Re: цензії

11.12.2025|Ольга Мхитарян, кандидат педагогічних наук
Привабливо, цікаво, пізнавально
08.12.2025|Василь Кузан
Крик відчаю
02.12.2025|Василь Кузан
Ні краплі лукавства
27.11.2025|Василь Кузан
Nobilis sapientia
27.11.2025|Віталій Огієнко
Розсекречені архіви
24.11.2025|Наталія Богданець-Білоскаленко, доктор педагогічних наук, професор
«Казки навиворіт»: Майстерне переосмислення народної мудрості для сучасної дитини
23.11.2025|Ігор Зіньчук
Світло, як стиль життя
21.11.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук
Світлотіні свободи
18.11.2025|Ігор Чорний
У мерехтінні зірки Алатир
17.11.2025|Ігор Зіньчук
Темні закутки минулого

Re:цензії

13.08.2015|07:33|Антоніна Ряховська

Книга про АТО, що вселяє оптимізм

Маргарита Сурженко. АТО. Історії зі Сходу на Захід. — Брустурів: Дискурсус, 2014.

Рік тому вийшла книга Маргарити Сурженко «АТО. Історії із Заходу на Схід», котра стала першою серед вітчизняних авторів, хто насмілився торкнутись цієї теми у літературно-художньому вимірі. Вигадані історії трьох людей: Ангеліни, Толіка та Оксани (імена яких і складають абревіатуру у назві), котрі стали по-справжньому близькими та знайомими багатьом вимушеним переселенцям із Луганської та Донецької області.

«Я б не сказала, що моя подорож була привабливою, бо ми мусили виїхати з Луганська через бойові дії, але врешті з цього всього я змогла винести якийсь позитив, не скласти руки, а навпаки – всю цю енергію, враження, які у нас були, – направити в корисне русло і написати книгу. Багато людей, які її читають, кажуть про те, що вона допомагає їм зарядитись оптимізмом, знайти в собі віру не здаватись, жити далі», – розповідає Маргарита про виникнення книги.

Через власну трагедію та побутові труднощі далеко не кожному вдалось дійти до переосмислення, що можна винести із цієї ситуації для себе, інакше кажучи, який урок дає можливість засвоїти такий перебіг подій. Однак, Маргарита зуміла поглянути на процес переселення збоку:

«На прикладі однієї зі своїх героїнь намагалась донести до людей думку, що варто подорожувати і не варто триматись за свою зону комфорту. Тому що насправді дуже багато людей в Луганську, як би це не було дивно, не могли відірватися від своєї зони комфорту, навіть коли поруч падали снаряди. Вони боялися виїжджати за межі області, бо там було страшно для них, вони не могли кинути свою квартиру, бо це для них була найвища цінність в житті, яку подарувала держава, і вони розуміють, що більше такого не буде. На прикладі своєї героїні я хотіла показати, що найважливіші цінності – це не квартира і не ті речі, які є в тій квартирі, а інші – навіть ті ж самі знайомства. Коли чую, що людина подорожує, відразу до неї додається кілька «плюсків», бо я розумію, що вона є більш багата внутрішньо... Саме це я намагалась донести: залишайте зону комфорту і подорожуйте, не бійтеся!»

Переживши події на власному досвіді, авторка не може не поділитись міркуваннями щодо соціально-політичних причин виникнення збройного конфлікту:

«У мене одна з цілей при написанні книги була розбити стереотип з приводу сепаратистів. Взяти в руки зброю навіть з цією ідеологією важко. Дійсно, багатьох змушує це робити відсутність грошей. До того ж вони вечорами дивились телевізор і зомбувались цими новинами, тому не дивно, що так все обернулось…»

Щодо перспектив свого твору Маргарита не обмежує себе у мріях та з неперевершеним оптимізмом дивиться уперед:

«В перспективі я би хотіла, щоб зняли по цій книжці серіал або фільм в Голівуді… У кожного письменника є певні кризи, після яких він перероджується, стає трошки іншим, змінює погляди. Можливо, навіть ці зміни потім надихають його написати іншу книжку. У мене поки що такого не було – як тільки дописую одну книжку, відразу з’являється задум про іншу. Зараз у мене вже є ідея про четверту. І такі мрії здаються недосяжними, як цей фільм, але вони все одно змушують тебе рухатись вперед».



Додаткові матеріали

19.11.2014|20:31|Новинки
Маргарита Сурженко. «АТО. Історії зі Сходу на Захід»
07.12.2014|10:15|Re:цензії
Книжка «особистих» історій
Як почати жити заново?
коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

11.12.2025|20:26
Книга року ВВС 2025 оголосила переможців
09.12.2025|14:38
Премія імені Юрія Шевельова 2025: Оголошено імена фіналістів та володарки Спецвідзнаки Капітули
02.12.2025|10:33
Поетичний вечір у Києві: «Цієї ночі сніг упав» і теплі зимові вірші
27.11.2025|14:32
«Хто навчив тебе так брехати?»: у Луцьку презентують дві книжки про гнів, травму й силу історій
24.11.2025|14:50
Коли архітектура, дизайн і книги говорять однією мовою: вечір «Мода шаблонів» у TSUM Loft
17.11.2025|15:32
«Основи» готують до друку «Бард і його світ: як Шекспір став Шекспіром» Стівена Ґрінблатта
17.11.2025|10:29
Для тих, хто живе словом
17.11.2025|10:25
У «Видавництві 21» вийшла друком збірка пʼєс сучасного класика Володимира Діброви
16.11.2025|10:55
У Києві провели акцію «Порожні стільці» на підтримку незаконно ув’язнених, полонених та зниклих безвісти журналістів та митців
13.11.2025|11:20
Фініш! Макс Кідрук завершив роботу над романом «Колапс»


Партнери