
Електронна бібліотека/Проза
- Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
- Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
- З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
- Останній прапорПауль Целан
- Сорочка мертвихПауль Целан
- Міста при ріках...Сергій Жадан
- Робочий чатСеліна Тамамуші
- все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
- шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
- зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
- ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
- тато просив зайти...Олег Коцарев
- біле світло тіла...Олег Коцарев
- ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
- добре аж дивно...Олег Коцарев
- ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
- КОЛІР?Олег Коцарев
- ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
- БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
- ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
- ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
- Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
- Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
- Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
- ЧуттяЮрій Гундарєв
- МузаЮрій Гундарєв
- МовчанняЮрій Гундарєв
- СтратаЮрій Гундарєв
- Архіваріус (новела)Віктор Палинський
- АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
- чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
- напевно це найважче...Анатолій Дністровий
- хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
витурити, але…
Христинка замовкла. Що з ним? Перед нею безперечно стояв знайомий робітник, бітумоплавильник Інокентій, і водночас, це був не він. Утомлено-виморений, наче баба Галя після отруєння, літ на десять старший від того, якого вона бачила ще позавчора, чоловік з сірим, покраяним свіжими пругами обличчям, дивився на Христинку глибоким темним позирком, в якому володарювали і біль, і відчай, і знеохота, й приреченість… „В нього захворіла донька, – згадала слова білявого парубійка. – Невже щось серйозне?”
– А ти вперта! – промовив Інокентій голосом, у котрому вона не вчула ні осуду ні зневаги, тільки втому. – Молодця! Хочеш знати правду? – Христинка кивнула трохи розгублено. – Всі прагнуть правди. А набіса вам правда, люди? Що, без неї не легше, не затишніше? – Христинка мовчала. – Ти як думаєш: готова її почути? – Вона кивнула вже категоричніше. – Пішли, розкажу!..
Він рушив уперед, а вона йшла ззаду і з неспокоєм дивилася на його пригнічену спину, похилі плечі, він наче аж понижчав. Зайшли до альтанки, сіли одне навпроти одного. Він дістав сигарети, задимів.
– Будеш? – простягнув пачку дівчині.
– Я не курю.
Рівно, заколисуюче, гуділи електродвигуни, в круглих отворах внизу масивних чорних ємностей стугоніло блакитно-жовте полум’я й від того ті діри видавалися схожими на роз’ярілі очі якихось таємничих велетів. Сюди, в альтанку, той перегуд линув притишеним і було чутно, як неподалік, над яром, на височенному півусохлому осокорі, гостро каркнула галка. Або ворона.
– Тобі скільки років? – спитав Інокентій.
– Двадцять один.
– А Надійці сімнадцять. Ціле життя попереду…
– Ви обіцяли розповісти…
– А я й розказую. А хочеш почути – не перебивай. І наберися терплячки. Починати прийдеться здалеку. Аби ти мене зрозуміла. Звісно, якщо ти захочеш мене зрозуміти. Не простити, ні – просто зрозуміти...
І він заговорив. Без поспіху, притишено. Якось по особливому розтягуючи голосні. Кидав слова буденно, монотонно, майже без наголосів та інтонацій:
– Ти гарна. Трохи може закістлява, та то не лихо. Літ через десять твої перевесниці ходитимуть як льохи до опоросу, а тобі навздогін дядьки озиратимуться. Я знаю. Замолоду ех і ласий був до вашого брата! Нічого, що дрібний та непоказний з виду, а сила чоловіча, чи, як зараз кажуть: гормони, чи кат його знає що, в мені так бушували, що й ну! А баба це вчуває, то тільки зовні ви такі недотроги, а воно просто знати треба, де та „кнопка” включається. Включив – і вона вже твоя, вже зм'якла! А я ці секрети рано засвоїв. Було їх у мене, тих дівок! І високі й присадкуваті, і чорнявки й блондиночки, різні були. Хапав я хапав той мед і ніяк не міг наїстися. Молодий був!
Пам’ятаю, в армії, я неподалік тут служив – під Вінницею, бігав до одної, Валентиною звали. В „самоволку” бігав. Вона була заміжня, та чоловік усе по командировках мотався, газопроводи будував. А вона молода, охоча... ех! Бува, в наряд на кухню заступаємо, хлопці картоплю чистять, а я – через „колючку” й до неї – часть наша на околиці містечка стояла. А назад вертаюсь – вона мені бутельку в кишеню пхає, аякже – хлопцям гостинець! Я шофером служив то, бувало, прямо машиною своєю бойовою до Валентини зарулював! Уявляєш: завертає в тісний забрьоханий завулок армійський „Урал”, здоровенний, як хата! Сусіди тільки головами хитають, а Валентині хоч би що! Ну а мені й поготів – солдат!
Тобі, бачу, невдогад, чого це я, уважай батько твій, про такі діла розказую? Нічого, слухай. Треба здалеку братися, аби зрозуміліше було.
От, а по армії вже спіткався я зі своєю Раїсою – майбутньою жінкою та Надійчиною матір’ю. Я тоді на зварювальника вивчився, на сахзаводі працював, а вона вагаркою прийшла на сезон. І не сказати б, що такою вже цукерочкою була, ні. А неприступна – ну тобі Брестська фортеця! Оцим і взяла. Я аж казився: як це, якась бліденька миша й не ведеться на мої зваби? Та бути такого не може! Я й так і сяк, тисну на свою потайну „кнопку” – чорта! Ще й глумиться, негідниця, з мене! Дибуляв я за нею, дибуляв, я впертий – не здаюсь, і вона, бачу, незговірлива – не кориться. А якось зійшлися: „То що, – кажу, – принца, не інакше, виглядаєш?” А вона: „Ой-ой, яка образа. Хлопчик зараз рознюниться!” – „Ну, – пінюсь, – я не я буду, якщо мені не припадеш!” А вона: „Коли рак свисне!” Так? – думаю. Ну зажди – психонув. Вбираюся я в кращого свого (і єдиного) костюма та – до її батьків. Добрий день – добрий день. „Хочу, – кажу, – взяти вашу доньку за жінку та прошу вашої згоди…” Ну й так далі, як у давні добрі часи. Та, якщо правдиво, рішенець той не був таким уже й раптовим – подумував я оженитись. Її старі одне на одного блимають, не тямлять, що казати, а тут і Раїса підходить, наче по заказу. Вони до неї: хто, що, чого не розказувала? А вона взнала в чому річ, зиркнула на мене та й каже: „Згодна!” Отак! Виявляється, вона давно за мною дрижала (Кнопка включена була, тому й не включалася повторно!), а недоторку вдавала, бо
Останні події
- 13.07.2025|09:20У Лип´янці вшанували пам’ять поета-шістдесятника Миколи Томенка та вручили його іменну премію
- 11.07.2025|10:28Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
- 10.07.2025|23:18«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
- 08.07.2025|18:17Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
- 01.07.2025|21:38Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
- 01.07.2025|18:02Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
- 01.07.2025|08:53"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
- 01.07.2025|08:37«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
- 01.07.2025|08:14Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
- 01.07.2025|06:34ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року