Re: цензії

28.04.2025|Ігор Зіньчук
Заборонене кохання
24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій
«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови
Джерела мови російського тоталітаризму
18.04.2025|Ігор Зіньчук
Роман про бібліотеку, як джерело знань
18.04.2025|Валентина Семеняк, письменниця
За кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
12.04.2025|Андрій Содомора
І ритмів суголосся, й ран...
06.04.2025|Валентина Семеняк
Читаю «Фрактали» і… приміряю до себе
05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ
«Ненаситність» Віткація
30.03.2025|Ігор Чорний
Лікарі й шарлатани
Пісня завдовжки у чотири сотні сторінок

Літературний дайджест

04.06.2015|09:40|ТСН.ua

Сергій Жадан. Старим тут не місце

Ми легко й ненав´язливо потрапляємо до пасток, до яких тисячі разів потрапляли наші старші.

Я пам´ятаю, як у нас ставилися до старих. Як до чогось неминучого, чим не варто особливо перейматися. Жодної ієрархічності, жодної клановості. Старі не заважали, хоча й користі від них особливої не було. Над ними підсміювалися, хоча й поступалися їм місцями. Не пам´ятали імен, хоча й зверталися на "ви". У нас, за мого дитинства, загалом усе було просто й зрозуміло – повагою користувалися люди в силі, в золотому віці, у віці, що забезпечував тебе грошима й зв´язками, себто можливостями. Жодної залежності, жодної слабкості. В центрі життя стояли дорослі чоловіки, здатні забезпечити себе й свою родину – всіх своїх жінок, усіх дітей. Старі стояли осторонь і дивилися на це з поблажливістю. Вони краще за інших знали, що життя надто жорстоке, аби висловлювати йому якісь претензії, й надто коротке, аби пробувати відновити справедливість. Та і яка могла бути справедливість? Для них, із їхнім досвідом голоду та війни, справедливим було вже те, що вони вижили, дожили до більш-менш спокійних часів, сприятливих обставин, можуть тепер дивитись, як їхні діти правлять цей світ під свою подобу, а онуки безтурботно бігають сонячним боком життя. Того самого життя, яке таке жорстоке, таке коротке, таке прекрасне.

Натомість до батьків ставлення було зовсім іншим. Батьки викликали захват і довіру. І навіть коли до захвату домішувався скепсис, все одно – дитячої любові було стільки, що її вистачало, аби залити собою всі дитячі сумніви та недовіру. Батьки все вміли, батьки все тримали під контролем, життя видавалося впорядкованим та безтурботним, з таким життям хотілося мати справу, хотілося прожити його все – до кінця, якого все не було видно. Батьки мали авторитет, батьки мали вплив, батьки займали головні стратегічні позиції в довколишньому просторі – навіть якщо до них були претензії, їхня можливість вирішувати будь-які питання все переважувала. Ти дивився на свого сильного, розумного й дотепного (як тобі здавалося) батька й розумів, що в цьому світі боятися просто немає чого, оскільки немає таких небезпек чи загроз, із якими не дав би собі ради твій сорокарічний тато – сповнений сили, мудрості й здоров´я. Ти пізнавав у сутінках свою маму, що поверталася з роботи, й був певен – будь-яку загадку, будь-яку життєву головоломку можна вирішити, слід лише звернутися до неї – до своєї мами, яку всі шанують, із якою всі вітаються. Це, можливо, чи не найбільша перевага дитинства, розкіш, що дається лише в зовсім юному віці – обожнювати людей, які тебе оточують, ідеалізувати їх, наділяти їх усіма можливими чеснотами, приписувати їм усі можливі характеристики. Лише в дитинстві так болюче реагуєш на погане слово про близьких тобі людей. Потім, у дорослому віці, все вирішується набагато простіше – можна просто не зважати. Чи зважати й відновлювати справедливість в контактний спосіб. Натомість у дитинстві будь-яке криве слово на адресу близьких тобі людей стосується не так душевного спокою, як світоглядного розламу, занепаду всього цього світу з його усталеними нормами та порядками.

Потім ми виростали, змінювалося наше ставлення до світу, змінювалося наше ставлення до самих себе. До світу ми ставилися з усе більшою недовірою, до себе ж – з усе більшою серйозністю. Батьки були частиною світу, часу на них ставало все менше. Вони ставали старими, у них лишалося щоразу менше сили, щоразу менше впливовості, щоразу менше фінансових можливостей. Все помітнішою ставала їхня залежність від нас. Все сильніше нам це заважало. Життя вчить лише одному – тому, що всьому насправді можна навчитися. Варто лише уважніше слухати розмови старших, варто просто їх запам´ятовувати. Ми легко й ненав´язливо потрапляємо до пасток, до яких тисячі разів потрапляли наші старші, ми відтворюємо на власному досвіді велику безкінечну школу глупства й недалекоглядності, старанно повторюючи за своїми батьками й батьками своїх батьків усі численні й такі очевидні помилки та прорахунки. З цього робиться наше життя, все це завершиться згодом нашою смертю.

Цьогоріч моєму старому буде сімдесят. Він дитина війни. Старість ось теж припала на війну. Не так багато нині може, не надто добре почувається. Іноді телефонує, аби запитати, як у мене справи. Іноді просить допомогти. Іноді я ловлю себе на тому, що дратуюсь від його дзвінків. Вживаю його слова. Відтворюю його інтонації. Повторюю його помилки.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

30.04.2025|09:36
Андрій Зелінський презентує нову книгу «Мапа»
29.04.2025|12:10
Новий фільм класика італійського кіно Марко Белоккьо: історична драма «Викрадений» виходить на екрани у травні
29.04.2025|11:27
«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
29.04.2025|11:24
Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
29.04.2025|11:15
Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата
21.04.2025|21:30
“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина
18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса


Партнери