Електронна бібліотека/Проза

АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Завантажити

відчувати поезію. Адже чомусь вступали на філфак; надіюсь, що хоча би цей факультет є останньою резервацією, де люблять вірші…хоч би трішки…хоч би частково…”
Вирішив брати з собою п’ятдесят книжечок. Нехай одну-дві доведеться спрезентувати – у бібліотеку чи організатору. А решту нехай купують. Книжка має сто сорок сторінок. Одна сторінка нехай коштуватиме п’ять копійок… Десять сторінок – п’ятдесят копійок, сто – п’ять гривень, разом – сім гривень. Книжка зроблена гарно, у руслі новітнього видавничо-комерційного “дискурсу”. Так що ціна відповідна, навіть задешево… Боже, звісно, що задешево, але… Одна книжка – сім гривень, десять – сімдесят, п’ятдесят “Покарань милосердям” повинні витягнути якщо не на триста п’ятдесят, то хоча би на триста гривеників, бо, може, декілька примірників залишиться.
Вдома стовбичили рівно сім гривень і двадцять три копійки, акурат на кілька карцерних порцій хліба з водою. Слід би влаштовуватися на роботу. Але приходити щораз на певну годину…вислуховувати побажання і зауваження начальства…пахати за копійки… Ні! Не хочу і не буду.
У понеділок після обіду був уже вдома, щоби не прогавити дзвінок. Адже студенти чекають… Може, гроші якісь виручу… Одяг мій і Ольжин зносився до ручки… 1900, 2000, 2100… Що за фіґня? Чому не телефонує строго-закомплексована доцентша? Ачей, якби я був членом танцювального шоу-обслуги якої-небудь шмаркатої попсової “зірки”, то слухавка розривалася б від запрошень… Чому не взяв її номера? Звідки ця моя простакувата наївність, ця добродушна довірливість і sancta simplicitas (-ність)? Воістину, поет – дитина, нехай іноді трішки шкідлива чи вередлива.
Але, з іншого боку, дурний Максиме, розкручувався поет, що б допоміг тобі зустрічний нав’язувальний дзвінок? Хіба сказав би ти, типу, ви мене запршували, то якого хера тепер не передзвонюєте? Та ж мали, Максиме, поетів у…(ви здогадалися), бо живемо навіть не у добу поетоненависництва чи поетопофіґізму, чи мистецтвонаплювальництва, а… 2100, 2200, 2230…
Час іде. Максим розуміє, що сьогодні дзвінка уже не буде. Ольга стікає чорним їдким гумором, де ж ті, мовляв, триста гривень, що ти обіцяв мені на капелюшок і спідню білизну, а собі на джинси?.. Як це витримати, як, бо стає так недобре і ненависно, що, здається, відвів би зараз праву руку – і з усією силою загородив би її по зубах, щоб аж хруснуло! Оце така поезія…
2245, 2300. Телефонували інші, Максим обмежує дурні балачки, дратується. Може, доцентша побачить, що постійно зайнято, і подумає, мовляв, зіпсований телефон? І відмінить презентацію або перенесе до невизначеного часу?..
Раптом: “дзень-дзелень!” Глянув машинально на стрілку. 2307.
– Добрий вечір! Пане Максиме, вибачте, що так пізно, у нас довго тривало засідання кафедри, потім невеличкий бенкет, зрештою, поети не бувають удома до 2200, – белькотіла, не даючи вставити ні слова, вочевидь, веселенька Едуардівна Наталя. – То ви готові до виступу? Не забули про домовленість, адже поети бувають такі неуважні…
– (“Скільки ти поетів бачила, закомплексовано-гонориста провінціалко, що робиш узагальнення?”). Ні, не забув, але думав, що ви вже відмінили зустріч…
– Ні, ні, та ви що? Всі на вас чекають, всі стільки про вас начувані.
– (“про мої п’яні мічурівські мініскандали у ганделиках?”). Ну… А чи читали мої книжки? – теплішав Максимів голос.
– Якщо не читали, то ще прочитають, пане Максиме! Ваша поезія заскладна для розуміння, вона – для еліти!
– Якої такої еліти? Кожен мій читач – еліта! Це хитромудре слово лише поглиблює прірву нерозуміння… – пробував розпочати нічну поетичну лекцію наївний Максим.
– Ось завтра про це і поговоримо. Отже, чекаємо вас о 1200 на другому поверсі, може, загляньте ще спочатку на кафедру.
– А хто вестиме презентацію?
– Я! Не хвилюйтесь, все буде добре! – заспокоювала На-Едуардівна-таля поета, начебто він ніколи не мав власних зустрічей з гіпотетичними читачами і чотири віршарські збірки, а вперше готувався до обговорення свого рукопису спудеями-літстудійцями…
Вночі спалося погано. У голові переплелося високе й низьке, поетична аскеза і віртуальних триста гривень, краса самозречення і можливість завтрашньої покупки джинсів.
Наступив вівторок. Ідучи до філії, Максим відчував нервове хвилювання. Напевне, Едиківна зібрала величезний зал…і сьогодні там тільки і мови, що про Максимову презентацію… Я вже більше року не мав зустрічей, а літератор повинен виступати публічно, не боятися читацької цікавості чи нецікавості, бо інакше його загерметизованість починає тхнути… Може, сьогодні віднайду те, що намацую наосліп, відчую знак і дозвіл… Може, їхня енергетика на часину зіллється з моєю (бо всі людські непорозуміння – від енергетичної несполучуваності) і витворить нове бажання писати, не відчуваючи тягаря абсурду... Може, сьогодні побачу прообраз свого нового читача… Може…
Ось і двоповерховий будиночок з облупленими стінами. Невже у такій стайні проходитиме мій вечір? Але заспокойся, Максиме, витримка, Максиме, провадив поет

Останні події

29.04.2025|12:10
Новий фільм класика італійського кіно Марко Белоккьо: історична драма «Викрадений» виходить на екрани у травні
29.04.2025|11:27
«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
29.04.2025|11:24
Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
29.04.2025|11:15
Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата
21.04.2025|21:30
“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина
18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»


Партнери