Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
Мистецтво без заборон
П’ять новинок про митців і їхні твори, представлені на «Книжковому Арсеналі».
Цього року на масштабній книжковій події, що відбулася в Києві вже вп’яте, представили багато видань про мистецтво. Почасти на кількість прем’єр вплинули події в Україні: Євромайдан пригальмував вихід деяких книжок минулого року, і тепер видавці сиплять новинками — так, що від гучних імен і яскравих обкладинок голова йде обертом. Багато книжок стосуються забороненого в СРСР українського мистецтва, є спроби проаналізувати сучасний художній процес у країні тощо. «День» відібрав найпомітніші новинки.
НЕЗНАНЕ МИСТЕЦТВО 1960-х
Велика прем’єра «Книжкового Арсеналу» — книжка «Искусство украинских шестидесятников» від видавництва «Основи». Робота над виданням тривала майже три роки. Упорядники — мистецтвознавці Ольга Балашова та Лізавета Герман. До роботи долучилися понад 70 експертів: дослідники мистецтва, митці та їхні близькі, колекціонери. У книжці 15 розділів про художників 1960-х років і тенденції того періоду, є репродукції сотень творів живопису, графіки, скульптури. «Це — перша така книжка в Україні і, сподіваюся, ще буде чимало видань про шістдесятників. Багато хто може не погодитися з думками молодих мистецтвознавців, які тут представлено, але завжди складно робити перший крок, і ми його зробили», — зауважила Стелла Беньямінова, засновниця Stedley Art Foundation, що підтримала проект. Книжку надрукували російською, планується англомовна версія видання.
ПРО МИТЦІВ — ДЛЯ ВСІХ
Книжку «Сучасне мистецтво України. Портрети художників» розраховано на широке коло читачів. Автор матеріалів — мистецтвознавець Галина Скляренко, ініціатор проекту — арт-дилер Ігор Абрамович, видання надрукували у фамільній типографії Huss. У книжці — розповіді про 19 відомих українських художників, які розкрилися, переважно, в епоху перебудови. Серед них — Тіберій Сільваші, Анатолій Криволап, Олександр Ройтбурд, Олег Тістол, Олександр Сухоліт, Матвій Вайсберг, Марина Скугарєва, Павло Маков, Влада Ралко.
Праця над книжкою тривала декілька років. «У нас дуже мало того, що можна почитати про сучасне мистецтво. Це або академічні статті, або гламурні журнали, — розповідає «Дню» Галина Скляренко. — Знайомство з художніми творами треба починати з особистості митця, про це і зробили книжку. Часто життєві колізії відбиваються на творчості людини. Якщо глядач знає щось за межами картини, це дає ключ, щоб краще «прочитати» твір».
Усіх героїв книжки Галина Скляренко знає особисто. Коли почала працювати над виданням, виявила, що написано про цих художників небагато. Тож, у текстах є новизна, при цьому, вони легко сприймаються. Прочитане одразу можна співвідносити із творами митців — у книжці багато ілюстрацій.
ТВОРЧІСТЬ ЯК РЕВОЛЮЦІЯ
Грунтовне дослідження театру початку ХХ століття підготувало видавництво «Родовід». Йдеться про каталог виставки «Інсценізація українського авангарду 1910-1920 років» з Українського музею у Нью-Йорку. Сім фахових статей, зображення понад ста робіт — ескізів та фотографій, невідомі факти з історії мистецтва. Лесь Курбас, Олександра Екстер, Борис Косарєв — їх роботи, що припали на епоху змін і самі стали революцією, оживають на сторінках видання.
СПІЙМАТИ ЩОСЬ ВАЖЛИВЕ
«Мінливий краєвид: Українське мистецтво між революцією і війною» — проект видавництва «Родовід» і французько-канадського мецената і галериста П’єра-Лорана Буле. Це — альбом із роботами сучасних українських митців та інтерв’ю з ними ж про буття незалежної України. Авторка книги — арт-критик Наталія Чермалих. «Завжди писала про сучасне українське мистецтво, що має відношення до політики, — ділиться Наталія Чермалих. — Шлях до публікацій у книжці «Мінливий краєвид» починався з мого знайомства з роботами художників. Було важливо, щоб твори мали рефлексивний вимір, були глибокими і неоднозначними».
У книжці є інтерв’ю з Микитою Каданом, Сергієм Братковим, Володимиром Кузнєцовим, Алевтиною Кахідзе — загалом десять історій. «Мені здається, що інтелектуальне осмислення подій в Україні схоже на споглядання пейзажу. Немає безпосередньої можливості зрозуміти події, бо вони постійно змінюються, — пояснює Наталія Чермалих. — Україна для мене — метафора пейзажу, у який ми вдивляємося, намагаємося щось побачити, але ніяк не можемо це «щось» схопити». Книжку продаватимуть у Франції, Україні, Швейцарії, Канаді, США. Зараз надрукували французько-російський варіант видання, восени планують презентувати книжку англійською та українською мовами.
ГОСТИНЕЦЬ ДЛЯ НАЙМЕНШИХ
Книжку «Як розмовляти з дітьми про мистецтво» французької письменниці Франсуази Барб-Галль «Видавництво Старого Лева» переклало і видало декілька місяців тому. Втім, представлення видання на «Книжковому Арсеналі» зібрало величезну кількість людей. «Як розмовляти з дітьми про мистецтво» — лікнеп, де розтлумачують особливості живопису різних періодів і відкривають секрети сприйняття картин. Читати корисно і дітям, і дорослим.
Як бачимо, українські видавництва представляють новинки про мистецтво для людей різного віку, освіченості та матеріальних статків. Деякі проекти суто пізнавальні, деякі дискусійні. Тож купуйте і читайте книжки протягом усього року.
Марія ПРОКОПЕНКО
Коментарі
Останні події
- 27.11.2024|12:11"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»