Re: цензії

12.04.2025|Андрій Содомора
І ритмів суголосся, й ран...
06.04.2025|Валентина Семеняк
Читаю «Фрактали» і… приміряю до себе
05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ
«Ненаситність» Віткація
30.03.2025|Ігор Чорний
Лікарі й шарлатани
Пісня завдовжки у чотири сотні сторінок
11.03.2025|Марина Куркач, літературна блогерка, м. Кременчук
Жінкам потрібна любов
"Називай мене Клас Баєр": книга, що вражає психологізмом та відвертістю
05.03.2025|Тетяна Качак, м. Івано-Франківськ
Стефаник у художньому слові Оксани Тебешевської
22.02.2025|Василь Пазинич, поет, фізик-математик, член НСПУ
Зоряний "Торф"
18.02.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ
Про Віткація і не тільки. Слово перекладача

Літературний дайджест

Феномен передбачення

Дар пророцтва — один із найзагадковіших феноменів багатогранного людського розуму, який властивий обдарованій особистості. Його рідкісний якісний прояв можна спостерігати в науці, релігії, мистецтві.

Ніхто досі не знає, що супроводжує цей феномен і що лежить в основі його природи. Проте це не заважало людям із давніх-давен використовувати цей дар, щоб хоч трохи підняти завісу над майбутнім.

Дивним, загадковим джерелом у цьому плані є книжки неординарних особистостей, котрі писали про майбутнє так, наче читали розгорнуту книгу подій. Найчастіше цим унікальним даром володіли релігійні діячі. Щоправда, не завжди він приносив пророкам щастя. Наприклад, у другій половині XVIII століття російський чернець Авель (світське ім’я Василь Васильєв) написав книжку, яка містила передбачення майбутнього, у тому числі близьку смерть імператриці Катерини II. За це його довічно було ув’язнено у Шліссельбурзьку фортецю. Коли імператриця справді померла у вказаний пророком час, на трон зійшов син Катерини Павло. Йому повідомили про пророцтва Авеля. На веління імператора, ув’язненого привезли в Петербург. Але після того, як Авель розповів таємницю і його смерті, ченця знову помістили в Петропавловську фортецю, а потім взагалі заслали в Соловецький монастир. І це було не останньою мукою Авеля за 84 роки його поневірянь на землі, пов’язаною з пророцтвами в його книжках про долі російських імператорів, про повалення монархії в Росії, громадянську війну, світові війни.

В епоху науково-технічного прогресу почало з’являтися дедалі більше провісників іншого, наукового ряду. Провідником геніального дару цих людей у світ знову стали книжки. Згадаймо хоча б таємничі сувої Михайла Ломоносова. Або книжки Герберта Уеллса, які, по суті, підготували людство до майбутнього науково-технічного прогресу. А роман Олександра Бєляєва! Його «Звезда КЭЦ» (1936) — практично передбачення шляхів розвитку космонавтики.

Скільки зерен істини і дару передбачення містять художні твори таких письменників, як Артур Кларк, Айзек Азімов, Рей Бредбері, Іван Єфремов, Олександр Казанцев, Станіслав Лем. Життя постійно демонструє нові підтвердження існування унікального дару передбачення у неординарних творчих особистостей.

Такими людьми не обділена і Україна. Наприклад, художні книжки сучасної письменниці Анастасії Нових відомі не тільки в країнах СНД. Твори було вперше опубліковано ще 2003 року. Вони стали справжньою сенсацією на книжкових ринках. Коли ж описані події стали нашою реальністю, про ці книжки заговорили й за кордоном. Під них навіть було створено унікальне у своєму роді, єдине в Україні видавництво одного автора, назване на честь першої книжки Анастасії Нових «Сенсей». Його мета — перекласти написане іншими мовами і дати можливість світовій спільноті ознайомитися з цими приголомшливими до глибини душі творами, що дають глобальний погляд на проблеми як людини, так і людства загалом, на те, що очікує світ у найближчому майбутньому. Як мовиться, попереджений — отже, озброєний.

Природу феномена інтуїтивного прозріння намагалися пояснити багато вчених. Адже аргументів і фактів, підтверджених часом, нагромадилося чимало. Та й деякі вчені, котрі працювали над цією проблемою, самі були того свідками. Наприклад, академік РАН Н.Бехтерева, нейрофізіолог зі світовим ім’ям, яка все життя присвятила вивченню мозку. У книжці «Магия мозга и лабиринты жизни» вона спробувала наблизитися до розгадки феномену осяяння, з яким навіть вона як людина безпосередньо мала справу, побачивши у віщих снах смерть своїх батьків.

Найбільший французький історик і мислитель XX століття Фернан Бродель, який займався доскональним вивченням історичних феноменів у соціальних науках, висловив цікаву концепцію щодо феномену передбачення. Відповідно до його теорії, заснованої на теорії відносності часу А.Бергсона, існує певна «часова тривалість» (longue duree), тобто певний точковий час, у якому сфокусована вся смислова історична перспектива, яка охоплює минуле, теперішнє і майбутнє. Феномен передбачення — це унікальна здатність геніальної особистості потрапляти в цю особливу точку потенційності всіх смислів та ідей, де і відбуваються її інтуїтивні прозріння. У такі періоди проявляються найвищі сплески творчості письменника, і як результат виходить неординарна книжка, сповнена моментів передбачення.

Проте тут виникає інша проблема: чи зрозуміють ці попередження геніального провидця люди, і не тільки у своїй Батьківщині? Знову ж процитуємо академіка Н.Бехтереву: «Живе людина, і життя ніби випадково, не турбуючись про неї, частіше або рідше ставить на її шляху якісь виграшні для майбутнього речі. Розумний їх бачить, використовує, реалізовує. А інший — не реалізовує. І ось доля в одного — одна, а в іншого — інша. А по суті, вони перебувають в однаковому становищі. Обом життя щось підкине. Важливо вчасно «узріти».

Анастасія Гавриленко



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»
05.04.2025|10:06
Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
05.04.2025|10:01
Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
05.04.2025|09:56
Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра
20.03.2025|10:25
Новий фільм Франсуа Озона «З приходом осені» – у кіно з 27 березня
20.03.2025|10:21
100 книжок, які допоможуть зрозуміти Україну


Партнери