
Re: цензії
- 24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
- 21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мовиДжерела мови російського тоталітаризму
- 18.04.2025|Ігор ЗіньчукРоман про бібліотеку, як джерело знань
- 18.04.2025|Валентина Семеняк, письменницяЗа кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
- 12.04.2025|Андрій СодомораІ ритмів суголосся, й ран...
- 06.04.2025|Валентина СеменякЧитаю «Фрактали» і… приміряю до себе
- 05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ«Ненаситність» Віткація
- 30.03.2025|Ігор ЧорнийЛікарі й шарлатани
- 26.03.2025|Віталій КвіткаПісня завдовжки у чотири сотні сторінок
- 11.03.2025|Марина Куркач, літературна блогерка, м. КременчукЖінкам потрібна любов
Видавничі новинки
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка»Дитяча книга | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
Літературний дайджест
Назад у Гоґвортс: "Гаррі Поттер і прокляте дитя"
Найвідоміший у світі чарівник повертається.
Через 9 років після останньої книги про Гаррі Поттера ми можемо дізнатися, що сталося після перемоги над Самі-знаєте-ким. Нова книга називається "Гаррі Поттер і прокляте дитя".
Усе це дуже знайомо: платформа 9¾, маленькі чаклунки і чаклуни, які поспішають на Гоґвортський експрес, Сортувальний Капелюх і маленький хлопчик, який, здавалося б, притягує неприємності на свою голову.
В усьому світі фани з нетерпінням очікували, коли ж у Великобританії нарешті настане середина ночі 31-го липня й нарешті можна буде взяти в руки нову книгу "Гаррі Поттер і прокляте дитя". З нетерпінням очікували й ми, адже це частина культу Гаррі Поттера: чекати до ранку - або навіть ще довше - абсолютно неможливо.
Але українським шанувальникам творчості Джоан Роулінг ще доведеться трохи набратись терпіння. Українська версія нової історії про Гаррі Поттера очікується в жовтні, повідомили DWу видавництві "А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га", яке надрукувало попередні сім книг.
"Гаррі Поттер і прокляте дитя" стала друкованою версією двоактової п´єси Джоан Роулінг в співавторстві зі сценаристом Джеком Торном і режисером Джоном Тіффані, прем´єра якої відбулась 30 липня 2016 року. Тож цього разу продовження Поттеріани вийшло у формі не звичного нам роману, а п´єси. Восьму частину історії про світ чаклунів і маґлів можна прочитати виключно у формі діаголів між персонажами та поодиноких ремарок. Те, що на початку здасться вам плутаниною, дуже швидко стане цікавою гроюна запам´ятовування. Під час читання в вашій уяві постане розмова персонажів - і для цього не потрібні складні декорації.
Через 19 років
"Гаррі Поттер і прокляте дитя" повертає читача у Гоґвортс, де Роулінг зберегла багато вже знайомого нам чарівного реквізиту і додала мало нового. Вона розраховує на те, що читач чудово обізнаний з попередніми сімома книгами, і тому будує нову розповідь на фундаменті вже розказаних подій.
П´єса починається саме там, де закінчився сьомий роман: 19 років після битви за Гоґвортс, Гаррі Поттер і Джіні Візлі, сестра його найкращого друга, одружені. В них троє дітей, і всі вони, як раніше їхні батьки, вчаться у школі чарів і чаклунства у Гоґвортсі. Найкращі друзі Гаррі - міністерка магії Герміона Ґрейнджер та її чоловік Рон Візлі - знову на його боці.
Історія починається з розмови головних героїв: молодший син Гаррі, Альбус Северус, вперше в своєму життя поїде у Гоґвортс. Він хвилюється, в який гуртожиток його розподілять. Потрапити до Слизерину, з якого вийшло найбільше злих чарівників, Альбус аж ніяк не хоче. Гаррі заспокоює сина і розповідає йому, що Сортувальний Капелюх може прислухатись до бажання учня навчатись у певному гуртожитку.
