Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
«Тато в декреті»: уся правда про чоловіків з візочками
- мамам, які не наважуються залишити чоловіка наодинці з немовлям;
- татам, які самі бояться лишитися з дитиною наодинці;
- любителям історій із життя;
- дослідникам суспільних стереотипів;
- людям, яких дратують немовлячі теми;
- снобам, які не терплять розмовного стилю в літературі;
- тим, хто не може дозволити собі негайно піти в декрет (обережно, вам може захотітися стати мамою чи татом);
- читачам, яких дратують сентиментальні історії.
Артем Чапай. Тато в декреті. – Харків: Віват, 2016. – 160 с.
Ще декілька років тому побачити на вулиці тата з дитячим візком (самого, без дружини під боком) було явищем нечастим. Зараз такий тато-візковий тандем уже нікого не дивує. Але вивезти немовля на годинну прогулянку – це одне, а от свідомо погодитися на відпустку з догляду за дитиною, та ще й не одною – це неабиякий виклик собі, а ще більше – охопленому стереотипами суспільству. Нова книжка Артема Чапая свідчить: тати в декреті не лише існують, а й пишуть книжки.
Одним із таких татів у декреті є сам Артем Чапай (справжнє ім’я якого Антон Водяний), доволі відомий автор у літературних колах після романів «Червона зона», «Понаïхали», а також спільного з Катею Сергацковою проекту репортажів із Донбасу «Війна на три букви». І власне, останні дві книжки він писав у декретній відпустці.
Книжка Артема Чапая «Тато в декреті» – це легка, динамічна й навіть гумористична розповідь про те, як змінюється життя та світосприйняття тата, який залишається вдома з двома малюками. Автор добровільно й свідомо погодився на цю роль, про що неодноразово згадує у цій книжці – як про вибір, суті якого він тоді навіть не уявляв.
Поки мама працює, молодий тато доглядає за двома синами, між якими два роки різниці. Хоча сказати, що тато не працює, а лише змінює підгузки, буде неправильно. Він знаходить годинку-дві щодня на писання, тобто на реалізацію власних потреб.
Тато ділиться власними спостереженнями, як його сприймають інші чоловіки на вулиці, і як сприймають мами на дитячому майданчику чи в спільній шестимісній палаті районної дитячої лікарні. Зрештою, як він сам починає сприймати жінок, що «сидять із дітьми». Оповідач неодноразово захоплюється ними, як і загалом феноменом материнства, особливо його соціальним контекстом.
«Ану? Яку жінку хвалять на дитячому майданчику просто за те, що вона на дитячому майданчику?»
«Тато в декреті» не є щоденником, бо тут немає задокументованих щоденних клопотів і рутинних буднів. Це також не мемуари, бо фактично декретна відпустка Артема іще триває і більшість розмов у тексті звучать у теперішньому часі. Тим більше це не посібник для татів, як доглядати за дітьми чи виховувати ïх. Це насичений історіями та яскравими ілюстраціями життя, влучними спостереженнями і роздумами нон-фікшн.
Те, що робить тато в цій книжці, видається йому лише мінімальними зусиллями, які він може прикласти до спільної справи. Тому й назвати це видання виключно книжкою про тата в декреті було б неточно – «не треба думати, що все ідилічно, якщо тато пішов у декрет». Це радше розмови та роздуми про повноцінне, справедливе, відповідальне батьківство, де батько включений у виховання та догляд на рівні з мамою. Де тато врешті поважає маму та розуміє її бажання реалізовуватися після народження дитини: «А вона цілими днями вдома, і їй хочеться поговорити не тільки про те, як каже корова або де в лялі вушко».
Для мене самого ця книжка — не мімімі й не «роман виховання» про татуся, а передусім захоплення жінками.
Приклад цієї сім’ї, де немає місця традиціям-стереотипам щодо виховання, розбиває суспільні шаблони. Можна це називати по-різному, але суть одна: батько також заангажовується у процес. Цей процес навіть не виховний, бо коли йдеться про немовлят, то це радше етап елементарного догляду за дітьми, коли іноді доводиться просто побути з ними — «а час минає, а час минає, а час минає»…
Тато в декреті — це не тато, якого закрили з дитиною вдома і він безпорадно чекає вечора й повернення його бізнес-дружини. Ні-ні, це знову стереотипи. Головні персонажі – нормальні, адекватні люди, які не здаються кар’єристами. Тобто це не про маму, яка «не дивиться за дітьми, бо думає лише про роботу», як би дорікнула не одна «ідеальна» матір на дитячому майданчику. І не про тата, якого «запрягли у воза». Натомість ця родина навіть няню не хоче наймати, бо намагається якнайбільше часу проводити разом.
Книжка Артема Чапая світла, оптимістична і дуже смішна. Без іроніï, самокритики і дотепних жартів текст багато би втратив.
«Із двома простіше, ніж із одним. Одного доводиться розважати. А коли їх двоє — так розважають один одного, що лишається тільки дивитись, аби вони від надмірних веселощів не повбивалися».
Стиль письма невимушений, місцями аж занадто. Проте в тому й увесь смак – відчуття, що ти слухаєш автора, а не читаєш його замітки. Також тут багато цікавих і навіть аналітичних рефлексій щодо батьків і дітей з реальності та навіть з літератури. Гемінгвей, Бредбері і Чехов згадуються не один раз.
Цікаво, як сприймуть цю книжку саме чоловіки, адже недовірливе ставлення до татів з колясками у нашому суспільстві, зі спостережень автора, саме в чоловіків. Хоча автор у тексті намагається це передбачити і трішки з того посміятися.
У книжковій шафі «Тато в декреті» найкраще почуватиметься в компанії Ірени Карпи «Baby travel. Подорожі з дітьми, або як не стати куркою», Памели Дракермен «Французьке виховання. Історія однієї мами в Парижі», Юлії Смаль «Китайський щоденник української мами», Христі Слободян «Диво-пристрої для щойно мам», «Записульки» Ірини Матвієнко.
Христина Содомора
Коментарі
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року