Re: цензії

28.04.2025|Ігор Зіньчук
Заборонене кохання
24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій
«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови
Джерела мови російського тоталітаризму
18.04.2025|Ігор Зіньчук
Роман про бібліотеку, як джерело знань
18.04.2025|Валентина Семеняк, письменниця
За кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
12.04.2025|Андрій Содомора
І ритмів суголосся, й ран...
06.04.2025|Валентина Семеняк
Читаю «Фрактали» і… приміряю до себе
05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ
«Ненаситність» Віткація
30.03.2025|Ігор Чорний
Лікарі й шарлатани
Пісня завдовжки у чотири сотні сторінок

Літературний дайджест

21.07.2015|13:13|Друг читача

«Більше/Менше» – нова книга малої прози від Олександра Бойченка

Олександр Бойченко. Більше/Менше. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2015. – 200 с.

Цього року відомий український письменник-публіцист, літературний критик та колумніст Олександр Бойченко опублікував нову, уже п’яту в власному доробку, книгу. Вона написана в публіцистичному стилі та загалом вміщує сорок два різних за розмірами та тематикою тексти.

Книга поділена, як не важко здогадатися з назви, на два різні за розмірами та наповненістю розділи: «Більше» та «Менше». В першому, який, не зважаючи на назву, за об’ємом менший за наступний, міститься дев’ять доволі великих публікацій, які, у свою чергу, є лекціями, статтями та есеями, що раніше виходили друком у різних книгах чи часописах. У другому розділі міститься тридцять три невеликі тексти, що були опубліковані на сайті zbruc.eu, в культурно-політичному місячнику «Український журнал», тижневому журналі «Країна», культурному додатку до газети «Молодий буковинець».

Тематика текстів найрізноманітніша. Автор – людина непересічної ерудиції, й сфера його інтересів надзвичайно широка. У його текстах читач має змогу зустріти не тільки «критичну репліку» на статтю Ростислава Семківа чи роздуми про книгу Ярослава Грицака «Пророк у своїй вітчизні. Франко та його спільнота», але й Людовіка Єроніма Морстина з його «Апологією Ксантипи» чи Тадеуша Боровського з його трагічним концтабірним минулим в Аушвіці та Ґустава Герлінґа-Ґрудзінського з його «Іншим світом» ГУЛАГу.

Багато рефлексує Бойченко на тему сучасного становища в нашій державі та місця освіченої людини в ній. Він вважає, що «інтелектуал – це людина, мислення якої не знає жодних табу» і нагадує як «катастрофічно виглядає становище інтелектуалів за тоталітарних режимів». З іншого боку, автор відзначає, що вони часто демонструють «політичну сліпоту». І в умовах сучасних реалій роль українського інтелектуала в маневрах між тоталітаризмом «русского мира » та ультраправих є доволі важкою. Його дивує в «українському <…> інтелектуальному дискурсі <…> вміння озвучувати правильні засновки у поєднанні з жалюгідним невмінням робити з них висновки».

Відзначає автор і те, що рік без Януковича, це час, що «перевернув наше колективне уявлення про реальність» та «ціна за це виявилася дуже високою, а буде ще вищою». І «схоже, потрясіння, необхідні для цього вирішального світоглядного перевороту, у нас ще попереду».

Роздуми автора виливаються в висновок, який викликає багато критики: «Україна в нинішніх кордонах не має жодних шансів». Але на зауваження про втрату Україною власних територій він відповідає: «територій ми не втратили жодного метра <…>де наступ «руського мира » захлинеться, і пролягає справжня межа України».

Книга читається напрочуд легко та це й не дивно, зважаючи, що написана вона сміливо, гостро, іронічно та дещо сумно в стилі, притаманному Бойченку.

Теми, що розглядають в «Більше/Менше» насущні в сучасних реаліях, відповідно книга буде цікава не тільки гуманітаріям чи любителям невеликих текстів. Збірку текстів «Більше/Менше», яка переконливо свідчить про те, що публіцистика розглядає актуальні проблеми та явища сьогодення, можна рекомендувати всім, хто зацікавлений рефлексіями на тему сучасності, кому цікаві літературо- та культурознавчі статті, тим,  хто не боїться ставити під сумнів здавалося б прописні істини, тобто тим, хто в такий непевний час прагне інтелектуальної переоцінки ситуації та її підґрунтя. Вона однозначно закликає не тільки до читання, а й до осмислення прочитаного, відповідно буде цінним поповненням власної бібліотеки.

Микола Петращук



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

30.04.2025|09:36
Андрій Зелінський презентує нову книгу «Мапа»
29.04.2025|12:10
Новий фільм класика італійського кіно Марко Белоккьо: історична драма «Викрадений» виходить на екрани у травні
29.04.2025|11:27
«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
29.04.2025|11:24
Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
29.04.2025|11:15
Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата
21.04.2025|21:30
“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина
18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса


Партнери