
Re: цензії
- 28.04.2025|Ігор ЗіньчукЗаборонене кохання
- 24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
- 21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мовиДжерела мови російського тоталітаризму
- 18.04.2025|Ігор ЗіньчукРоман про бібліотеку, як джерело знань
- 18.04.2025|Валентина Семеняк, письменницяЗа кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
- 12.04.2025|Андрій СодомораІ ритмів суголосся, й ран...
- 06.04.2025|Валентина СеменякЧитаю «Фрактали» і… приміряю до себе
- 05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ«Ненаситність» Віткація
- 30.03.2025|Ігор ЧорнийЛікарі й шарлатани
- 26.03.2025|Віталій КвіткаПісня завдовжки у чотири сотні сторінок
Видавничі новинки
- Петро Панч. «Голубі ешелони»Проза | Буквоїд
- Олександр Клименко. "Метапрозорість"Книги | Буквоїд
- Семенова Юлія. "Well Done"Книги | Буквоїд
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка»Дитяча книга | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
Літературний дайджест
Книжковий Миколай
Вісім книжок, які варто покласти дітям під подушку.
У грудні хоч-не-хоч, а думаєш про подарунки. І байдуже, дорослі чи малі, всім у зимовий передсвятковий час хочеться чогось гарного, затишного й барвистого. Утім, якщо вам набридли як подарунки іграшки й цукерки, можна вчинити оригінально й покласти дітлахам під подушки по добрій книжці. Отож нині «Україна молода» виконає роль «книжкового» Миколая-порадника й розповість про вісім дитячих книжок до свят, які створять святкову атмосферу на весь наступний рік.
Перша у списку — тонесенька книжечка Івана Андрусяка «Зайчикове Різдво» з тендітними і зворушливими ілюстраціями Юлії Пилипчатіної («Фонтан казок», 2014). Ця ніжна «віршоказка» — продовження «Зайчикової книжечки», ритмізованої казки про пригоди Зайчика і його лісових друзів. Ці рядки можна читати, декламувати й навіть співати: «Мов сам до себе усміхнись — так тихо, крадькома, у сонний зайчиків ліс скрадається зима. На кожну гілочку вдяга білісінький рукав. І тиша сниться у снігах малятам і батькам. У білих хмарах цілий світ — і ліс, і небеса. Лишає Зайчик білий слід, бо білий він і сам». Взимку Зайчикові, як і багатьом із нас, дуже бракує сонечка. На щастя, можна попросити Святого Миколая, і сонечко, та ще й таке смачне, засяє на імпровізованій ялинці.
Київське видавництво «Братське» щороку радує читачів новинками до свят. Ось і цього року письменниця Валентина Вздульська й художниця Даша Ракова порадували малих читачів новенькою книжкою-картинкою «Подорож листа». Ідеться в ній про дівчинку Марту, яка одного разу написала листа до Святого Миколая й попросила всього-на-всього знайти друга. Утім, як то часто буває на пошті, лист загубився й ніяк не міг потрапити до адресата. «Подорож листа» — книжка про те, як важливо дружити й писати вчасні листи, і навіть якщо все стається не зовсім так, як нам того хотілося, це не означає, що все врешті не повернеться на добро.
Друга цьогорічна новинка від «Братського» — традиційна збірка оповідань до дня Святого Миколая. «Особливий подарунок» вміщує п’ять оповідань різних авторів — Наталки Малетич, Марії Литвин, Оксани Лущевської, Юлії Смаль та Володимира Чернишенка. Є тут і дотепна оповідка про те, як Миколай перед святами розгрібає завали електронної пошти, і про те, як важливо дарувати особливі подарунки, і зворушливе оповідання про хлопчика, чий тато став янголом, і кумедні пригоди бешкетливого хлопця Кольки, якому вже котрий рік поспiль замість цукерок перепадає різочка... Книжка підійде читачам середнього шкільного віку, які неодмінно оцінять красу чорно-білих ілюстрацій Світлани Чернишевої.
Що ближче до зимових свят, то більше розумієш, які величезні прогалини зяють у нашому знанні колядок і щедрівок. Книжка «Від Миколая до Різдва» («Рідна мова», 2014) покликана цю порожнечу заповнити. До збірки ввійшли як усім відомі народні колядки, щедрівки й новорічні віншування, так і менш відомі авторські, впорядковані письменницею та перекладачкою Галиною Кирпою. А художниця Наталія Корнєєва постаралася, щоб дітлахам не було нудно вчити напам’ять святочні віршики.
