Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Літературний дайджест

22.07.2015|07:41|Друг читача

Техніка для душі

Мартін Содомка Як змайструвати автомобіль /пер. з чеської Тетяна Савченко. – Л.: Видавництво Старого Лева, 2015. – 55 с.

На перший погляд, книга чеського письменника Мартіна Содомки про те, як змайструвати автомобіль. Для цього автор дасть вам і вашому малюку схеми, інструкції і практичні поради. Звісно, дещо спрощені; справжні варто шукати, мабуть, у товстенних інструкціях для дорослих. Тим не менше, Содомка знає про начиння автівок із власного досвіду, адже разом із друзями реконструював Шкоду 1963 року, яка потім пройшла тест-драйв у подорожі до Монте Карло. Письменник – фанат ретроавтомобілів. А 60-ті минулого століття для нього – рай автолюбителя: «Час, коли світом їздять найгарніші автомобілі, бензин коштує копійки, швидкість за містом необмежена, а дороги порожні».  Це захоплення старими авто він переносить і у книгу для малят «Як змайструвати автомобіль», хоч дуже вірогідно, що наші діти, ставши дорослими, бачитимуть машини, які їздять на бензині, хіба що у музеях і майструватимуть авто уже за зовсім іншими технологіями. Так чи так, юним технікам треба з чогось починати. Хоч би і з того, щоб зрозуміти, як працює двигун внутрішнього згоряння.

 

Але чи мають сенс усі на світі автомобілі, літаки, мотоцикли і будинки (Содомка продовжує роздавати практичні поради в інших книжках, які незабаром вийдуть українською), якщо у тебе немає друзів? Очевидно, що ні. Щоб акцентувати на тому, що техніка потрібна для душі, а не душа для техніки, автор відмовися від формату дитячої енциклопедії, у якому спершу задумувалася ця книга, і розробив для неї героїв і сюжет, які спершу можуть здатися мозку, спраглому до знань, зайвими і другорядними. Пацюк Арні, горобець Зила і жабун Бородавка дуже схожі на тих простих і тямущих сусідських хлопців, яких ви пам’ятаєте з власного дитинства за постійними спробами схрестити пральну машину з велосипедом «Україна». Звісно, вашим знайомим, заважили хулігани, а у книзі «Як змайструвати автомобіль» на заваді до автомобільного щастя стоїть цілий гангстер – пацюк Жак. Що ж, дітей не треба відгороджувати від правди життя. А правда така: справжня дружба і креативне мислення здолають усі труднощі.

*

Якщо хтось планує купити дитині книжку і таким чином здобути кілька хвилин вільного часу для себе, вам до іншої полиці. Малюку, звісно, не усе буде зрозуміло у кресленнях і страшних словах, на кшталт, «гумовий кожух», «барабанне гальмо» і «кермовий редуктор». Із цим усим він одразу ж прибіжить до вас, і ви проведете кілька незабутніх годин намагаючись йому пояснити та й, можливо, що гріха таїти, самому второпати, що й до чого. І ви з вашою дитиною будете спілкуватись – довго, цікаво, особисто, відірвавшись від телефону й інтернету. Новий вид дитячої літератури – книга, що спонукає батьків і дітей говорити один з одним. На сьогодні дуже актуально.

*

Українське видання «Як змайстувати автомобіль» дійсно якісне, видрукуване на хорошому папері з великими малюнками і схемами. Таку книжку хочеться торкатися, гортати, навіть не читаючи (Тим паче, що «м’ясо» автомобільної ідеї якраз у малюнках, а не у тексті.). Шрифт, здається, дещо замалий для дитячої книжки, яку в анотації рекомендують із 7 років. Зрозуміло, що розказати про такий складний механізм на 55 сторінках з малюнками та ще й з сюжетом не так просто, тож видавцям довелося йти на компроміси.

 

Одним словом, якщо ваша мета – виростити тямущу, допитливу дитину, якщо ви самі любите ретроавтомобілі й непопсові малюнки, якщо, нарешті, ви вважаєте, що дружба – це передусім спільні інтереси, і хочете, щоб ваша дитина стала вашим другом, ласкаво просимо у світ техніки Мартіна Содомки.

Вікторія Зенгва



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

27.11.2024|12:11
"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
09.11.2024|11:29
У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»


Партнери