Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Літературний дайджест

18.06.2015|09:39|ТСН.ua

Проблема гонору

Коли держава і народ мають гонор, то й реакція їхня на будь-які наклепи, пов´язані з минулими подіями, відповідна.

Директор ФБР Джеймс Комі, провідавши 15-го квітня музей Голокосту у Вашингтоні, заявив, що поляки, угорці й інші (не названі ним народи) разом з німцями убивали євреїв і несуть спільну відповідальність за Геноцид.

Це викликало велике обурення у польській та угорській пресі. Польські політики стали вимагати від президента Коморовського негайної реакції. Коморовський якийсь час зволікав, але щойно через кілька днів назвав Дж. Комі невігласом, який не знає історії.

МЗС Польщі викликало американського посла у Варшаві, йому вручили ноту протесту та вимогу вибачитися за слова Комі.

Угорщина теж висловила протест США через заяви директора ФБР. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто назвав слова Комі "вкрай бездушними і неприпустимо поверхневими".

Стосовно Угорщини несправедливість цих слів була особливо разюча, бо в Угорщині і Румунії якраз вижило найбільше євреїв під час війни.

Майбутній польський президент Анджей Дуда висловився значно різкіше за свого конкурента, преса охарактеризувала його слова як "mocna odpowiedź" ("сильна відповідь"): "Нацисти не були людьми нізвідки, то не були косміти, нацистами були німці. Твердження, що польський народ будь-яким чином причетний до Голокосту, це ганебне перебріхування історії, з чим ми ніколи не зможемо згодитися".

Дуда також озвучив переконання, що шеф ФБР повинен вибачитися.

Ну і врешті пан директор ФБР уже зібрався вибачатися, навіть написав те своє вибачення на папері, що, мовляв, йому не варто було узагальнювати і називати конкретні країни, тим самим образивши їхніх мешканців. Але… тут уже втрутився Білий Дім і заборонив вибачатися, бо інакше може обуритися Ізраїль.

України Дж. Комі не назвав, хоча, вочевидь, і вона десь проглядалася серед тих "багатьох інших" країн, де чинився Голокост. Але наші політики нічого такого не помітили, то й ми не будемо роздувати.

Хоча, я певен, навіть якби Україну назвали поруч з Польщею та Угорщиною, великого скандалу не було б. Це вже перевірено. Бо не було жодного скандалу після появи німецького фільму "Наші батьки, наші матері", де українці зображені на послугах у німців на фоні такого історичного безглуздя, як українська поліція без уніформи, але з синьо-жовтими опасками, у… Смоленську! І не було скандалу після фільму Аґнєшки Голланд "В темряві", де українці допомагають виловлювати євреїв, а добрі поляки їх рятують.

Поляки принаймні після скандалу з Дж. Комі зробили для себе вагомі висновки. Дуда заявив, що "Польща потребує цілеспрямованої історичної політики, яка б демонструвала правду про Другу світову війну. Передусім, хто був виконавцем, хто розпочав війну і хто в той час допустив геноцид". Дуда обіцяв, що коли виграє вибори, то має намір створити під егідою президента "юридичну інституцію, яка організовуватиме судові процеси у всьому світі проти авторів брехливих висловлювань на зразок "польські концентраційні табори".

Він висловив надію, що "кілька виграних процесів поруч з потужними фінансовими відшкодуваннями спричиняться до припинення таких огидних практик".

Нема що й казати, в Україні ніхто навіть не озвучував ніколи нічого подібного. Гонор України завше перебував серед проблем другорядних. У той час, як не тільки за кордоном, у Росії та Польщі, але й усередині країни публікувалися наклепи на українців, реакція була тільки на рівні журналістів. Або якихось нардепів, які обмежувалися лише словесними ескападами.

Поляки опинилися в такій самій ситуації з наклепом Дж. Комі, в якій уже роками і роками перебувають українці під зливою різних брехень і вигадок.

Останнім часом відбувається перекидання своєї провини на сусіда, бажання розділити свій національний антисемітизм ще з кимось так, мовби це може применшити власну провину. Звідси й поява у німецькій пресі такого висловлювання як "польські концентраційні табори". І це в той час, як на території тодішньої Польщі, включно з Західною Україною, було зафіксовано найбільшу кількість праведників світу.

Зрештою, навіть Комітет американських євреїв розкритикував шефа ФБР. Однак справа розтягнулася в часі. Речник Музею голокосту у Вашингтоні теж сказав своє слово. І було воно на захист шефа ФБР, бо речник заявив, що багато поляків брали участь у знищенні євреїв і без їхньої допомоги, нацисти не змогли б знищити стільки мільйонів євреїв.

То було в травні. А в червні депутат Генрик Кмєцік вислав до польського МЗС звернення стосовно геноциду індіянців предками американців. Вимагаючи, аби міністерство взялося за організацію Міжнародного дня геноциду останніх вільних жителів Америки.

До сьогоднішнього дня відлуння скандалу, спричиненого шефом ФБР і речником Музею Голкосту, не вщухають. Тривають дебати, провокації, а разом з ними й скандали.

Але поляки з такими явищами борються. Згаданий вище німецький фільм оббрехав також і поляків, і протести там були на високому рівні.

Агенти Кремля, які мають за завдання псувати імідж України у світі, ширять неправдиву інформацію про причетність українців до Голокосту, без жодних перепон приїжджають в Україну, читають свої лекції, публікують в українській пресі статті. А реакції влади нема.

У мене була надія, що бодай на базі нового міністерства, яке очолив Стець, відбудеться щось подібне, як озвучив Дуда. Бо контрпропаганда без юридичної атаки проти наклепників дасть не так багато, як хотілося б. Однак ми не бачимо жодних зрушень, а команда Мінстеця перебуває в суворому секреті. Чим вони там займаються – ми не знаємо.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

27.11.2024|12:11
"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
09.11.2024|11:29
У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»


Партнери