Видавництво-рекордсмен у виданні літератури до зимових свят — львівське «Видавництво Старого Лева». Дошкільнятам підійде казка Надійки Гербіш «Одного разу на Різдво» з ілюстраціями Юлії Пилипчатіної. Авторка зуміла поєднати святкову тематику й болюче українське повсякдення. Отак, персонажі казки — сім’я їжачків — щороку влаштовують удома збір речей для доброчинних ярмарків, а цього Різдва їм навіть доведеться відмовитися від пишного домашнього обіду заради сім’ї ховрахів, у яких немає тата й дуже хворіє мама. Книжка Надійки Гербіш навчає дітей ділитися й допомагати тим, хто цього потребує. А це — наші найбуденніші реалії ось уже понад рік.
Нарешті шанувальники казок Богдани Матіяш дочекалися другої книжки «Казок Різдва» з ілюстраціями Володимира Штанка. До збірки ввійшло шість медитативних історій — для неквапних дітлахів, які вміють слухати й багато думати. Є тут історії бідних і багатих, звірят і людей, та поміж ними — головна історія народження Спасителя, якому радіє весь світ. Казки Богдани Матіяш навчають дорослих і малих того, що таке ніжність, терпіння і вдячність, і що часом навіть найменша справа, зроблена з любов’ю й від щирого серця, може мати великі наслідки для світу.
Наступна новинка від Старого Лева — розкішно ілюстроване видання різдвяної казки Сашка Дерманського «Крамничка тітоньки Мальви». Художник Ростислав Попський зумів зробити справді подарункову книжку, а письменник Сашко Дерманський, якого багато хто знає за дотепними історіями про вужа Ониська й Чудове Чудовисько, подарував дітям казку, яку можна читати й перечитувати щороку. Головний герой — сирота Тишко, в якого є лишень дідусь-казкар, і більш нікого. Живуть вони бідно, але чесно. Щороку Тишко по копійці збирає гроші на найбільшу зимову радість — солодощі з крамнички тітоньки Мальви. Та одного року в місті, де живуть Тишко і його дідусь, трапилася біда, пов’язана з моторошним паном Круком, закладеними душами й зникненням усякої радості. Це зворушлива історія про вміння жертвувати найціннішим заради ближніх і неймовірну силу слова, а саме такі твори хочеться читати взимку.
Якщо ж на свята хочеться почитати чогось смішного, то повість Барбари Робінсон «Найкраща (найгірша) у світі різдвяна вистава» («Навчальна книга — Богдан», 2014, пер. з англ. Володимира і Марії Чернишенків) — саме те, що треба. Уявіть собі традиційні складові святкування Різдва: має бути вертеп і янгольський спів, усе тихо й мирно, а головне — складено за наперед відомим і століттями відточеним планом. Це все може бути в будь-якій звичайній школі, але не там, де вчаться дітлахи Гердманів, найбільші хулігани міста, з якими не можуть упоратися ні діти, ні дорослі. Ось так звичайна й, може, навіть дещо нудна вистава перетвориться на веселе й навіть трохи страшне (для дорослих) дійство, а звичайна різдвяна книжка — на дотепну й пригодницьку повістину для тих, хто цінує стрімкі повороти сюжету й блискучий гумор.
Ольга Купріян
Коментарі
Останні події
- 02.05.2025|13:48В’ятрович розкаже, як перемогли «велику вітчизняну» в Україні
- 01.05.2025|16:51V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» оголошує старт продажу квитків та імена перших учасників
- 01.05.2025|10:38В Ужгороді презентували «гуцул-фентезі» Олександра Гавроша
- 30.04.2025|09:36Андрій Зелінський презентує нову книгу «Мапа»
- 29.04.2025|12:10Новий фільм класика італійського кіно Марко Белоккьо: історична драма «Викрадений» виходить на екрани у травні
- 29.04.2025|11:27«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
- 29.04.2025|11:24Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
- 29.04.2025|11:15Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
- 24.04.2025|19:16Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
- 24.04.2025|18:51Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата