Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
"Хотів не давати премію нікому. І думайте про мене, що хочете"
— А хтось уже роздягався? — питають дівчину в яскравій піжамі.
Вона лежить на великому двоспальному ліжку посеред холу Київської оперети. Тут нагороджують лауреатів 16-ї літературної премії "Коронація слова".
— Повністю — ніхто. Але чемно роззуваються. Чекаємо на лауреатів романів та кіносценаріїв. Було б добре полежати з цьогорічним "золотим" письменником. Хоч ліжко тримається на чесному слові.
За кілька хвилин десяток письменників і літературознавців забираються на ліжко для групового фото. Спинка відпадає.
Урочистості тривають 3 год. Головну нагороду отримує 52-річна Тетяна Пахомова зі Львівщини за роман "Я, ти і наш мальований і немальований Бог".
— З героїнею свого роману я в дитинстві пасла корови, — розповідає авторка. — Під час Другої світової вона переховувала єврейську родину, врятувала життя трьом людям. 800 днів вони просиділи під стайнею. Роман з´явився за три місяці під час шкільних канікул. Я — вчителька географії в Радехівській спецшколі на Львівщині. Почала писати, бо душа просила вилити на папір думки і почуття. Здогадувалася, що дадуть першу премію. В одному видавництві мені натякнули, що книжку готові надрукувати.
Тетяні Пахомовій вручили 30 тис. грн.
Лауреати перших премій за жанровими номінаціями також отримують грошові премії у жовтих конвертах. Чернівчанці Оксані Драчковській вручили 10 тис. грн за п´єсу "Різдво". Киянці Оксані Самарі — 8 тис. за пісню "Невидиме". 15 тис. грн за найкращий кіносценарій не отримав ніхто.
На 16-й конкурс "Коронації слова" подали понад шість тисяч творів — кіносценарії, п´єси, романи. Переможців визначали в дев´яти номінаціях.
— Багато хто пише про Україну останніх трьох років, — розповідає засновниця конкурсу56-річна Тетяна Логуш. — Це рукописи про Майдан, про події на півдні та сході країни. З´явилося багато робіт про Олексу Довбуша, Івана Миколайчука, Степана Бандеру, героїв Крут, Соломію Крушельницьку, священика Павла Василика, Ірину Вільде. Українці нарешті почали бачити свою історію правдиво. Мене в радянських навчальних закладах такої можливості позбавляли.
Буває, що журі відхиляє твори відомих письменників, бо рукописи новачків кращі. Про одну роботу думали, що її створив чоловік. Виявляється, так переконливо про війну написала жінка.
Найбільше зауважень до рукописів було в письменника 45-річного Андрія Кокотюхи. Він шукав серед детективів лауреата авторської премії "Золотий пістоль".
— Найгірші книжки за весь час. У всіх номінаціях, — каже Кокотюха. — Журі змушене натягувати оцінки, щоб конкурс відбувся. Багато романів авторам треба допрацьовувати. Якби цього року все вирішував я, то заявив би, що нагороджувати немає кого. Я хотів не давати премію нікому. І думайте про мене, що хочете. Але в останній момент знайшлися аргументи на користь одного учасника.
Авторкою найкращого детективу Кокотюха визнав 30-річну Ксенію Циганчук.
— Мій роман "Коли приходить темрява" — про загадкового маніяка, якого шукають у моєму рідному Рівному, — розповідає Ксенія. — До останніх сторінок намагалася, щоб читачі не здогадалися, хто вбивця. Книжка для повнолітніх, у ній багато жорстоких сцен.
Вісім учасників отримали титул "Золотий письменник України". Це Володимир Лис, Тимур Литовченко, Сергій Пономаренко, Любко Дереш, Дара Корній, Ганна Чубач, Сергій Ухачевський та Алла Сєрова. Їхні твори опубліковані накладом понад 100 тис. примірників.
Після нагородження всіх запрошують на фуршет. Офіціантки у вишиванках розносять бутерброди з чорним хлібом і сиром, салом, шинкою та огірками, фрукти. З алкоголю — біле й червоне вино.
33 роки оператор Юрій Гармаш, 69 років, виношував ідею сценарію "Тисяча стовпів вітру". Працював разом із режисером Іваном Миколайчуком над картиною "Така тепла, така пізня осінь".
— Миколайчук задумав стрічку про Буковину і односельців. Розповідав багато епізодів, — згадує Юрій Гармаш — Ми обговорювали і мріяли, що знімемо. Сталося так, що Іван не встиг цього записати (помер у 1987 році. — ГПУ). Я весь цей час пам´ятав його розповіді. І якось відчув: не можу це не написати. Сценарій складається з новел. Вони об´єднані одним селом, людьми, але події відбуваються в різні часи — починаючи з Першої світової до наших днів.
Найкращі книжки "Коронації слова" 2016
Романи
Перша премія — "Я, ти і наш мальований і немальований Бог", Тетяна Пахомова
Друга премія — "Душа", Юлія Кубай
Третя премія — "Шизгара", Сергій Батурин
Найкращий гостросюжетний детектив — "Коли приходить темрява", Ксенія Циганчук (премія "Золотий пістоль" від Андрія Кокотюхи)
Найкращий твір про кохання — спецвідзнака від учасниць Львівського жіночого літературного клубу — "Неспокій", Інна Немирована
Найкращий прозовий твір для дітей дошкільного віку — "Любовні історії для дітей", Володимир Читай
Найкращий прозовий твір для дітей молодшого шкільного віку — "Медова казка", Василь Тибель
Найкращий прозовий твір для дітей середнього шкільного віку — "Золотий король", Мія Марченко
Найкращий прозовий твір для дітей старшого шкільного віку і юнацтва — "Мідне свічадо", Олена Крижановська
Спецвідзнака від Дари Корній, Тали Владмирової "Українське сучасне фентезі" — "Волковиці", Марина Смагіна
178 прозових творів для дітей надіслали на конкурс
— Ми прочитали 7,5 тисячі сторінок. Але читання, як музика — не набридає. З´явилися нові теми — Майдану, АТО, війни. Було також чимало казок. "Ромко з Романівки" — неймовірна історія. Там мати — русалка, а батько — дракон. А народився в них — хлопчик. Автор показує, як толерантно ставитися до інших, несхожих на нас. Адже для таких батьків людина — щось ненормальне. Вони вирішують змінитися, і починають жити як люди. Мати відкриває квіткову крамничку. Батько перевозить вантажі. Роблять усе, щоб їхній син Ромко мав життя, як у інших дітей, — розповідає керівник дитячої номінації конкурсу письменниця 47-річна Лариса Ніцой. — Деякі твори можна екранізувати. В одному з романів для юнацтва герой перетворюється на вужа. Текст з українським колоритом. Якби були пропозиції та жива кіноіндустрія, то вийшли би прекрасні мультфільми.
Володимир ГРИСЮК
Коментарі
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року