
Електронна бібліотека/Проза
- чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
- напевно це найважче...Анатолій Дністровий
- хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
- знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
- МуміїАнатолій Дністровий
- Поет. 2025Ігор Павлюк
- СучаснеІгор Павлюк
- Подорож до горизонтуІгор Павлюк
- НесосвітеннеІгор Павлюк
- Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
- СИРЕНАЮрій Гундарєв
- ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
- Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
- не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
- активно і безперервно...Анатолій Дністровий
- ми тут навічно...Анатолій Дністровий
- РозлукаАнатолій Дністровий
- що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
- Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
- КротовичВіктор Палинський
- Львівський трамвайЮрій Гундарєв
- Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
- МістоЮрій Гундарєв
- Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
- Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
- Сонячний хлопчикВіктор Палинський
- де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
- Любити словомЮрій Гундарєв
- КульбабкаЮрій Гундарєв
- Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
- Закрите небоЮрій Гундарєв
- БезжальноЮрій Гундарєв
- Людському наступному світу...Микола Істин
– Хаха, – щиро залився сміхом. – Армагеддоном, бач, вас налякав. Я, звиняйте, чомусь не подумав, що раптом кинуте слівце може вражено вдарити під самісіньке тім’ячко. Дивно, що ви, мислитель і художник, ерудит і поет; одне слово, – набрав серйозного вигляду, – Бог ладу вишуканих форм, – так близько взяли до серця почуте. Не личить, леле, слізно побиватися за втраченим раєм. Адже, за великим рахунком, там, де був рай, поряд гніздилося пекло. Якщо ми, скажімо, й втратили в отих глибоких зворах, – кивнув на шибку, – безтурботне дитинство, то тепер, лишень погляньте з гори, що маємо... Незабутній краєвид, оповитий легеньким серпанком! І все те – миле й неосяжне – належить тільки нам. Ось чим переймаймося! Милим і неосяжним...
– Воно то так... Але, перепрошую, мене непокоїть – aquaterra. Здається, під такою, за вашим визначенням, назвою гряде нове поріддя з води та намулу. Та, видається мені, що спершу с?ме в повітрі вичиниться живчик і запліднить простір, а вже відтак aquaterra появиться на світ. Я таки віддаю перевагу задуму, себто невидимому. Contour, між іншим, мене цікавить мало. Скажімо, як насінину бука – крона його. Проте, десь біля серця коле мене за те мале й незугарне, що набере форм „куцого страшидла”. Прикро, звичайно, за форму, хоч задум божественний.
– Зрозуміло, ми з вами лише знаряддя в руках керманича, так би мовити вітрила на службі стихії. Нічого не вдієш... Та менше з тим. Ліпше, послухайте веселу історійку про вірогідність життя після смерті.
На цвинтарі гірського села не стало де ховати. Ґвалт!.. Піп, церковна двадцятка, сільрада б’ють на сполох, мовляв, негайно потрібно виділити землю під кладовище, бо сьогоднізавтра не буде де хоронити. Круть туди, круть сюди метким оком по схилах і долинах широкуватого міжгір’я, та нема за що зачепитися – всюди непридатний ґрунт для вічного спочинку. Там урвище, там зарва1, там млака, там ще щось... Одне слово, чарівна мальовничість інколи приховує від стороннього ока бідацтво верховин. Нарешті тямковаті тети з вуйками зупинилися на видній, посеред села на горбі, місцині. До слова, той ласий шматок – колишню церковщину – не перший рік хоснував уже немолодий і хворий ґазда, який, ясна річ, нізащо не хотів оддати громаді прихватизований статок. Опирався і так і сяк. Аж раз – нагло схопив його гаплик. І ніде небіжчика поховати. Кинулася рідня тудисюди, а щоб відправити грабарів викопати яму саме на ґруник, до недавно висвяченого під тинету вгіддя, ні... Лиха прикупивши, підховали його біля когось з своїх на старому кладовищі, а те, ще нерозпечатане, на пригорі, дратувало не одного в селі. Особливо виводило з рівноваги тих, що повік межує з цвинтарним плотом і бере воду з керниці в себе на обійсті: „Нівроку, живі, – гнівалися при нагоді пограничні, – здорові, ніяка біда нас не взяла. То й їх не забере”, – зозла кивали в бік осель, що гніздами розкидані довкола ще незайманого грабарями горбика. Та, перше ніж розпечатати засидь під кладовище, мусив у селі вмерти не будьхто, а саме старий чоловік. І коли таке приключилося, поховали першого небіжчика на новому цвинтарі. Попервах, даруйте, йому було нудно одному... Довго, десь півроку в селі ніхто не вмирав. І раптом – один по одному. П’ятеро пропитих хричів. Завмерло село, чекає: хто наступний? Нарешті – баба! Та не просто баба, а колишня буфетниця – те що треба закадичній братії, – AS з насолодою затягнувся запашним димом.
