Головна\Авторська колонка\Сторонній, або Правда про перевтілення

Авторська колонка

Сторонній, або Правда про перевтілення

Історія фантастичної літератури знає чимало прикладів, коли у тому чи іншому творі герої подорожують в часі та просторі, але не завжди ці подорожі означають найголовнішу мандрівку в житті кожної людини – подорож до себе.

У будь-якому разі, попри досить різні історії  героїв, три повісті у збірці «Екзистенція» Вероніки Волинської об’єднані тією самою темою, адже знайти себе у карколомних закрутах долі, що випала на долю трьох мандрівників в часі у цих повістях – чи не єдине їхнє завдання. Буває навіть в одному земному житті головний герой – як-от у повісті, що дала назву всій збірці – може жити потрійним життям. За сюжетом «Екзистенції», журналіст-фрилансер Тит вдень пише статті для мережевих видань про дослідження супутника Титан, вночі грає у комп’ютерну гру, де б’ється із навалою зомбі, а після бачить химерні сни. І все це відбувається в часи кліматичного катаклізму – надзвичайно холодна зима призвела до змін у соціальному житті та до появи кліматичних біженців; кордони південних країн закриті, десь випробовують кліматичну зброю. Проте для інтроверта Тита найважливіше знов відшукати себе, адже його засмоктує екзистенційна криза. Розраду дає спілкування по скайпу з дівчиною на ім´я Андромеда, в яку він закохався. А також спілкування у дивних мандрівках-снах із відомими постатями з різних часів, як-от із Альбером Камю, автором культового роману «Сторонній». «– Я не знаю, як бути, – зізнаюся я. – Гадаю, що знаєш. Щоб повернутися до життя, абсурд слід подолати. – Як? – Зробити стрибок…».

Що ж до другої повісті, «Кванто», то тут переміщення героя більш масштабні, бо це майбутнє, де вчені винайшли спосіб відправляти свідомість людини в минуле, тож історик мистецтва Антон Саган вирушає у подорож до середньовічного Парижа. «Удавившись панікою, я знову взявся бігти, водночас намагаючись пригадати, де маю зустрітися з ґідом та групою, але місце зустрічі вилетіло з голови, а всі думки заплуталися та розбіглися. І все одно я біг незрозуміло куди, ніби у мене скінчався час». Але, потрапивши в полон до жорстокого екзициста, герой взагалі вирушає в експедицію у Небуття, тобто до Кванто, подорож до якого описано у «Квантовій трагедії» місцевого поета Дантуса.


Утім, важко сказати, що краще у цих перегонах – з часом, епохами і навалою зомбі – знайти вихід з пастки чи відшукати себе, бо у третій повісті, «Фуга», герой щомісяця опиняється в новому тілі, ймовірно, через якийсь фантастичний препарат. І хто ж він насправді? Або ж вона? Що робити, коли минуле забуте, а у майбутньому чекає довга низка перевтілень? Як зупинити цей процес і відшукати себе? «Отже, причина раптової смерті очевидна: Микита знову прийняв загадкову речовину і це його вбило, – дізнаємося ми про перебіг подій. – Також можливо, що його свідомість опинилася в новому тілі, і Микита, як і я, повністю про все забув. І тут мене струснуло від думки, що моє справжнє тіло давно лежить у землі і, виходить, я ніколи не повернуся. Невже мені доведеться блукати по чужих тілах все життя?» Яку жорстоку правду приховують ці нескінченні перевтілення?

Вероніка Волинська. Екзистенція. – К.: Фенікс, 2023

 



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
01.07.2025|06:27
Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus


Партнери