Електронна бібліотека/Проза
- Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
- Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
- Сонячний хлопчикВіктор Палинський
- де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
- Любити словомЮрій Гундарєв
- КульбабкаЮрій Гундарєв
- Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
- Закрите небоЮрій Гундарєв
- БезжальноЮрій Гундарєв
- Людському наступному світу...Микола Істин
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- Пізно ввечері, майже поночі...Сергій Жадан
- Поетичні новиниМикола Істин
- Настя малює не квіткуПавло Кущ
- БубликПавло Кущ
- Серцем-садом...Микола Істин
- коли надто пізно ти знаєш що мало любив...Анатолій Дністровий
- LET ME GОOKEAN ELZY
- Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
- де я тебе розлив...Сергій Осока
- "Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
- Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
- Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
- Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
- Після снігуОксана Куценко
- Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
- Буде час, коли ти...Сергій Жадан
- Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
- І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
- отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
- посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
- з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
олімпіаду я вже вивчав самостійно і не без задоволення.
Спортивна доля Віктора Голода склалася трагічно. Закінчивши середню школу, він подався на Донбас, вчився в ПТУ і за рік став кандидатом у майстри спорту по самбо. Футбольна фігура його перетрансформувалася в борцівську: тягнув на важку вагу. Мабуть, йому посміхалася блискуча перспектива. Хоч сільські хлопці того часу спорт головною справою у житті не вважали. Сумісництво вело до роздвоєння натури, вічного невдоволення, хитань. У сільських хлопців жив інстинкт батьків: не метушитися, міцно стояти на ногах, тримати себе й сім’ю. А тут ще трапився прикрий випадок. Пізнього вечора Віктора перестріла група підпилих підлітків, чоловік вісім. Дійшло до бійки, бо шпана хотіла цигарок, а Віктор не палив. Хотіли, щоб він поміряв сірником ширину тротуару. Завжди добродушний, Вітька на цей раз розізлився. Хлопців розкидав, але ненавмисне зламав одному руку, а іншому ключицю. Підлітки протверезіли миттєво і побігли в міліцію. Справа до суду не дійшла, але Віктора дискваліфікували, забрали кандидата й навіки-вічні заборонили виступати в змаганнях будь-якого рангу. Він це тяжко переживав... Один час навіть пив.
«Спорт. Спорт. Спорт». «Це — гра!» «Футбол: парадокси, трагедії, факти», — я згоден із цими претензійними нібито заголовками спортивних книжок і фільмів. А як звучить — «Штрафний майданчик»?!
Усе це ще було попереду.
У футбол же я почав грати взимку, коли сім’я переїхала в Терни. Снігу було небагато, зима видалася теплою, і вчитель фізкультури, недовго думаючи, розбивав клас на дві команди, — уперемішку хлопці й дівчата, — м’яч укидався в гурт, усі були в чоботях, й починалася куча мала. Однак я вже знав, як голи забивати. Але того єдиного моменту, коли м’яч пролітає між стояками, довелося чекати довго. Пам’ятаю, за всю зиму рахунок не змінився — 0 : 0 до весни. Важке поле, тактика навалу, брак техніки... А післяматчових пенальті, ліміту нічиїх тоді ще не придумали, як і досконалих програм з фізкультури. Та й тренерських кадрів бракувало.
Пам’ятаю фотографію в книзі Старостіна. «На зорі вітчизняного футболу». Два стовпці, вкопаних на пустирищі. Воротар, здається, у тілогрійці. І чоловік — у чоботях, галіфе, гімнастерці — б’є м’яча.
У кожного своя вранішня зоря у спорті.
Добре, що мені так своєрідно помогли «стиляги». Я швидко навчився забивати голи своїми тупоносими черевиками. Навіть з кутових.
