Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити

будинку він урочисто і назавжди відмовився, пишно при цьому ритуалі салюткуючи правицею в бік однойменної річки Дніпро) в тому, що є якийсь інший месія, крім леніна, не було ніяк і нікому можливо.
Всяку дрянь, де розвінчувалися його ідеали й вожді, Петрович вряди-годи перечитував, а потім, лаючись упівголоса, з насолодою і садистським і навіть дещо еротичним вдоволенням різав і повільно палив у каміні. «Ту всю бандерівську гидоту», як він охрестив твори будь-якою мовою, де тільки хаялося ім’я однозначно святого поки що – раз жив Дніпро! - ілліча.


27. Сон, де твої двері?


Затятість Петровича в цій невидимій, але такій важливій для нього війні, чи, точніше, «паслєднєм баю», який він давав буржуям, назло яким навіть Дніпру так і не вдалося роздути пожежу всесвітньої революції, мало можна з чим порівнювати. Вона була подібна хіба що до тієї затятості, з якою, ризикуючи власним життям, міфічний Прометей ніс колись людям вогонь.
Петрович же не ніс ніякого вогню. Той вогонь, увесь час підтримуваний щовечірніми фронтовими сто грам, власне, ледь хіба животів у його тілі, - хоч ніколи і не вгасав. Між, тим, небезпеки кар небесних, ним же, власне, і спричинених, не менших, ніж уготованих Прометеєві, випали і на долю Дніпра. Ворон звички клював печінку колишнього партійця чорним поклювом. Однак Петрович не тільки не рвав із шкідливим зловживанням, а й добивав ворога на його ж території. І його ж таки зброєю. Раніше, ще в юності, коли синок Льоня був маленький, ця битва нерідко позначалася і на сусідніх теренах у вигляді частих синців, синьо-чорнявими зорями розкиданих по тілу любої ладо-дружини Людмили. Та, з часом і з упомаранченням колись рідної йому батьківщини, а тепер – чужини, на яку він був засланий у якійсь неймовірній машині часу, злобний малослівний старий відчував небезпеку і від усе зростаючих банд вуличних націоналістів. Бандерівські тварі дратували його в колись відносно спокійному Києві теперечки вже на кожному кроці. І Петрович картав себе за природне боягузтво всілякий раз, коли замість того, щоб кинутися на цих юних падонків, рубаючи їх щонайменше сокирами власного погляду, він тільки нижче схиляв голову і поспішав у гастроном. А потім, розбурханий неіснуючими пристрастями, кулею дув у свою халупу, де через певний час, налаявшись досхочу, трохи заспокоювався і засинав - завжди десь у районі другої ночі.
Ворон присутності української держави на цій землі клював його набагато послідовніше і дошкульніше, ніж той, що, викорчовуючи з його тіла непотріб печінки, давав навзаєм хоч якесь задоволення. Певно, якби Петрович був трохи молодшим, то перейшов би і на наркоту. Та, по-перше, вік був уже не той. По-друге, серед наркашів патріотів України було, мабуть, ніяк не менше, аніж деінде, і тому, зрештою, Дніпро не поступився алкогольною територією тяжкому гріху наркозалежності.
З часом, як це часто буває у колишній великій імперії, громадяни якої залишені на довший час на поталу самих себе й інерції всесвітньої історії, майже всі його однолітки-знайомі зрадили своїм колишнім міцнішим від будь-яких вікопомних дубів комуністичним ідеалам. У таких випадках, дізнаючись про зміну орієнтації в колишніх своїх спільниках, Дніпро спочатку сварився з ними мало не до бійки. А вже потім просто викреслював навіки зі списку роду людського ім’я того чи іншого з колишніх своїх учорашніх друзів, заради яких, був час, готовий був він у вогонь, в воду і навіть більше. І на трупи яких, випадково в день свого поховання попід його вікнами пронесені, тепер присягався навіть не плюнути.
Зрештою, аж на двадцятих роках незалежності, під добу панування псевдо-радянського цісаря Августа Джануковіча не лишилося в Петровича зовсім ніяких друзів: одні, старі корєші-прометеї, попхалися на цвинтар під скрушіні трубні завивання останніх совіцькіх гімнів, від яких усе ще скрушно краялося в Дніпра серце. Інші ж просто вимерли, як мамонти. І навіть важко було довести, що такі колись існували.
Кінчилася ця безперервна верениця філіовтрат тим, що відносний лад і мир панував для доволі вже серйозно закритого і перекритого ним самим від цього світу Петровича тільки в нетрях його власного помешкання. Дружина Людмила, до речі казати, геть не поділяючи теології чоловіка про друге пришестя ілліча, за інерцією була таки до його комуністичної релігії лояльна. І тепер намагалася берегти чоловіка, як могла, від будь-яких небажаних для нього сцен словесних, а подекуди й фізичних розбірок із сусідами та рештою киян. Син, Леонід, хоч і зачитувався всілякою дрянню, але, не маючи ніяких вірувань, своєю вдячною мовчанкою підтримував, як здавалося батькові, його власну виняткову комуністичну релігійність. Син-бо й був, думалося, копією саме того попелу Ніщо, з якого, згідно з матеріалізмом, усе і постало. Дніпро ж, утім, кленучи Симоненка регулярно і на чому світ стоїть, завжди, проте, голосував тільки за комуністів – він, здається, вірив тепер у воскресіння компартії України, але вже в іншому тілі.


28. Мухи над пасхальним

Останні події

11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
01.07.2025|06:27
Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus


Партнери