
Електронна бібліотека/Проза
- Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
- Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
- З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
- Останній прапорПауль Целан
- Сорочка мертвихПауль Целан
- Міста при ріках...Сергій Жадан
- Робочий чатСеліна Тамамуші
- все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
- шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
- зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
- ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
- тато просив зайти...Олег Коцарев
- біле світло тіла...Олег Коцарев
- ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
- добре аж дивно...Олег Коцарев
- ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
- КОЛІР?Олег Коцарев
- ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
- БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
- ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
- ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
- Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
- Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
- Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
- ЧуттяЮрій Гундарєв
- МузаЮрій Гундарєв
- МовчанняЮрій Гундарєв
- СтратаЮрій Гундарєв
- Архіваріус (новела)Віктор Палинський
- АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
- чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
- напевно це найважче...Анатолій Дністровий
- хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
упадання перед молоденькими не допомогли Шевченку, ні вистоювання під вікнами маніпулянтки не допомогли Франку. Бо що тим зеленим дівчиськам було до містики таланту чи харизми?.. Вони, кожна по-своєму, бачили у першому випадку лише облисілий лоб і богемні мішки під очима, а в другому – лише наполеонівський зріст, руді вуса і веснянки. Бо, як писав поет, “курві з баговиння перини за кільцями диму ніколи не вгледіти Крішна-Раму” (Цитата з поезії А.Охрімовича).
А може, ти, що витирає порох із соцреалістичних фоліантів, хотіла б спізнати вістря полігамної правди, для початку, так би мовити, “амур де труа”? Адже спокусився такою сумнівною звабою Маяковський, що, подейкують, мордувався всеньке монументально-ідеалістичне і закулісно-трагічне життя думками про власний мініпеніс та безперервні зради містичної упириці Лілі Брік? І не допомагали ні насильницькі (над собою) розлучення, ні втечі за кордон чи до постелі інших коханок. Це була пристрасть-покара, пристрасть-мазохізм і пристрасть-амок.
Ні, красуне передбальзаківського віку, не дочекаєшся таких офірувань (сходив Максим люттю і неприязню, навіть не пробуючи порозмірковувати – воістину поет – над причинами від’ємного енергетичного заряду). Не хочу я ані твоїх купецько-мазохістичних любощів, ані твоєї правильної, як ведення щоденника відмінницею-третьокласницею, самопожертви. Не треба, Інно, не треба нічого. Збагни це, щезни і не мордуй мене, якщо не хочеш дочекатися, щоб я кидав слухавку, чуючи твій несміливо-фанатичний голосок…
І взагалі… Як це банально – розмінюватися на коханку із плоті і крові, мені з жінкой не возиться, коли мене чекає інша, безплотна і холодна любов – Поезія. Яка жінка може зрівнятися з цією платонічною королівною? А вона карає за зради і дрібні копійчані бартери, а вона вимагає абсолютного занурення у висоти її безплотного духу. Якщо схима – то не чвертьсхима, якщо аскеза – то не восьмушка аскетичності. Хіба це письменник, котрий хоче гедоністично вп’ястися у життя, спиваючи його сумнівні насолоди? Справжній письменник повинен бути відреченим для офіри Логосу, а не прораховувати кожну п’ядь, що веде до успіху! О панно Інно, панно Інно (Цитата з поезії П.Тичини), невже ти не розумієш, яка єси мені далека і чужа?..
13.
… К а ж у т ь с т а р і л ю д и , щ о д а в н о с е б ? л о…в одному селі жив удівець. І лише красуня-дочка нагадувала йому про колишнє сімейне щастя. Його дружину спалили сухоти, не допомогло і те, що кілька разів привозив з міста пана лікаря. Чоловік був заможним, завдяки своєму розумові, хитрості, енергії, платив лікареві великі гроші, але дружині це не допомогло…
Залишився лише з дочкою, яка квітла такою вродою, що аж моторошно було парубкам до неї підступити. Лише сусідська Юля могла дорівнятися красою дочці вдівця, дві були ровесницями, сімнадцятилітками. Але Юля жила у бідній сім’ї, батько її пиячив, часто плакав, у селі його кликали віхтем. Юлина матір, справді, любила його, п’яненького, часто відгамселити ганчіркою, бо верховодила у сім’ї
Й одного разу, побачивши, як сорокалітній сусід-удівець звинно працює на своїй господарці, стара подумала: “Скільки добра пропадає… У нас четверо дітей… Чому б Юльці не вийти за нього заміж, ачей буде ґаздинею?” Ох, мамо, у недобрий час запала вам у голову ця думка, що ніяк не хотіла вступатися з ослабленого роботами і біднотою мозку, у чорну годину замислили ви майбутнє для своєї чорнобрової і чорноволосої красуні…
І почалися безкінечні докори, мовляв, треба виходити заміж, що висидиш у батьківській хаті, тра йти на свій хліб, дитино, ось сусід під боком заможний, навіть слухати не хочу про якусь любов. Я твого тата теж не любила, але якось живемо, чотирьох дітей народила, ти зачалася не з любові, а диви, яка ладна чічка. А він ще не старий, ще хлоп – ого! – ровесник не поцінує так твою вроду, як чоловік з досвідом, той вдівець тебе на руках носитиме. Дуже здивувався і вдівець, коли почув такі натяки, бо вже не думав одружуватися. Але – о Боже! – як важко одному спати під ковдрою, ці міцні руки ще хочуть когось голубити, а Юля така молода і файна, як на поштовій листівці, котру він видів колись, ні – ще краща, бо та панянка на листівці була якоюсь холодною, з підмальованими губами… Але, чекай, мені – сорок, а їй – сімнадцять, як моїй дочці Марії, чи на добре воно вийде?
Але стара вмовляє, вдівець починає частіше до них заходити. Один раз прийшов з пляшкою і запили заручини, тільки Юля безперестанку плакала і називала його вуйком. Вона любить Івана, а не цього старого і напівлисого…діда. Але як можна не послухати батьків, що скаже священик і люди, що мені робити, матусю рідна, та не зможу я з ним жити, у домовину ти мене заганяєш…
Весілля відгуляли за кошти жениха-вдівця, що на радощах справив, як на сільські мірки, справжнісінький бенкет. Вже маєш, Марійко, мачуху-ровесницю, дві ви найперші сільські красуні, дві і породичалися. А Юля плаче, місяць проганяє вже не вдівця, а чоловіка, зі свого, ще дівочого ліжка. Іван десь поїхав з села після її весілля. А на
Останні події
- 11.07.2025|10:28Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
- 10.07.2025|23:18«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
- 08.07.2025|18:17Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
- 01.07.2025|21:38Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
- 01.07.2025|18:02Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
- 01.07.2025|08:53"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
- 01.07.2025|08:37«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
- 01.07.2025|08:14Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
- 01.07.2025|06:34ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
- 01.07.2025|06:27Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus