому ця війна по-справжньому болить;
  • письменникам, що планують писати про війну;
  • тим, хто ідеалізує та романтизує війну.

napys2

  • надміру емоційним особам і вагітним;
  • байдужим до війни в Україні.

Христина Содомора



Додаткові матеріали

Христина Содомора
коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
09.11.2024|11:29
У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
08.11.2024|14:23
Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року


Партнери