Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити

якихось бігах.
Але, як би там не було, а виходило якось кострубато і не по-дитячому скверно, від чого пальці, густо вкутані перчатками природного людського жиру, вкрилися поверх іще й прошарком жиру штучного – з борщу, що, бризкаючи крізь пальці, стікав потім у рукави і скрапував на ні в чому не повинну землю, мов кров із кинджала, лишаючи при цьому все-таки паморозь гусячого жиру на місці свого нещодавнього водоспаду – між людськими пальцями.
- Ти шо, глухий, не чуєш? Викидень недостиглий! – не вгавав батько. – Шоб ти здох в Людки всередині ше ембріоном! Валянок ти пітєрський, свиня недогодована, боров обрізаний! Ти з батьком будеш балакати, чи ні?
Відповіли лише кілька схлипувань: то струмочок жиру, що знов пробився з нутрощів шлунка нагору, під саму печеру зубів, що намагалася його стримувати, після кількох нервових рухів сина, схлипнувши, скрапував на підлогу.
- Шо, падлюко, далі мовчиш? Атвєчай, студент засраний! Лайнюк Дніпрович, ми тут, твоя папа, хочемо з тобою потриндіть трошки! – белькотів крізь розпуклі від жорстокого, сибірського майже, п’янства очі Дніпро Петрович.
- Ну-ну, будем мовчать? Чи срать сразу підем? А то в тебе в одну дірку входить, а у другу – виходить. Щас папа горшок принесе, подожди! – глузливо рявкнув Петрович, і, густо вилаявшись благим і вже не печатним матом, юзонув у бік приватної параші родини Капіц.
- Папа, я уйду із дома, - почулося в кухні, ображене.
І, люте, з ванної, відповіло:
- Шо? Та катись ти в сраку, недадєланий! Ти – позор сім’ї, ти панімаєш, шо ти – позор. Ти апазорив нас всіх: мене лічна, матір твою, яка на тебе спину гне, апазорив! Ти хіба син? Ти – не достойний не то шо сином, лайном називацця – тобі ще нада заслужить!
- Ая-я-я-яй! – раптом закричав на всю хату квартири батько і з навмисністю камікадзе просто-таки пикою рухнув в самісіньку підлогу, забившись, як поранена птиця в одному тільки їй відомому сильці ридань, причитань і якихось нелюдських шмаркань.
Серце сина, скалічене батьківською зневагою, на мить проте все ж хитнулося в бік Дніпра. Але вірне, просто-таки собаче відчуття власної гідності перемогло людську синівську совість: батько так і лишився лежати в шалених корчах, які, проте, навряд чи могли перекочувати в білу гарячку – принаймні, синові, в що вони можуть таки перекочувати, було ще не відомо.
Батько качався по підлозі не згірш від собаки, що бавиться, гріючись собі на травичці – але з набагато більшою, ніж той поганий пес, насолодою, неабиякими артистичними даними хоч-не-хоч, а таки являючи світові Богдана Ступку.
Звідтам, з самих нетрів підлоги, дошкуляючи синові понад всякі слова, неприривно неслися всілякі зойки, стогони, зухвалі й дуже образливі кривляння пальцями, надлюдські цвигання людськими ратицями, а усе пекло п’яного МХАТу вінчали надмайстерніші корчі всіляких щонайнепристойніших рож, пик і масок.
Дніпро і справді в ту мить був подібний до одноіменної ріки, на честь якої його таки й нарекли – стільки багато з нього всього лилося, причім каналізація тваринного дошкуляння зливалася вряди-годи з чистою джерельної водою справдішнього туску, жалю і розпачу.
Хвилями Дніпровою пикою проходили щонайрозбіжніші вивихи німфів намірів, гидких людських хвилювань і староатенських поганських масок. Невимовні страждання сі змінювало раз-по-раз мавп`яче гуготіння чи вираз прокляття, а далі йшов якийсь щонайнепристойніший глуз із сина – і тоді пика батькова враз робилася подібна на пузате людське черево. А затим те черево зо тріском і звуком страшного пукання лопалося. По тому бігли Дніпровим обличчям хмари напускного вже гніву. А далі крізь хитрі очі пращура проглядали в бік Покахонтеса якісь сатанинські бісики грайливості, які споглядачу могли віщувати що завгодно, але обов’язково – не добре.
Тому, хто прикипів би до батьківської розпластаної в непристойній позі фігури поглядом, могло б здаватися, що всілякі наміри в тій голові наразі будуть уже уважатися за природно доречні. Аж раптом родитель скочить дідьком і покусає своє немовля. Бо Льоня якраз, піврозкривши вуста, не міг вимовити ані якого слова. А ні – то втне ще якоїсь гидоти, до якої людський мозок в тверезому стані активності докумекатися не має ані найприблизнішої можливості.
Далі, кілька разів зобразивши індика, знеможений від туску Бульба раптом кинувся-було гризти плінтуса з зовсім уже відчайдушним в своїй ідіотськості виразом обличчя.
Правду сказати, такі дивні і водночас сильні на почуття домашні вистави трапляються не досить часто навіть і з п’яницями. Хоч в Україні, вочевидь, через її безмір, чомусь такому, а то й гіршому таки раз-пораз доводиться траплятися. Отож-бо, коли б навіть сталося синові мати якусь дещицю жалю до озвірілого в своєму горі ненька, то за видовищем такого родинного зоопарку, який транслювався батьком просто таки з сателіту витертої його напівнагим тілом підлоги, діставало до всіляких естетичних чуттів те видовище так сильно, що ніякої можливості відірватися від побаченого в публіки більше не було.
Урешті-решт, псюгою

Останні події

11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
01.07.2025|06:27
Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus


Партнери