Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Літературний дайджест

16.03.2015|08:49|Gazeta.ua.

"Німецька інтелігенція розчарувала мене значно більше, ніж Путін" - у Києві презентували "Путінократію"

У київській книгарні "Є" днями презентували книжку німецького журналіста Бориса Райтшустера "Путінократія. Людина влади та її система".

Райтшустер 10 років прожив у Москві, очолює московське бюро німецького журналу "Фокус". Книжка вперше побачила світ у 2006 у Німеччині і була перевидана там. В Україні вийшла російською і українською мовами і очолила рейтинг "Книга року 2014". У Росії книжки Райтшустера заборонені, а його самого вважають ворогом Путіна. На презентації у Києві німецький журналіст півтори години відповідав на запитання читачів, потім роздавав автографи. Говорив через перекладача німецькою, хоча досконало володіє російською мовою. З Москви виїхав наприкінці 2011, коли зрозумів, що залишатися у Росії надто небезпечно.

- Розказувати людям у Західній Німеччині про режим Путіна, все одно що намагатися пояснити кубинцеві, що таке сніг, - каже Борис Райтшустер. - Вони просто не вірять, бо ніколи не жили за подібних умов, тож мою книгу сприймають як казочки, а мене - за барона Мюнхгаузена. У Німеччині живуть близько 6 мільйонів російськомовних людей. Усі вони сплачують спеціальний податок на громадське телебачення, але не отримують російськомовних каналів. Тому дивляться російські пропагандистські передачі. Багато хто каже: так я читав цю книжку, але це не правда, бо мій сусід-росіянин розповідав протилежне.

У Німеччині далеко не усі усвідомлюють, що Україна існує окремо від Росії. Німецька інтелігенція розчарувала мене значно більше, ніж Путін.Від Путіна я очікував чогось подібного, а від нашого суспільства - ні. Коли Америка почала війну в Іраку, сотні тисяч, якщо не мільйони німців вийшли на вулиці на знак протесту. А коли іде війна по-сусідству, у Берліні виходять 50-100 людей. Винятком є Герта Мюллер (письменниця, лауреатка Нобелівської премії 2009 року - прим.) — вона чітко висловилася щодо подій в Україні. Вона із східної Німеччини, тож знає про що йдеться. А решта німців - вони не проти України, вони проти Америки.

Зараз відбувається підміна понять. Якби замість "конфлікт", казали "війна", а замість "сепаратисти", казали "російські війська", тоді важко було б просто піти ввечері попити пива. Можу порівняти це із ситуацією, коли поруч нападають на вашого сусіда: ви можете пройти повз, або втручаєтеся у цю ситуацію і берете на себе відповідальність, а це певна небезпека.

Теперішні санкції не здатні зупинити Путіна. Більше того, санкції, застосовані до Росії у лютому-березні після анексії Криму, були на стільки незначними, що заохочували агресора до подальших дій. Європа обирає санкції за таким принципом: щоб їх можна було якомога краще подати на Заході, і щоб вони завдали якомога менше шкоди Путіну. Зараз він і сам не знає, як далеко він піде в Україні. Зрозуміло одне - він прагне змінити уряд в Україні і запобігти її демократичному розвитку.

Що може зробити російська опозиція? Уявіть собі Кличка, якого спецназівці зв´язали по руках і ногах і повалили на ринг. У такому становищі нині і російська опозиція - зв´язана і із заткнутим ротом. У такому ж стані був і Нємцов - не мав доступу до телебачення, нічого не міг зробити. Але навіть такого Нємцова Путін боявся. Тому абсурдно говорити, що влада у Росії сильна. Я говорив із Жанною, донькою Нємцова. Вона розповіла, що її бабуся була обурена телеграмою від Путіна, у якій він висловив свої співчуття, бо він адресував її на ім´я Айтман. Хоча за паспортом вона уже багато років Нємцова. У цьому явний антисемітський жест, але цього майже ніхто не зрозумів на Заході.

Путін скористався антисемітськими настроями у своїх інтересах. Путін ухвалює рішення сам. Народ його підтримує: він лідер нації, який повернув Крим. Елітою керує через страх. У цьому контексті і треба розглядати вбивство Нємцова. Зараз найбільш активні і інакодумні люди тікають з Росії. Він не чинить спротиву, а навіть виштовхує багатьох — немає людини, немає проблеми.

Найважливішим для Путіна є провалити демократію в Україні. Новий уряд України, здається, залишає ракові пухлини минулого — корупцію, олігархів. Нелегко зараз у Німеччині захищати новий уряд України. Люди запитують про розслідування злочинів на Майдані, у Одесі тощо. Поки я був в Україні три дні, мені здається, тут повторюють помилки Єльцина у Росії. Тоді зосередилися на макроекономічних проблемах, а людям просто бракувало їжі. У готелі, де я зупинився, офіціант за місяць заробляє 15 доларів. Водночас, президент пообіцяв продати свій величезний концерн, але так цього і не зробив, і нині процвітає. Вам треба критично стежити за діями влади і не доставляти Путіну задоволення від помилок уряду. Маю віру у народ України, бо ви не раз доводили свою громадянську мужність.

Катерина КИСЕЛЬОВА



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

27.11.2024|12:11
"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
09.11.2024|11:29
У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»


Партнери