Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Літературний дайджест

11.12.2014|08:52|ТСН.ua

Сергій Жадан. НПВ

Патріотичне виховання є необхідним, без нього, звичайно, нікуди.

Ось багато хто до останнього сумнівався в уряді. Мовляв, втрачені шанси, змарнований час, жодних реформ, жодної люстрації, якесь дивне нове міністерство. Всі сумнівалися. Лише не я. Я вірив. Єдине – не знав, із чого почнуть: зі структуризації основ національного інформаційного простору (себто, з цензури), чи все таки з формування та оприлюднення концепції патріотичного виховання молоді (себто, з пропаганди).

Виявилось, одне іншому не заважає, і приємне можна суміщати з корисним. Втім, патріотичне виховання для будь-якого порядного вітчизняного державотворця завжди поєднувало в собі як приємне, так і корисне, оскільки дозволяло доволі таки легко й ненав´язливо за бюджетні кошти займатися чорт знає чим.

Ось, скажімо, на нещодавньому засіданні Кабміну прем´єр говорить таке: "Відродження національно-патріотичного виховання – це завдання не тільки Міністерства молоді і спорту, але і Міністерства освіти". Ну і додає про "введення окремого курсу – національного патріотичного виховання в школах, дошкільних закладах і серед молоді в цілому, і ухвалення концепції – загальної концепції, державної концепції молодіжної політики".

Те, що над відродженням битимуться відразу два міністерства – цілком правильне й мудре рішення: точно буде з кого спитати, коли й цю нагальну та надзвичайно актуальну ініціативу вітчизняних реформаторів несподівано для всіх почнуть, перепрошую, херити практичні виконавці на місцях. Я б ще, на місці нашого чергового уряду камікадзе (чи уряду чергових камікадзе), підключив яких-небудь силовиків: усе-таки патріотичне виховання – справа відповідальна, краще відразу запастися гумовими кийками. Для виявлення творчої ініціативи, так би мовити.

По-друге, тішить конкретика урядових пропозицій. Курс національного патріотичного виховання (скорочено, виходить, НПВ). У нас свого часу була НВП, військова підготовка, де нас учили захищати нашу радянську батьківщину. І якщо з радянською батьківщиною якось не склалося, то ось ці наполегливі спроби української влади запровадити в шкільні програми як не уроки церковної етики для учнів молодших класів, то принаймні курси патріотизму, чомусь і далі сколихують простір незалежно від зміни політичної парадигми.

Втім, лишається кілька питань. Як саме буде проводитись курс? Хлопчики окремо, дівчатка окремо? Чи перемішають? Патріотизм у нас передбачає гендерну рівність (в Мінправди треба, очевидно, спитати)? Далі – форма одягу. Шаровари вдягати? Знову ж таки – а дівчаткам? Потім – патріотичне виховання, як на мене, передбачає витворення пантеону героїв і бодай таке-сяке ковзання в історичних перипетіях, в історії державництва зокрема. Бо інакше незрозуміло, патріотичною щодо чого має бути молодь у дошкільних закладах.

Тож, про історію державності. Як буде висвітлено клопітку працю, скажімо, українських президентів? Починаючи з Грушевського. Буде в цьому курсі портрет Леоніда Даниловича? А Віктора Андрійовича? А Віктора, перепрошую, Федоровича? (Чомусь щодо присутності там Петра Олексійовича не сумніваюсь). Чи все традиційно обмежиться співанням "Червоної калини"? Загалом, хто буде визначати межі патріотизму? Міністерство спорту чи Міністерство освіти? Андрій Шевченко в курсі буде? Партійність указуватимуть? А Іван Драч? З повною бібліографією? А заслужених артистів України можна буде згадувати? Всіх, чи лише тих, хто підтримав Майдан? А героїв Радянського Союзу? Разом із дисидентами, чи окремо? Приблизно собі уявляю, що буде рекомендовано говорити про Путіна, які, так би мовити, головні меседжі будуть закладатися в основи курсу в цьому випадку. А ось решта байди про братні народи, добросусідство, партнерські стосунки тощо – вони залишаться, чи зосередимось на споконвічному прагненні українського народу до євроінтеграції? Чи впораються працівники Міносвіти з таким непростим завданням? А працівники Мінспорту – чи не підведуть? Адже справа першочергова. Можна сказати, архіважлива.

Знаю-знаю, що ви зараз відкажете на весь мій сарказм. Мовляв, патріотичне виховання є необхідним, без нього нікуди, без нього виростають хіба що такі безбатченки, як ось я. Може й так, відповім я вам, може ви й маєте рацію. Але мені чомусь завжди здавалося, що краще школа з хорошим математиком, аніж із курсом НВП, себто, перепрошую НПВ. І що теплі батареї важливіші за портрети гетьманів на стіні в дитячому садочку. І що всі спроби примусити любити свою країну, зазвичай, закінчуються виявленням нецільового використання бюджетних коштів в особливо великих розмірах. Ні на кого не натякаю. Всі ми по-своєму камікадзе.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

28.11.2024|14:49
Видавництво Старого Лева спільно з Talents for Ukraine запускають серію подій "Читати. Говорити"
27.11.2024|12:11
"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії


Партнери