Електронна бібліотека/Проза

Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Завантажити

Абідосі, - живим на прожиття, у мертвих залишились родини, - а городу Києву дві тисячі гривень.
- Ми скажемо імператорам нашим, - забурмотіли василіки й одразу ж виправились: - Ми згодні дати дань за живих і мертвих руських воїв.
- Ця дань буде справедлива, але це ще не все, - повів далі князь Володимир. - Минулого літа нашим воям не тільки не дали дані, а хотіли їх послати в Болгарію. Чому? Ще в Адріанополі, а потім і в Доростолі мій отець Святослав, розмовляючи з Цимісхієм, вимагав, аби імперія залишила й не чіпала землі болгар, яка їй не належить. Я такожде говорив про це василікам у Києві. Чому ж імператор Василь іде й іде в Болгарію?
- Не імперія нині нападає на болгар, - щиро признались василіки, - болгарський коміт Самуїл іде й іде проти Візантії.
Князь Володимир засміявся:
- Коміт Самуїл воює з імператором Василем у горах болгарських, і Фракії, й Македонії - там і вирішуйте свою сваргу. Але легіони імперії стоять нині над Дунаєм. Проти кого націлені їхні списи? Проти болгар? Ні, супроти Русі... Пишіть: Візантія да не неволить сусідні землі свої, да повік не загрожує Русі з-за Дунаю...
- А Корсунська земля? - скипіли василіки. - Князь Володимир не загрожує, а ступив на нашу землю, взяв Херсонес, що скажемо ми імператорам про цей город?
Князь Володимир не квапився з відповіддю.
- Правда, - промовив нарешті він, - Корсунська земля, сиріч Клімати, - то ваша фема, і князі руські писали, що не імуть власті на цій землі, що Клімати не підкоряються їм. Від цього не відступаю, про землю Курсунську пишемо по старому ряду. І Херсонес був вашим городом. Проте давайте поговоримо про город цей пізніше, коли кінчимо весь ряд... Обіцяю - вашого собі не візьму.
Слова про Херсонес збили з толку й дуже стурбували василіків імператорів - чому ж князь Володимир, укладаючи ряд про Клімати, не хоче зараз говорити про Херсонес, невже ж він думає залишити собі цей город?.. Адже Клімати без Херсонеса - тіло без голови!.. Та ні, він сказав - вашого собі не візьму, отже, не візьме й Херсонес.
Втрутились купці:
- І про куплю-продаж скажи їм, княже!
- Правда! - згодився князь Володимир. - Ми говорили з василікамії в Києві - не можемо так, як нині, торгувати з Візантією.
- Імператори згодні прийняти в Константинополі купців, скільки хоче Русь, нехай вони самі визначають ціни. Заговорили й бояри:
- А про челядь, княже?
Володимир з одного слова зрозумів бояр - так, на Русі, особливо ж у боярських вотчинах над Дністром і Дунаєм, бувають випадки, коли челядь, смерди, що стали обельними холопами, покидають землі, ідуть у ліси, тікають світ за очі, часом потрапляють і до Візантії.
- Мої бояри кажуть, - звернувся до василіків Володимира - що часом челядь з Візантії утікає до Русі, а наша буває у Візантії... Напишемо про челядь, аще ускочить на Русь з Візантії, і про ту челядь, яка може ускочити з Русі до вас, - восп'ятити* (*Восп'ятити - повернути назад.) мусимо їх.
- І про татьбу та розбой, - стиха гомоніли вже купці. Це була правда - в Константинополі траплялось не раз, що в руських купців викрадали товари, - що говорити - і в Києві, на подольському торзі, є доста татів між голодними смердами.
- Гаразд, - згодився князь, - і про це мусимо написати: аще гречин щось украде в русина або русин у грека - показнені будуть по закону грецькому і по уставу руському; аще уб'є гречин русина або русин грека - да уб'ємо їх.
Тоді василіки схопились.
- Ми згодні, - сказали вони, - і запишемо про татьбу й розбой, як писали про це й допреже. Але, княже Володимире, ти мусиш смертю покарати й тих, що забили в городі Києві купця-гречина Феодора з сином, а за двір його і всі скарби нехай тать заплатить.
Князь Володимир довго й пильно дивився на василіків, а тоді суворо сказав:
- Якби Феодор був токмо вашим купцем, я покарав би головників і повернув Візантії всі його добра, але він - не купець, а послух Візантії, що продав Русь, і карали його з сином усі руські люди... Хочете викуп за нього мати - говоріть з усією Руською землею, а я не раджу вам таку розмову мати... Запам'ятайте, василіки, й перекажіть імператорам: коли присилатимете до нас послухів, зрадників, татів - смертю будемо карати їх, як і патрикія Феодора... Тільки цього не будемо писати в нашому ряді: шкода вас!
Якби це робилось не в Херсонесі, а в Константинополі чи іншому городі Візантії, василіки, либонь, дуже довго сперечались би про кожне слово ряду, зараз вони ж не сміли рота розкрити.
Проте, згоджуючись з усім, що їм пропонував князь Володимир, вони хотіли досягнути й свого - якщо не в бою і не силою, то хитрим словом.
Підвівся старий, сивобородий Роман, митрополит халкидонський.
- Ми, василіки, - сказав він, - приймаємо твій ряд, княже, будемо молити бога й певні, що божественні василевси його підпишуть. Проте це - ряд велій, такий, як і з Німецькою імперією, могутніми державами світу...
- Чого ж хоче митрополит?
- Ми дамо Русі



Партнери