Електронна бібліотека/Проза

Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Завантажити
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

олімпіаду я вже вивчав самостійно і не без задоволення.
Спортивна доля Віктора Голода склалася трагічно. Закінчивши середню школу, він подався на Донбас, вчився в ПТУ і за рік став кандидатом у майстри спорту по самбо. Футбольна фігура його перетрансформувалася в борцівську: тягнув на важку вагу. Мабуть, йому посміхалася блискуча перспектива. Хоч сільські хлопці того часу спорт головною справою у житті не вважали. Сумісництво вело до роздвоєння натури, вічного невдоволення, хитань. У сільських хлопців жив інстинкт батьків: не метушитися, міцно стояти на ногах, тримати себе й сім’ю. А тут ще трапився прикрий випадок. Пізнього вечора Віктора перестріла група підпилих підлітків, чоловік вісім. Дійшло до бійки, бо шпана хотіла цигарок, а Віктор не палив. Хотіли, щоб він поміряв сірником ширину тротуару. Завжди добродушний, Вітька на цей раз розізлився. Хлопців розкидав, але ненавмисне зламав одному руку, а іншому ключицю. Підлітки протверезіли миттєво і побігли в міліцію. Справа до суду не дійшла, але Віктора дискваліфікували, забрали кандидата й навіки-вічні заборонили виступати в змаганнях будь-якого рангу. Він це тяжко переживав... Один час навіть пив.
«Спорт. Спорт. Спорт». «Це — гра!» «Футбол: парадокси, трагедії, факти», — я згоден із цими претензійними нібито заголовками спортивних книжок і фільмів. А як звучить — «Штрафний майданчик»?!
Усе це ще було попереду.
У футбол же я почав грати взимку, коли сім’я переїхала в Терни. Снігу було небагато, зима видалася теплою, і вчитель фізкультури, недовго думаючи, розбивав клас на дві команди, — уперемішку хлопці й дівчата, — м’яч укидався в гурт, усі були в чоботях, й починалася куча мала. Однак я вже знав, як голи забивати. Але того єдиного моменту, коли м’яч пролітає між стояками, довелося чекати довго. Пам’ятаю, за всю зиму рахунок не змінився — 0 : 0 до весни. Важке поле, тактика навалу, брак техніки... А післяматчових пенальті, ліміту нічиїх тоді ще не придумали, як і досконалих програм з фізкультури. Та й тренерських кадрів бракувало.
Пам’ятаю фотографію в книзі Старостіна. «На зорі вітчизняного футболу». Два стовпці, вкопаних на пустирищі. Воротар, здається, у тілогрійці. І чоловік — у чоботях, галіфе, гімнастерці — б’є м’яча.
У кожного своя вранішня зоря у спорті.
Добре, що мені так своєрідно помогли «стиляги». Я швидко навчився забивати голи своїми тупоносими черевиками. Навіть з кутових.
І точно знаю, що болільником став у жовтні 1962 року. Прийшов із школи, транслювали матч, останній матч чемпіонату, «Динамо» (Київ) — «Спартак» (Москва). «Спартак» виступав уже в ранзі чемпіона, кияни ж зовсім склали з себе перші чемпіонські повноваження. Не знаю, що це було. Може, любов із першого погляду. Може, відчув драму: перемагає сильніший, слабші покидають висоти, чіпляючись за кожний виступ. «Спартак» виграв, хоч очки йому вже не були потрібні — 2 : 0. Лобановський, Біба, Хусаїнов, Фалін... Це було як осяяння. Нетто, Сабо... Відтоді знаю подробиці кожного матчу за участю киян. Чому саме їх вибрав, адже тоді однаково було, хто є хто. Може, тому, що програли. Але вибрав навіки. І довго любив «Спартак», гадаючи, що коли буду грати, то тільки за ці команди, яку доля вже вибере. В останні роки до «Спартака» охолов.
Чи ж болільники — спортсмени, які не відбулися? Мабуть, ні. Чи ж болільники — люди, яких обминули овації, кубки, кола шани, рекорди, інтерв’ю, фото, — і не тільки за спортивні досягнення, а й, так би мовити, у щоденному, буденному житті, і вони своїм уболіванням, бодай у такий спосіб, прагнуть підсвідомо хоч погрітись у блиску чужих медалей, торкнутися холодних хвиль чужої слави: тож, мов, наче я? Певно ж, ні.
А може, спорт — ну, футбол зокрема — своєрідна модель нашого буття з його падіннями й тріумфами, комедіями й трагедіями, і ми на прикладі цієї моделі то розряджуємося, приймаючи безупинне оновлення життя, то заряджуємося, вдихаючи його невідворотну боротьбу, згоджуємося з нею, репетируємо її закони? Наші ж бо пращури, виходячи на полювання, перед усіма мешканцями печери моделювали це майбутнє полювання, творячи виставу, танок мисливця: як це буде, в усіх деталях. Чи в натурі самої людини одвічний виклик долі: програв — переміг, азарт змагання? Усе може бути. Усі ми болільники й учасники.

...Другий мій син ще не вміє читати, але вже розрізняє, де «Советский спорт», а де «Спортивна газета», і завжди попереджає матір: чекай, не розпалюй дров цими газетами, а раптом татко їх ще не читав? Він дивиться по телевізору футбол і хокей, ще не розуміючи в грі. Більше любить хокей. Я підозрюю, що це, звичайно, не з якихось особливих переконань. Мабуть, тому, що в хокеї калейдоскопічна зміна ситуацій, штовханина, майже рицарські доспіхи, почасти бійка.
Спорт ще дуже юний.
Сором тому, хто не вміє читати і плавати, говорили давні греки.
Великий спорт — то рекорди, вершать їх одиниці, але кожен із нас бачить людські можливості, а отже, й свої. Ми пережили війни й розрухи, в силі організувати небачені за

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

Останні події

16.05.2025|15:50
«Танго для трьох»: він, вона і кґб
15.05.2025|10:47
Літературний конкурс малої прози імені Івана Чендея оголосив довгі списки 2025 року
14.05.2025|19:02
12-й Чілдрен Кінофест оголосив програму
14.05.2025|10:35
Аудіовистава «Повернення» — новий проєкт театру Франца Кафки про пам’ять і дружбу
14.05.2025|10:29
У Лондоні презентували проєкт української військової поезії «Збиті рими»
14.05.2025|10:05
Оливки у борщі, риба зі щавлем та водка на бузку: у Луцьку обговорювали і куштували їжу часів Гетьманщини
14.05.2025|09:57
«Основи» видають першу повну збірку фотографій з однойменної мистецької серії Саші Курмаза
09.05.2025|12:40
У Києві презентують поетичну збірку Сергія «Колоса» Мартинюка «Політика памʼяті»
09.05.2025|12:34
Вірші Грицька Чубая у виконанні акторів Львівського театру імені Франца Кафки
07.05.2025|11:45
Meridian Czernowitz видає першу поетичну книжку Юлії Паєвської (Тайри) – «Наживо»


Партнери