І точно знаю, що болільником став у жовтні 1962 року. Прийшов із школи, транслювали матч, останній матч чемпіонату, «Динамо» (Київ) — «Спартак» (Москва). «Спартак» виступав уже в ранзі чемпіона, кияни ж зовсім склали з себе перші чемпіонські повноваження. Не знаю, що це було. Може, любов із першого погляду. Може, відчув драму: перемагає сильніший, слабші покидають висоти, чіпляючись за кожний виступ. «Спартак» виграв, хоч очки йому вже не були потрібні — 2 : 0. Лобановський, Біба, Хусаїнов, Фалін... Це було як осяяння. Нетто, Сабо... Відтоді знаю подробиці кожного матчу за участю киян. Чому саме їх вибрав, адже тоді однаково було, хто є хто. Може, тому, що програли. Але вибрав навіки. І довго любив «Спартак», гадаючи, що коли буду грати, то тільки за ці команди, яку доля вже вибере. В останні роки до «Спартака» охолов.
Чи ж болільники — спортсмени, які не відбулися? Мабуть, ні. Чи ж болільники — люди, яких обминули овації, кубки, кола шани, рекорди, інтерв’ю, фото, — і не тільки за спортивні досягнення, а й, так би мовити, у щоденному, буденному житті, і вони своїм уболіванням, бодай у такий спосіб, прагнуть підсвідомо хоч погрітись у блиску чужих медалей, торкнутися холодних хвиль чужої слави: тож, мов, наче я? Певно ж, ні.
А може, спорт — ну, футбол зокрема — своєрідна модель нашого буття з його падіннями й тріумфами, комедіями й трагедіями, і ми на прикладі цієї моделі то розряджуємося, приймаючи безупинне оновлення життя, то заряджуємося, вдихаючи його невідворотну боротьбу, згоджуємося з нею, репетируємо її закони? Наші ж бо пращури, виходячи на полювання, перед усіма мешканцями печери моделювали це майбутнє полювання, творячи виставу, танок мисливця: як це буде, в усіх деталях. Чи в натурі самої людини одвічний виклик долі: програв — переміг, азарт змагання? Усе може бути. Усі ми болільники й учасники.
...Другий мій син ще не вміє читати, але вже розрізняє, де «Советский спорт», а де «Спортивна газета», і завжди попереджає матір: чекай, не розпалюй дров цими газетами, а раптом татко їх ще не читав? Він дивиться по телевізору футбол і хокей, ще не розуміючи в грі. Більше любить хокей. Я підозрюю, що це, звичайно, не з якихось особливих переконань. Мабуть, тому, що в хокеї калейдоскопічна зміна ситуацій, штовханина, майже рицарські доспіхи, почасти бійка.
Спорт ще дуже юний.
Сором тому, хто не вміє читати і плавати, говорили давні греки.
Великий спорт — то рекорди, вершать їх одиниці, але кожен із нас бачить людські можливості, а отже, й свої. Ми пережили війни й розрухи, в силі організувати небачені за
Останні події
- 23.12.2024|20:38Вийшов друком другий том духовних записок Ігоря Павлюка
- 23.12.2024|18:24У ВСЛ виходить новий роман Євгенії Кузнєцової «Вівці цілі»
- 19.12.2024|11:01Топ БараБуки: довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 19.12.2024|07:49Топ продажів видавництва VIVAT у 2024 році
- 18.12.2024|13:16Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії випустив онлайн-курс для підлітків «Не можеш сказати – пиши!»
- 17.12.2024|19:44Мирослав Лаюк став лауреатом премії імені Шевельова 2024 року
- 17.12.2024|19:09Вийшов трейлер української стрічки «Фрагменти льоду»
- 10.12.2024|18:36День народження Видавництва Старого Лева
- 10.12.2024|10:44На Оболоні Книгарня "Є" відкриє новий культурний простір “Книгарня “Є”
- 10.12.2024|10:38Видавець Віктор Круглов пройшов відбір на навчання в Стенфордській вищій школі бізнесу