Мабуть, для непосвячених у світ Гаррі Поттера це звучить дивно. Пояснимо: на церемонії початку навчання у Гоґвортсі Сортувальний Капелюх вдягають на голови усіх нових учнів. Капелюх розподіляє дітей по гуртожитках, в яких вони залишаться аж до завершення свого шкільного навчання. Гуртожитки - наче "друга родина" для учнів, у головній вітальні гуртожинку діти разом роблять уроки, мають спільні спальні й спільно заробляють бали, щоб наприкінці навчального року виграти Кубок гуртожитків. Існує чотири гуртожитки: Гафелпаф, Ґрифіндор, Слизерин і Рейвенклов. Гаррі з друзями були ґрифіндорцями - і його діти, звичайно, хочуть продовжити цю традицію.
Неминучі конфлікти
Але все стається так, як повинно статися: Сортувальний Капелюх не виконав побажання Альбуса і розподілив його в "неправильний" гуртожиток. Більше спойлерів сюжету не буде, тільки ще зауважимо, що ця подія стала чи не найважливішою для розвитку усієї цієї історії. Важливу роль відіграли й напружені стосунки Альбуса з його татом - син не хоче, щоб на нього звертали увагу виключно завдяки популярності самого Гаррі Поттера. Він не виправдовує очікуваннь Гаррі - та й інші учні не розуміють, як такий аутсайдер, як Альбіус, може бути сином знаменитого Гаррі Поттера.
Коли Альбус починає дружити зі Скорпіусом Мелфоєм, ясно, що рано чи пізно спалахне конфлікт. Адже Скорпіус - син Драко Мелфоя, що як і Гаррі вчився у Гоґвортсі, а 19 років тому бився на боці злого чарівника Вольдеморта. Не тільки Альбус страждає від імені й репутації своєї родини, але й Скорпіус, котрого називають сином темного мага, що служив Волдеморту. Відчайдушне бажання бути нормальними стало основою для тісної дружби двох аутсайдерів - Альбуса і Скорпіуса - всупереч бажанню багатьох їхніх однокласників і вчителів.
Дуже швидка оповідь
Розповідь розгортається напрочуд швидко - наче у Гоґвортському експресі вона проносить читача через перші чотири роки навчання Альбуса. Кожна сцена розповідає про щонайменше одну важливу подію. Звичайно, цей прийом може не сподобатись, але з іншого боку, це - свідомий стилістичний театральний прийом: головні дійові особи повинні щоразу стикатися з новими випробуваннями.
Водночас, читачеві ледь вистачає часу на те, щоб спокійно познайомитись з персонажами. Вони у постійному розвитку - і постійно відбувається щось нове. Але це радше не критика, а логічний умовивід, адже під час перегляду театральної вистави ми відчуваємо все інакше. До того ж, на сцені актори можуть додати своїм персонажам більшої глибини.
І хоча нова книга вважається офіційним продовженням Поттеріани, її заледве можна порівняти з попередніми сімома частинами. Але це точно захоплююча історія - і справжній скарб для всіх фанів Ганні Поттера, які останні дев‘ять років відчайдушно чекали на нову книгу.
На прем´єрі п´єси Джоан Роулінг заявила, що цей сценарій - остання частина епопеї про Гаррі Поттера, і продовження вона не писатиме. "Впродовж двох актів п´єси він вирушає в далеку подорож, і на цьому, я думаю, можна поставити крапку. То вже наступне покоління. Мені надзвичайно приємно, що моя ідея знайшла настільки успішне втілення, але ні, Гаррі - це вже минуле", - зауважила письменниця.
Міріам Кароут, Юлія Куценко
Коментарі
Останні події
- 24.04.2025|19:16Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
- 24.04.2025|18:51Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата
- 21.04.2025|21:30“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина
- 18.04.2025|12:57Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
- 14.04.2025|10:25Помер Маріо Варгас Льоса
- 12.04.2025|09:00IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
- 06.04.2025|20:35Збагнути «незбагненну незбагнеж»
- 05.04.2025|10:06Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
- 05.04.2025|10:01Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
- 05.04.2025|09:56Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію