Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Літературний дайджест

11.12.2015|09:05|Радіо Свобода

У Польщі мода на книжки про Майдан і війну на Донбасі

Чому поляки охоче пишуть і читають про події в Україні?

У Польщі одна за одною з’являються нові книжки про Революцію гідності, анексію Криму та війну на Донбасі. Це не тільки переклади з української, а передусім твори польських авторів, які пишуть про побачене на власні очі. За словами експертів, такий бум на українську тематику – це результат емоційного потрясіння, яке польське суспільство пережило, спостерігаючи за драматичним розвитком подій в Україні у 2014 році.

«Сотні Свободи» Міхала Кацевіча, «Кров і земля» Войцеха Мухи, «Незвичайні люди в незвичайний час» Пйотра Поґожельського, «Привіт із Новоросії» Павла Пєньонжка, «Сезон на соняшники» Ігоря Мєціка, «Крим: любов і ненависть» Мацея Ястшембського – це далеко не повний перелік нових польських книжок, присвячених подіям останніх двох років в Україні.

​​Чи не кожного місяця у великих містах Польщі відбуваються презентації таких книжкових новинок. Серед них – не тільки репортажі, есе, але й художня література. Скажімо, минулого тижня у Варшаві представили повість Войцеха Кудиби «Моє прізвище – Майдан». Головний герой цього твору – український інтелектуал Петро Майдан стає свідком революційних подій у Києві. А цього тижня свою вже другу книжку про Україну – «Татуаж із тризубом» – представив відомий у Польщі журналіст Зємовіт Щерек.

Є суспільний запит на книжки про ці події – Камінська

​​Чим зумовлений цей бум на українську тематику у польській літературі? Про це розмірковує перекладачка Анета Камінська, яка уклала антологію української поезії «Схід-Захід», присвячену подіям на Майдані та війні на Донбасі. За словами перекладачки, у Польщі велике зацікавлення подіями над Дніпром виникло саме під час Революції гідності.

Камінська згадує, що, за даними соціологічних досліджень, навесні 2014 року 60 відсотків поляків принаймні раз у день перевіряли у ЗМІ, що відбувається в Україні.

Поляки настільки сильно пережили події в Україні, настільки ними перейнялися, що тепер у нас є потреба читати про цеАнета Камінська

​​«Поляки настільки сильно пережили події в Україні, вони настільки ними перейнялися, що тепер у нас є така потреба читати про це. Є суспільний запит на книжки про ці події – як перекладені з української, так і написані поляками», – сказала Камінська.

​​Перекладачка згадує, як, розпочинаючи роботу над антологією перекладів української «майданної» поезії, шукала авторів таких віршів. Вона була неабияк здивована, коли першими зі своїми текстами до неї зголосилися не українські, а польські поети. «Це дуже промовистий факт, який показує, наскільки сильно в Польщі співпереживали події на Майдані разом із українцями, що це навіть вилилося в поетичну творчість», – зауважує перекладачка.

Камінська переконана, що тема України не зникне з поля зацікавлення польських письменників, навіть попри те, що польські ЗМІ тепер про ситуацію в Києві чи на Донбасі говорять значно менше, ніж торік.

Події в Україні надто важливі – Щерек

Такі сподівання є і в Зємовіта Щерека, автора книжки репортажів про подорожі Україною перед Майданом і після нього.

Я не хотів би, аби тема України повторила долю інших тем, які є тимчасовими. Те, що там відбувається, є надто важливеЗємовіт Щерека

​​«Я не хотів би, аби тема України повторила долю інших тем, які є тимчасовими. Те, що там відбувається, є надто важливе, надто складне, аби можна було про це розповідати у простий спосіб. Бо у нас зміни, які відбуваються в Україні після Майдану, представляють або однозначно позитивно, а з іншого боку є намагання спрощувати образ подій в Україні у такий спосіб, що це кривдить українців і, фактично, те, що там відбувається, зводиться до антиукраїнських гасел», – зазначає Зємовіт Щерека.

Натомість, зауважує він, українська дійсність є набагато складнішою і її неможливо показати, використовуючи лише світлі або тільки темні барви. Письменник зауважує, що, пізнаючи Україну, її історію і сучасність, поляки краще пізнають самих себе.

 Юрій Савицький



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
09.11.2024|11:29
У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
08.11.2024|14:23
Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року


Партнери