Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
Без козаків. Чи зніме український супергерой шаровари
Чому з козаків не вийде популярних героїв для коміксів.
Козак потрапляє у Космос і рятує там космічних туристів від прибульців. Пригоди козака в міжпланетному просторі на цьому не завершуються, і він надалі підкорює всесвіт на космічному кораблі під назвою "Чайка".
Звитяжець у шароварах – герой серії українських коміксів авторства Андрія Данковича. Він же – автор плакату "Козаки пишуть листа Дарту Вейдеру". Його охоче фотографували учасники фестивалю популярної культури Kyiv Comic Con`2016, який проходив в Україні вдруге. Цього року 14-15 травня двері для супергероїв та монстрів усіх мастей відчинив "Український дім".
Козаки на орбіті
Українські шанувальники коміксів перевдягалися в героїв "Зоряних воєн", примірювали костюми Дедпула, Людини-павука, Асасіна, уявляли себе Аватарами, персонажами з "Ігор престолів", поверхами прогулювалися орки, живі мерці, вампіри та мисливці на них.
Серед розмаю чортів і тих, кому сам чорт не страшний, вирізнялися вояки в військових обладунках, котрих при бажанні можна було прийняти за воїнів АТО. Принаймні, частина тих, хто фотографувався з ними, так і думала.
Проте в компанії Спайдермена та інших людей із надзвичайними здібностями чомусь не було Козака в шароварах, оселедцем та шаблюкою. Це тим більше дивно, бо саме такий персонаж домінував у невеличкому сегменті українських коміксів та графічних романів.
Чому Козака не оживили – питання друге. Важливіше з’ясувати, чому автори українських проектів популярної культури не бачать національного героя далі формату фольклору та етнографії.
На Kyiv Comic Con представили видання коміксу "Максим Оса" одного з найдосвідченіших українських авторів – Ігоря Баранька. Привід підготувати видання до друку – запланований незабаром вихід на екрани повнометражний фільм "Максим Оса".
Робота почалася кілька років тому, через брак фінансування припинена, але зараз відновлена й триває. Не останній фактором, який вплинув на розморозку процесу – офіційний трейлер стрічки, зроблений із відзнятого матеріалу та викладений в Інтернет минулого року.
За одностайним фейсбучним: "Way!" затерлася та обставина, що герой фільму, як і герой коміксу Максим Оса – козак-супермен.
Можна було б списати на підвищений нині інтерес українців до історичної тематики, аби не дивний збіг: саме козаки стали героями графічної трилогії "Даогопак", також представленої на фестивалі. Додати сюди згаданих вище "Козаків на Орбіті" - і маємо сегмент української комікс-культури майже в повному обсязі.
Справа не в тому, що українське коміксове видання пасе задніх. У нас переважна більшість сегментів не лише популярної культури перебуває в зародковому стані.
Засмучує, але не аж так відсутність пропозицій перекладних видань.Шанувальникам мальованих історій про супергероїв було, з чого вибрати, очі розбігалися, але 97% продукції завезено з Росії, де все це відстежують, оперативно перекладають і справді якісно видають.
Ціни стартують від 150 гривень, завмирають на сумі в 550 гривень, проте сотні тисяч українців цінники не зупиняють. Чому б не перекладати й не видавати в Україні те, за що люди готові платити грубі гроші – питання відкрите.
Але навіть та українська крапля в коміксовому морі – це історії про вусатих чоловіків у шароварах. Зрозуміла поширена журналістами думка молодої особи, котра перевтілилася на фестивалів Жінку Халка: "Найбільше я боюся бути героїнею українських коміксів".
Тут справа не лише в мізерності пропозицій. Козак – це, як не крути, герой далекого минулого. А комікс вийшов на новий рівень, коли автори почали пропонувати героїв нашого часу або – людей майбутнього. В них почали гратися діти.
Сучасний комікс бере початок із лубочної картинки. Спершу його мета була суто розважальною – люди роздивлялися цікаві малюнки й мальовані історії.
Графічний роман-комікси Даогопак
Проте в 1930-х роках минулого століття в комікс прийшла ідеологія. Тепер їхні герої, миттю ставши супергероями, почали кидати виклик силам Зла.
Супермен і Бетмен боролися зі злочинністю, а під час Другої світової війни Капітан Америка вступив у бій із нацистами. Пізніше, коли комікси почали екранізувати, вигадані казкові персонажі стали формувати тренди й впливати на світогляд.
Українцям цього явно бракує. Проте, пропонуючи сучасникам комікси переважно з козаками в головних ролях, автори не створили тренду національної масової культури.
В козаків сьогодні не грають. Ними не перевдягаються ніде, крім як на етнографічних фестивалях.
А в рекламі дядьки в шароварах і з оселедцями пропонують відвідати ресторани національної кухні. Поняття "український національний герой" та "український національний комікс" через те мають поки дуже вузькі рамки.
Можете собі уявити не протистояння Бетмена й Супермена чи Капітана Америки й Залізної людини, а двох однакових Бетменів, Людей-Павуків чи Халків?
До речі, супергерої не лише воюють, а й дружать: візьміть Людей Ікс, Фантастичну четвірку, Хранителів. Виглядає, в українській уяві Козак лишається безальтернативним. Таким собі самітник, у якого нема друзі.
Стереотип, який ставить знак рівняння між українським та козацьким, зародився не тепер. Козаки – єдині персонажі, яких дозволялося експлуатувати в українській популярній культурі радянської доби.
Тоді з`явилася серія мультфільмів про пригоди трьох козаків. У журналі "Перець" Анатолій Василенко малював комікси для дітей про Перченя – хлопчика у шароварах та смушковій шапці. А Котигорошко, козачок із булавою, не має альтернативи і в наш час.
Котигорошко
Одне видавництво в недалекому минулому мало намір розробити серію книжок для дітей про українських супергероїв. Проект згорнувся, не почавшись: було подано 13 пропозицій, і всі – різні варіації на тему Котигорошка.
Інтерес до історії не означає інтересу до архаїки. Якщо вже так цікавить минуле – чому б не зробити комікс про повстанських отаманів чи бандерівців. А легендарні кіборги так і просяться в мальовану історію. Козакам потрібні не клони, а колеги.
Коментарі
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року