А я вмираю зо сміху:
– Нумо, спробуй таке втнути... Ніхто не повірить...
– А зараз скажіть, що нема життя після смерті... Ще й яке! Пишне, легке, безтурботне. Тільки закрите для нас, смертних.
– Може й добре?.. – серйозно я перейнявся почутим.
– Гадаю, що так, – пошкрібся за вухом. – Мене, наприклад, відлякує страх зазирати в потойбіч. Хоч, відчуваю, маю до того хист. Та – ні, ні, – замахав одразу руками, – боронь, Боже! –
щиро склав їх навхрест на грудях. – Боюся... Свідомо зазирати туди дано осібним. Їх дуже мало... А підсвідомо – нецікаво... Ліпше вже доволитися тим, що бачиш, як усі. Реальність, до слова, також таїть у собі загадку. Повірте.
– Звичайно... Кожен по своєму бачить, скажімо, родимку на Сонці. Один сприймає її великою і брунатною, другий ледь помітною буряковою цяткою. Хто чому віддає перевагу.
– Наприклад, ви?..
– …Мені подобається викладати думки на папір. Дуже цікаво. Особливо, коли її хвацько вхопиш за барки і заходишся мнути на всі боки, мов чинбар шкіру. Потім, як уже добре повпадаєш і надаси викінченості, відпаде до часу охота напружувати мізки... Тим паче, що їх, тих безформних в’юнців, тьматьменна сновигає в Божій уяві. На всіх не стачить здоров’я. Та й нащо брати на себе багато... Можеш нажити ґилу.
– Бережетеся?..
– Ні... Радше, стежу за собою. З ранку до пізнього вечора в маєві людському дорожу своїм відображенням...
– Невже протягом дня часто заглядаєте у люстерко? – AS наче кпинить з мене.
– Глузуєте... – я пішов у наступ. – Маю добре треновану пам’ять. Навіть, буває, що під час спання (сам
Останні події
- 30.03.2025|10:014 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
- 30.03.2025|09:50У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
- 20.03.2025|10:47В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра
- 20.03.2025|10:25Новий фільм Франсуа Озона «З приходом осені» – у кіно з 27 березня
- 20.03.2025|10:21100 книжок, які допоможуть зрозуміти Україну
- 20.03.2025|10:19Чи є “Постпсихологічна автодидактика” Валерія Курінського актуальною у XXI ст. або Чому дослідник випередив свій час?
- 20.03.2025|10:06«Вівальді»: одна з двадцяти найкрасивіших книжок всіх часів відкриває нову серію для дітей та їхніх батьків від Видавництва «Основи»
- 13.03.2025|13:31У Vivat вийшла книжка про кримських журналістів-політвʼязнів
- 13.03.2025|13:27Оголошено короткий список номінантів на здобуття премії Drahomán Prize 2024 року
- 11.03.2025|11:35Любов, яка лікує: «Віктор і Філомена» — дитяча книга про інклюзію, прийняття та підтримку