Re: цензії

28.04.2025|Ігор Зіньчук
Заборонене кохання
24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій
«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови
Джерела мови російського тоталітаризму
18.04.2025|Ігор Зіньчук
Роман про бібліотеку, як джерело знань
18.04.2025|Валентина Семеняк, письменниця
За кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
12.04.2025|Андрій Содомора
І ритмів суголосся, й ран...
06.04.2025|Валентина Семеняк
Читаю «Фрактали» і… приміряю до себе
05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ
«Ненаситність» Віткація
30.03.2025|Ігор Чорний
Лікарі й шарлатани
Пісня завдовжки у чотири сотні сторінок

Літературний дайджест

25.11.2015|12:49|BBC Ukrainian

Кроти та кози: прекрасне та корисне

Тарас Прохасько, Мар’яна Прохасько. Як зрозуміти козу. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2015.

Третя книжка з кротіани Мар’яни і Тараса Прохаськів - із Мар’яниними милими ілюстраціями, із знайомими з перших двох книг епопеї героями-кротенятами та одним зайцем, що прижився якось між ними під землею… А ще ненадовго зараз з’явився Горностай, з яким татко-кріт залишився десь на другій сторінці призволятися начавленим дітьми винцем із винограду, який вирощували в другій книжці… А ще мама-кротиха далі по тексту виявилася сезонно вагітною і на фінал "Кози…" народила Хлюща - це може свідчити, що, певно, пишеться вже десь і четверта книжка подумки, бо нічого ж не народжується даремне…

Книжка ця, третя, вже, до речі, зажила власним життям, бо пише її цього разу саме кротеня Муркавка - судячи з закінчення.. Тобто - автоматично всі побажання туди, до справжнього автора, напевне.

Я таке скажу тоді, дорога Муркавко.

Вся кротяча епопея сповнена чудових гуманістичних ідей та меседжів. Кроти ростуть і розвиваються духовно на наших очах, відриваються від батьків, відчувають перші уколи в серце від почуттів, інакших, ніж дружба, а вже ближчих до інтересу до протилежної статі. Муркавка, певне, й писати почала недаремне: все через цю несподівану ніжність до екстремала Бурі, який втопившись одного разу в ріці, вижив і став парашутистом. І стрибає тепер, шукає собі пригод, а таких фатально люблять дівчатка…буде Муркавці горе в наступних книжках…

У цих же кроти-підлітки пізнають світ великий і широкий, як море, зауважують, що земля - не лише для кротів, і на ній живуть "інші", яких можна за великого бажання зрозуміти. Це - й ідея книжки, прекрасна й корисна. Як десь пояснював співавтор Тарас Прохасько, - в третій книзі кротячою мовою дітям чітко пояснюється, що все ненормальне може бути нормальним, якщо змінити точку зору.

У цій частині дорослий читач, якому теж адресується книжка, може охоче зробити висновок, що на "Козі…" добре би виховувати майбутніх парламентарів, які часом завалюють важливі євроінтеграційні закони через дрімучу й печерну нетолерантність, а вже гендерної нерівності, неповаги до тих, хто має обмежені можливості чи навіть національної та релігійної недружності могло би поменшати, напиши би хтось такі книжки років з 30-40 тому…

А тепер така книжка є. Муркавка списує образи й поведінку героїв із друзів Мар’яни й Тараса Прохаськів - а отже, такі добрі й світлі люди існують, і в тому наша велика радість і надія.

Мандрівки та сміливе входження в інші світи, пізнання й розуміння тих, хто іншої з тобою віри й мови, й роду, повага до них і радісне співіснування - всі ці добрі думки, закладені в книжці, проростуть точно в свідомості малих читачів миртовим листям, символом тиші, миру та насолоди…

Хтось помітив, що музики на острови Кіз намальовані Мар’яною як єврейські музиканти - хоча й грали щось таке, під що можна було співати "танцювала риба з раком, а петрушка з пастернаком…" Стійте - а чи не про єднання з інакшими за себе була ця наша давня пісня?

Які б ми не ладували тут алюзії та метафори - все в цій кротячій роад-сторі можна знайти і приємно потрактувати.

Я би Муркавці порадила лише, щоби вона трохи збадьорилася в писанні - пригоди кротів трохи мляві, це швидше побутописання і здобування філософських резюме з рядових подій. Хотілося би більше руху, трохи вигадливіше повертати сюжет. Є відчуття, що автори ніби трохи знудьгувалися - і час завершувати кротячу епопею, бо не будемо ж ми з тими прекрасними істотами рости до дорослої номінації Книги року ВВС?

Загалом кротяче трикнижжя - гарний подарунок малому імениннику, що я й зробила днями з нагоди шестиріччя одної дуже сучасної дівчинки. Вона чемно подякувала і мерщій погнала до комп’ютера, де щось на екрані крутилося так, що всім дорослим паморочилося в голові.

Все ж вірю, що на ніч, на добрий сон Муркавка їй пару повчальних слів учитає…



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

29.04.2025|12:10
Новий фільм класика італійського кіно Марко Белоккьо: історична драма «Викрадений» виходить на екрани у травні
29.04.2025|11:27
«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
29.04.2025|11:24
Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
29.04.2025|11:15
Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата
21.04.2025|21:30
“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина
18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»


Партнери