Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
«Викинь мотлох із життя!» Марі Кондо: книга, що вчить довіри
Марі Кондо Викинь мотлох ізжиття!/ Пер. зангл. Ірини Грипи. —Х.: Книжковий Клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2016. —208с.
Якщо Марі Кондо вважають спеціалістом із прибирання, то мене можна сміливо назвати профі з хаосу. Я цим не пишаюся і не вважаю цю рису «милою хибою» чи проявом «творчої натури» (серед колег-нечупар трапляються й такі). Швидше, якраз навпаки, нещодавно порахувавши всі причини, з яких мене гризе кепський настрій, виявила, що лідирує у цьому списку безлад у оселі й постійна необхідність прибирати.
Оскільки я людина доросла й свідома, то, відкриваючи книгу консультанта з прибирання японки Марі Кондо, налаштована була достатньо скептично. Завжди насторожують запевнення на кшталт «після прочитання цієї книги ви заробите мільйони без зусиль», або «налагодите особисте життя», або «приберете в оселі раз і назавжди». Частково цей скепсис виявився виправданим. Адже порад щодо того, як швидко й радісно вдесяте за день вимити посуд після родини із п’яти чоловік, Марі Кондо не дає. Книга присвячена техніці впорядкування речей. Цей процес авторка ділить на два етапи: позбутися зайвого (того, що не приносить радість) і знайти своє місце для речей, що залишилися. Цифри, які наводить Марі Кондо, вражають, її клієнти викинути до мільйона літрів непотрібних речей, які роками загромаджували їхній життєвий простір ще на час написання книги. Зараз ця цифра, напевно, подвоїлася.
Звісно, можна лише порадіти за людей, які звільнилися від мотлоху й, за запевненнями авторки, змінили своє життя на краще, але зі шкільних уроків фізики нам усім відомо: нічого не з’являється нізвідки й не зникає в нікуди. Викинуті речі й далі продовжують існувати на смітниках і звалищах, тому оця рішуча настанова викидати мотлох мала б, на мою думку, зрівноважуватися настирною порадою не купувати того, що не приноситиме радість чи користь, і взагалі купувати менше. Та й загалом у книзі зовсім не відведено уваги повторному використанню речей чи їхній переробці. «Не приносить радість — викидаємо!» — однозначна порада авторки. Для Японії з густотою населення 339 чоловік на кілометр квадратний така філософія легко може перетворитися на сміттєву катастрофу. Щодо України, то для нас ця книга дуже актуальна, адже якось так заспокійливо й ненав’язливо нагадує, що ми не голодуємо, дефіциту зараз немає і сервізи, які роками простоювали в сервантах, не в моді. Після «Викинь мотлох із життя!» отой роками, щоб не сказати століттями, натренований м’яз тримати речі «на чорний день» трохи розслабляється, а очі самі помічають в оселі купу непотрібних речей, які зберігалися на випадок чогось, що так і не трапилось.
Дотримуючись принципу сучасних книг із коучінгу, Марі Кондо багато розповідає про себе, своє життя й той шлях, який вона пройшла перед тим, як заробити мільйони на прибиранні. Середня дитина в родині, вона не мала стільки батьківської уваги, скільки потребувала, та й у школі не змогла знайти друзів. Тож багато уваги Марі з самого дитинства присвячувала речам, які її оточували, своїй кімнаті й будинку. Оце олюднення речей, турбота про їхнє «щастя» й комфорт, звернення до будинку, як до живої істоти, багато для кого може видатися дивними. Здається, авторка тут переборщила. Однак, з другого боку, це надає книзі своєрідного японського шарму, робить текст на загал цікавішим й легшим для прочитання, одним словом, робить текст дійсно авторським. Погодьтеся, поради щодо прибирання дають сотнями, але чи багато кому вдавалося на цьому прославитися? І до того ж, якщо хочеться «об’єктивних» господарських порад у наказовому тоні, ніхто не заважає, відкопати бабусині радянські довідники з домоводства.
Ще однією псевдохибою книги є її простота. Ідея полягає в тому, щоб оточити себе речами, які приносять задоволення, а інших позбутися. Цю думку авторка повторює десятки разів, наводячи не менш прості докази своєї тези. Читач інстинктивно не може в це повірити. Так просто? Це неможливо. Якби все ці поради супроводжувалися, кілометрами алгебраїчних рівнянь, повірити було б легше. Але ні, від першої до останньої сторінки все просто. І складно одночасно, адже потрібно не важко гарувати в поті чола, а змінити своє ставлення до життя. Перестати накопичувати спогади, позбутися «підстраховок», які насправді не підстраховують, довіритися сучасному світу. Викинути інструкції електроприладів, квитанції щодо оплати, усілякі папірці, коробки на випадок переїзду, надто теплі речі на випадок глобального похолодання, мішки соди й солі, довіритись своїй державі, своїм співвітчизникам… Та це те саме, що падати навзнак на руки незнайомим людям із групи психологічного тренінгу або ще гірше, падати на руки людей знайомих. Книга «Викинь мотлох із життя!» вчить не стільки прибирати й розставляти речі, скільки довіри до свого оточення й життєвого простору. Мені здається, що саме такої здатності не вистачає дуже багатьом людям. А посуд усе одно доведеться мити.
Вікторія Зенгва
Коментарі
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року