Електронна бібліотека/Проза

чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
Завантажити
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9

що вже одійшов і ладен вести ненапружено казку про що завгодно.
– Знаю, ви колись, на зорі своєї молодості, закінчили лісовий технікум. Тож, цікаво, чи пам’ятаєте, як у лісі можна відрізнити бук від бучиці?
AS якусь мить помовчав і як пирсне заливчастим сміхом:
– Ох… І негідник ви. Бук від бучиці чи можу відрізнити… Звичайно – можу!.. А ви? – примружив хитре око. – Інженер людських душ… Вам, вам, а не мені, потрібно ба навіть за версту вловити та розпізнати рід, класифікувати його, щоб, бува… – не встиг він закінчити в’їдливу думку.
– Овва… Не збочуйте попластунськи в кущі. Відповідайте чітко на поставлене запитання, – спрожогу, в жарти намагаюся дотиснути його.
– Перестаньте… Я ж не на допиті! – притихло звів догори руки. – Здаюся… Не знаю, як у лісі відрізнити бук від бучиці. Принаймні не пригадую, щоб такому вчили мене.
– Усе дуже просто. По­народньому. Підходите в лісі до дерева і біля якого хвисьне в матні поплавок – ось вам, метре, й бучиця.
– Дотепно, – йому насправді сподобало­ся. – Погано я вчився в технікумі, хоч сам ліс і догляд за ним дуже люблю. Пригадую, туляться в підгір’ї розсадники, обнесені плотом або воринами. Видніються в шкілках ряди майбутніх дерев. Пораються біля них у хустках і кашкетах напівзігнуті робітники, відтак під’їжджають запряжені коні, кладуть уважно працівники на віз викопані саджанці з корінням, обмотане вологою мішковиною. Вйо! ча! вагов! – поганяє пару гнідих заклопотаний вощик; і крутими, вузькими, по намулистому камінню, зворами береться д’горі ціла процесія засаджувати облисілий ваґаш молодими деревцями. Сам я колись також дерся по тих голих схилах з в’язкою саджанців та кайлом, аби тут і там викопати на глибину й поперечник корінця ямку в зернистій засиді, рівно його розмістити у сирій баюрці, потому ще й добре походити довкола підгорнутого окорінка. Та вже в дорозі, простуючи додому разом з дорослими, десь у малечих грудях гордо зринало піднесення, що дав дереву друге життя. Так, – AS притьма освіжив бокали, – ви підло: поєзуїтськи відчули, навпомацки схопили і влучно завдали мені по больовому нерву гострого удару. Ваша взяла! Нічого не скажеш. Визнаю, що буковий праліс не рівня лісовим культурам. Він – густа суміш віковічних традицій, рідко, денеде вкритий легкою поливою цивілізації. І подужати його одним махом ніхто не зможе. А вони, – інакше наразі й не скажеш про прищеп на захаращених рубках, – випещені лярви для крадіїв лісу. За ними відтак навперейми полюють і злодюжки­бідолахи, що пиляють їх за гріш на продаж, і значно кмітливіші махлярі з тугими гаманцями. Ясен, дуб, ялиця, смерека, модрина, кленявір користуються неабияким попитом у безсердечного перекупника. А тобі за те, що колись з трепетом садив їх на роки, –
дзуськи, хіба що дірка від бублика. Згоден!.. – AS підійшов до коминка, знехотя взяв з лутки жіночу статуетку з вузькою голівкою та огрядними сідницями, покрутив на всі боки глиняну цяцьку. – Мда... В Халеп’ї роздули хтознащо: зліпили з черепків ялову корову й нарекли її ефектно – Трипільська культура. То й що?.. Захоплення волами на биків не передається. Ліпше, на те, було б доцільніше перейнятися цілком іншим, винятково своїм, ще ніким небоготвореним культом – непорочним духом четвертого реактора. Там, у його деформованих утробах, як у лабіринті породіллі, ніяк не втихомириться буйний живчик, борсається врізнобіч, нипає в кожну опромінену шпаринку, запліднює геть усе, що тільки можна. Життя там, лишень погляньте, засовгалось уже, пустило корінець… Будь­ласка! Нате… Спотиньга, в утробах четвертого реактора проглядають перші ознаки зародження таїни, aquaterra вбивається в колодочки.
Прохопилося в мене:
– Якраз знання Віри Панасівни і стануть у нагоді. Чому б не задіяти її, відомого болотознавця, до розчаклування сакраментальної таїни. Адже, якщо дотримуватися вашої думки, що в запіллі ЧАЕС роїться incognito життя, то, безумовно, не обійшлося там без опари грузького джерельця. Звідки й бере свій шлях усе живе. Нехай то русло Ґанґу, Дніпра або Дунаю…
– Не те… – AS невдоволено мотнув головою, сквапно підійшов до золотом оздоблених врат книжкового царства. – Хвильку… – мерщій переглянув ряди вщерть наповнених полиць, нишпорить по закутках, щось шукає. – Ось, – тримає звід рефератів, розгорнув на потрібній сторінці. – „Радіобіологія”… Штучні джерела іонізуючих випромінювань… Наразі потрібний сміливець, який в змозі проникнути в жерло четвертого реактора та повернутися звідти живим і неушкодженим…
– Агов, небожителі… – лишень нас покликали, як дзиґарі пробили тричі, і стало сумно й прикро, що обірвали на цікавому.

-------------------------------------------------------------
1 Словничок широколужанської говірки подано наприкінці твору. Широколужанською говіркою розмовляють у прилеглих до Широкого Лугу верховинських селах.

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Останні події

30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра
20.03.2025|10:25
Новий фільм Франсуа Озона «З приходом осені» – у кіно з 27 березня
20.03.2025|10:21
100 книжок, які допоможуть зрозуміти Україну
20.03.2025|10:19
Чи є “Постпсихологічна автодидактика” Валерія Курінського актуальною у XXI ст. або Чому дослідник випередив свій час?
20.03.2025|10:06
«Вівальді»: одна з двадцяти найкрасивіших книжок всіх часів відкриває нову серію для дітей та їхніх батьків від Видавництва «Основи»
13.03.2025|13:31
У Vivat вийшла книжка про кримських журналістів-політвʼязнів
13.03.2025|13:27
Оголошено короткий список номінантів на здобуття премії Drahomán Prize 2024 року
11.03.2025|11:35
Любов, яка лікує: «Віктор і Філомена» — дитяча книга про інклюзію, прийняття та підтримку


Партнери