Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
Юрій Винничук. Просто жити
Хочеться забути усі імена, явки й паролі, не стежити за новинами і просто жити - але так не виходить.
У квітні 2013 року виступали ми з Андрієм Курковим у Запоріжжі на горілчаному заводі. Ніколи в житті я ще такої презентації не мав. Народ там сидів з таким виразом на обличчі, мовби совка й не покидав. Розворушити їх нам не вдалося. Це були мумії з осклілими очима.
Здавалося, що виступаємо не на горілчаному заводі, а на бетонному. Бо усі ті жарти, які йшли "на ура"десь в університетах чи книгарнях, розбивалися тут об напружені похмурі обличчя. Вони, мабуть, чекали якоїсь провокації, про яку їх заздалегідь начальство попередило. Мовляв, будьте пильні. Не піддавайтесь.
Але по завершенні підійшов до мене якийсь роботяга, роззирнувся, потис руку і тихенько шепнув: "Спасіба за стіхі". Після чого миттю злиняв.
Сумнівів у тому, котрі саме "стіхі"він мав на увазі, не було. Вочевидь, не про комсомолку у ленінській кімнаті, котра теж фігурувала у доносі комуністів на мене. Отож, то був акт неймовірної сміливості.
В кожному разі, коли ми з Андрієм на початку листопада знову опинилися в Запоріжжі, мені здалося, що я пізнаю цього чоловіка. Він стояв у книгарні на презентації позаду усіх. Видно було лише його голову. Цього разу він сміливо реготав, але, помітивши спрямований у його кут фотоапарат, миттю відхилявся. На жаль, потім швидко зник.
Отже, бодай один чоловік з великого заводу був політично активним. Не знаю, які у нього були літературні уподобання, але з політичними, мабуть, все було гаразд. При цьому він пам´ятав, що бути обережним усе ще не завадить. Адже там, у них, практично мало що змінилося. При владі зосталися ті самі.
Чи може народ втомитися від надто інтенсивного політичного життя? Виявляється, може. Про це свідчать приклади з історії багатьох народів. В один якийсь момент раптом настає апатія до всього, що відбувається довкола, а з нею вигулькує і недовіра до власних сил, до того, що ти щось можеш у цій країні змінити.
Українці нещодавно подолали пік своєї політичної активності. Спочатку вони пережили стрес під час Помаранчевої революції, після якої занурилися в апатію і зневіру. Та так, що уже навіть політично активні опустили руки і зі смутком констатували, що діла не буде, народ більше не повстане, і Дон Вітторіо успішно посяде свій трон у 2015 році.
Для цього були усі підстави, адже ми тривалий час жили у якомусь своєму фантазійному світі, де все було гарно і чудово. Леонід Кравчук своїми фантазіями похвалитися не встиг, бо швидко зійшов з дистанції. А ось Леонід Кучма неабияк здивував своєю промовою на свято Незалежності 24 серпня 2004 року. Бо тоді з´ясувалося, що ми живемо у країні, яка є справжнім економічним дивом. Та що там дивом! Україна, за словами Кучми, стала абсолютним економічним лідером Європи.
"Україна випередила 10 країн Європейського Союзу!"– тішився він, хоч і не назвав жодної. "Один (!?) авторитетний американський політик, – таємничо звірився президент, ця наша відцвітаюча жовта кульбабка, – дуже доречно висловився: ви чи не єдина у світі країна, яка має показники вищі, ніж у Китаї". Я думаю, він не назвав цього політика з дуже простої причини: такого дурня не існувало. А тим більше в Америці, де присутність китайських товарів помітна на кожному кроці, а українські в день зі свічкою годі відшукати.
Віктор Ющенко був дещо скромнішим, але теж полюбляв будувати повітряні замки, "лікарні майбутнього"без майбутнього і тішити нас своїми рожевими прогнозами. Так, мовби виконував свою основну функцію: приспати нас перед неминучою зміною влади. Не відстав і Янукович, а разом із ним уся його вірна команда, яка в один голос розповідала про наше процвітання.
Усе вказувало на те, що народ перебуває у самозадоволеній сплячці. І те, що народ ще знайшов у собі сили на повстання, здивувало багатьох. Адже вибори, на яких переміг Янукович, свідчили якраз про падіння віри у зміни на краще. Третина громадян просто не прийшла на дільниці.
Після Революції гідності нам далі доводиться все ще тримати руку на пульсі епохи. Усе ще стежити за всім, що відбувається у країні, на її східних кордонах, і знову проявляти активність. А це багатьом починає уже набридати. З´являється втома, і в результаті місцеві вибори демонструють нам доволі низьку явку. А повторні вибори – ще нижчу.
Гадаю, українцям хотілося б жити так, як живуть пересічні європейці, мало цікавлячись своїми політиками й чиновниками. Як свідчать опитування у багатьох європейських країнах, де рівень життя найвищий, більшість людей не знає прізвищ своїх провідних політиків і від сили може назвати хіба ім´я прем´єра чи президента.
Але це й не дивно. Бо якщо в країні панує добробут і стабільність, то перейматися тим, що відбувається довкола, нема великої потреби. Аж допоки на порозі не виростає нова загроза – біженці. І тут уже Європа прокидається від сну і починає жити інтенсивним політичним життям. Одні протестують проти біженців, інші їх захищають. Агенти Кремля теж роблять свою справу, підкидаючи дрівець у загасаюче багаття.
І так по колу – падіння, злет, падіння, злет.
Хочеться забути усі імена, явки й паролі. Не стежити за новинами в інтернеті, не відгукуватися на все, що тебе стривожило. Просто – жити. Але так не виходить.
Коментарі
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року