Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити

завершення чоловічих крутих ігор… Добре, що діти того ще не розуміють, а просто радіють кожного разу слушній нагоді побачити щось нового, добре, що на цей раз у школі вже розпочалися для молодших класів канікули – не треба буде наймати і тягти із собою репетитора, аби не відставали діти від однокласників…
Еге ж, а ми летимо й летимо скороченим маршрутом від шинквасу до фотеля навпроти телевізора, де можна обрати вільно, саме для себе, якусь заколисуючу нічну проґраму. Довго перемикати не довелося – надибав зразу на розкішний, аж рококошний у золочених прикрасах за модою проминулих століть, камін із палаючими березовими дровинами, нічого іншого не передбачала та проґрама, крім споглядання старовинного каміну, що займав увесь екран, ніяких дратуючих голосів, стрілянини, навіть ніякої музики, тільки тихе потріскування з полінців, тільки заспокійливий шелест вогню. Ніщо так не заспокоює, не знімає нервового напруження, як мляве споглядання після доброї чарчини за багаттям на березі річечки, чи за дзюрчанням непоказного лісового струмка. Проте, не приведи, Боже, не те, щоб відчути на собі, а навіть просто побачити в розпалі справжню пожежу чи розхристану повінь, коли гинуть не тільки людські споруди, але й самі люди, коли ніхто й ніщо не може дати ніякої ради проти розгніваної стихиї… Понесло думки не в той напрямок, всівся з наміром заспокоїтись, подрімати, перечекати зупинку в часі, а тут – хай би йому… Інші пасажири теж нудяться, нервуються, до всіх чіпляється ця безкінечна ніч, в кожного з них щось своє у стосунках із цією нахабною чародійкою. В протилежному кутку великої, але ошатної кімнати відпочинку для пасажирів класу VIP, частина з них, аби притамувати неспокій, прикипіла до мерехтіння екрану іншого телевізора. Намагаються, відганяючи сон, якось в’їхати в нудну, бо зовсім порожню, балаканину політичних оглядачів та депутатів парламенту навколо бізнесового законодавства у краї та його недоліків, насамперед – у застосуванні додаткових приписів конкретними відомствами і розуміння тих приписів реальними людьми, які на одній половині доби існують як люди, а на другій – як чиновники. Вся розмова мала скінчитися компромісом, що не так вже погані закони, навіть з якимись там недоробками, як їх охоронці та виконавці. І те, і те робиться конкретними людьми. Знову невизначеність – якими людьми, з якої половини доби? А ким же іще? Державні чиновники теж люди... От тільки зарплати у них мізерні... Чомусь згадалося зі студентської лави, як пітнів перед викладачем, складаючи обов’язковий залік з крутої матеріалістичної філософії, що панувала тоді в імперських учбових закладах від дошкільних до найвищих, а питаннячко йому дісталося тоді якраз на подібну тему – про єдність і боротьбу протилежностей... І хто переможе в тій борні – чиновник чи людина?.. І скільки має отримати чиновник з перемогу над собою, якщо він дістає подарунки зовсім за протилежне?
А навіщо взагалі піднімати серед ночі подібні проблеми, якщо неусталеність і суперечність багатьох законів молодої держави надає, покищо, багато можливостей і бізнесменам, і урядовцям грати з нею на великі суми, виграш додає азарту для наступної гри, коли тішить вже не так великий виграш, як сама гра, але й програш може виявитись завеликим, найкращим виходом з якого може бути тільки один – миттєва втеча за кордони своєї держами, на які-небудь самотні острови посеред теплого моря, де пляжує родаки, а найгіршим… Ліпше про те не думати…
В затишних кімнатах для пасажирів-віпівців, що товклися в очікуванні своїх рейсів, вже майже не стало. Вочевидь, що не для всіх зупинився час і не літають за розкладом літаки. Огледівся, але не побачив поруч жодного пристойного обличчя, яке б спровокувало до якоїсь там розмови про ніщо. Гидко було від надміру випитої кави, від спожитого коньяку, від горіхів в шоколаді чи без. Вже не п’ється, не закусюється, і сон не іде. Лізуть в голову різні спогади, думки з якогось випадкового приводу чи без ніякї зачіпки, вносять безладдя, сумніви і сум’яття, і почуття невирішеності проблем. Найпершою з невирішених – то нагло застиглий на бетонній площі летовища авіалайнер, поруч із виходом на посадку. Його добре видко через високі вікна – мовчить літачок, притиснутий кимось до обетоненої землі. Правий був дотепник, котрий колись сказав про літаки, що ними треба користатися тільки при терміновій потребі, але коли необхідно дістатися вчасно, то для цього є залізничні колії і пасажирські потяги на них. В пасажирських потягах тепера теж є вагони бізнесового класу, є там і випити, і закусити, і виспатись можна на хрустких простирадлах, але ще вчора сама думка про припущення можливості витратити на подорож тільки в один кінець майже цілу добу здавалась не тільки зовсім недоречною, але й протиприродною – було для нього завеликим марнотратством отак гаяти час, коли за один день можна було завершити в столиці колишньої (не зовсім і колишньої) Імперії всі заплановані оборудки й дістатися назад. А тепера час збиткується з нього. Підготовка

Останні події

13.07.2025|09:20
У Лип´янці вшанували пам’ять поета-шістдесятника Миколи Томенка та вручили його іменну премію
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери