Re: цензії
- 18.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськНотатки мемуарного жанру
- 17.12.2024|Оксана Тебешевська, заслужений учитель України, письменницяВолодимир Качкан: «З того слова насію довічних пісень…»
- 14.12.2024|Валентина Семеняк, письменницяКлюч до послань
- 10.12.2024|Ігор ЗіньчукСвобода не має ціни
- 01.12.2024|Ігор ЗіньчукТомас Манн „Будденброки” – роман–сага про занепад однієї родини
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Видавничі новинки
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
Re:цензії
Як повернути промінчик надії у серце?
Дара Корній. Місяцівна – Х: Віват, 2019. - 352 с.
Містика, легенди, злочини, родинні таємниці, історія давнього роду Потоцьких, кохання на межі із одержимістю - ось головні теми нового роману Дари Корній "Місяцівна". Авторка визначає книгу як "психологічна проза з елементами містики й готики".
Після жахливої автомобільної аварії Василина, щоб урятувати доньку, що пережила зупинку серця, передає родинний оберіг - лунницю і просить ніколи його не знімати. Невдовзі, в час повного місяця, з дівчиною відбувається, щось дивне: вона прокидається на сокальському цвинтарі зі слідами крові під нігтями і геть нічого не пам´ятає, як тут опинилася. Лікарі ставлять Терезі діагноз "дисоціативний розлад особистості", або, простіше кажучи, "Роздвоєння особистості", коли у свідомості поруч є ще хтось і цей "чужинець" повністю підкорює твою волю, щоправда його влада діє лише, коли місяць уповні.
В книзі дуже багато болю, є відчай від втрати близьких людей: матері, батька, бабусі; несприйняття з боку суспільства через твою відмінність від інших людей, адже Тереза має білий колір шкіри, вона мусить завжди перебувати у затінку, а надлишок сонячного світла шкодить дівчині.
Роман починається із притчі про важливість для кожної людини прощення самої себе, про те, чому так важливо навчитися прийняти себе таким, яким ти є, з усіма недоліками зовнішності, характеру, складних обставин життя, бо почуття провини руйнує душу, завдає болю не лише тому, хто його переживає, а й рідним та близьким цієї людини.
Тема балансу між добром і злом, світлом та темрявою є наскрізною для сюжету книги. Вустами своїх персонажів Дара Корній наголошує, що кожен з нас сам робить вибір того, чого у серці більше - надії чи відчаю, віри чи зневіри, любові чи ненависті.
"Зрозумій, прошу, перемагає той, у кого в серці й добра і зла порівну."[1]
Найважливішим посилом письменниці до читача є те, що надія залишається завжди і "буває набагато сильнішою тоді, коли помирають віра і любов"[2]. Саме такою є основна ідея роману, на якій акцентовано увагу в уривку притчі про три свічки.
".... Я – надія ... Я ніколи не гасну, адже надія не помирає ніколи. І від мого світла ти легко можеш запалити інші три свічки "[3].
Ще однією характерною рисою роману є надзвичайна реалістичність оповіді. Навіть медичний діагноз описано в тексті з усіма подробицями, хоч, на мою думку, письменниця прагне не ускладнювати текст медичними термінами. Трагізм доль багатьох різних людей передано в життєвих історіях пацієнтів миколаївської психіатричної лікарні.
"Місяцівна" - зворушлива книга про красу та магію карпатських гір, мольфарство і про боротьбу, перемогу над собою, про те, як не здаватися і йти до своєї мети. Пошуки свого призначення на Землі - не менш важлива тема цього художнього твору. Письменниця спонукає читача до думки, що все, що людина переживає впродовж свого життя, це і є її призначення.
Ось як висвітлено думку про цінність життя : "Бо життя – то і є найважливіша складова всього, усіх забобонів, заборон, заперечень, релігій, оман... Життя – то найвища сутність існування Божого промислу: Життя як уміння відбутися. Життя – це вміння не нашкодити іншому, бо він теж живий."[4]
Цей уривок можна сприймати як своєрідний моральний орієнтир, настанову, пораду, етичну засаду для формування свого майбуття.
В текст книги вплетено легенди, притчі, гуцульські повір`я, магічні ритуали, символи, народні вірування, міфологію, прислів`я та приказки. На мою думку, саме у цьому вмінні й криється основний секрет популярності Дари Корній.
Український читач саме зараз найдужче потребує впевненості в завтрашньому дні, надії на краще майбутнє, повернення до переосмислення власної ідентичності, як нації, а усі ці теми є основоположними у творчому доробку письменниці.
Роман "Місяцівна" особливо актуальний для сьогодення, тому що порушує проблеми занепаду моралі в суспільстві, згубність жадоби грошей, влади.
"Візьми наших українських скоробагатьків. Про що вони найбільше дбають? Про власну пиху й амбіції. Адже всевладдя породжує вседозволеність. І якщо в голові відмовляють гальма моральності, то біда."[5] Ці слова належать професорові Чорторийському, який у романі представляє інтелігенцію і, по суті, закликає придивитися, думати, аналізувати минуле і майбутнє. Далі цей персонаж із прикрістю зауважує: "Роззирнися: ярмарок марнославства квітне довкола пишним цвітом. Змінюються декорації, а людська суть незмінна."[6]
Книга читається легко, спонукає до роздумів, є дуже глибокою за змістом. Раджу її прочитати тим, хто прагне повернути промінчик надії у серце, адже "рецепт" від Дари Корній втілений у життя командою фахівців видавництва "Віват", то – завжди найкраще для справжніх книгоманів.
Ігор Зіньчук
[1] Дара Корній "Місяцівна" – Х: Віват , 2019 - с. 94
[2] Там само - с. 349
[3] Там само - с.198
[4] там само - с. 182 -183
[5] Там само -с. 164
[6] Там само - с. 164 -165
Додаткові матеріали
- У Києві віншували Івана Андрусяка
- Як повернути промінчик надії у серце?
- Як приборкати демона, або Таємниця роду
- Дивовижна мандрівка світом української міфології
- Розшифровуючи код Уласа Самчука
- ТОП-10 книжок від яких тепло
- ТОП-10 новинок української прози Книжкового Арсеналу-2019
Коментарі
Останні події
- 23.12.2024|20:38Вийшов друком другий том духовних записок Ігоря Павлюка
- 23.12.2024|18:24У ВСЛ виходить новий роман Євгенії Кузнєцової «Вівці цілі»
- 19.12.2024|11:01Топ БараБуки: довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 19.12.2024|07:49Топ продажів видавництва VIVAT у 2024 році
- 18.12.2024|13:16Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії випустив онлайн-курс для підлітків «Не можеш сказати – пиши!»
- 17.12.2024|19:44Мирослав Лаюк став лауреатом премії імені Шевельова 2024 року
- 17.12.2024|19:09Вийшов трейлер української стрічки «Фрагменти льоду»
- 10.12.2024|18:36День народження Видавництва Старого Лева
- 10.12.2024|10:44На Оболоні Книгарня "Є" відкриє новий культурний простір “Книгарня “Є”
- 10.12.2024|10:38Видавець Віктор Круглов пройшов відбір на навчання в Стенфордській вищій школі бізнесу