Електронна бібліотека/Документалістика

де я тебе розлив...Сергій Осока
"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Чужими піснями отруєна даль не навіки...Ігор Павлюк
Візерунки на склі. То від подиху нашого...Мар´яна Савка
Святи Йордан водою не вогнем...Мар´яна Савка
Така імла - поміж дощем і снігом...Мар´яна Савка
Він переїхав в Бучу в середині березня 2021...Максим Кривцов
Приймаю цю осінь внутрішньовенно...Сергій Кривцов
Скільки б я не старався виїхав по-сірому...Максим Кривцов
Падає ліс падає людина падає осінь...Сергій Кривцов
Зайшов до друга додому...Сергій Кривцов
Коли запропонують витягти соломинку памʼятіСергій Кривцов
Змійка дороги вигинається...Сергій Кривцов
Як же мріється нині про ваші нудні біографії...Максим Кривцов
Втрати...Сергій Кривцов
В прифронтовому місті...Сергій Кривцов
Сідаєш в броню наче у човен...Максим Кривцов
Під розбитим мостом протікає Оскіл...Максим Кривцов
Завантажити

молодиць та зграї дівчат, що жали ту золоту пшеницю і знаходили час і змогу обдаровувати нас милими поглядами та ще милішими усмішками.
Що за золотий час тоді був!..
Отуманений тихими юнацькими спогадами, я і не помітив, як потяг минув станцію Балин та під’їхав до станції Кам'янець-Подільський. Наказавши дати обід людям, що звикли діставати його як при наступі, так і при відступі, а по нім розвантажувати потяг, я поїхав у місто до уряду Губкомісара, який обіцяв мені знайти відповідні касарні для Коша. Певний в додержанні даного слова,я, вітаючись з ним, відразу й запитав:
– А де ж буде наша касарня?..
У відповідь дістав байдуже:
– Касарні вам ще не знайшли...
– Як?! А люди, коні, майно?.., – допитував я.
Була мовчанка.
– А чи тим хтось турбується?
– Справу доручено одному нашему урядовцеві, – ховав свої очі Губ. Комісар.
– Мала на то надія!... Видно треба буде нам самим тим зайнятись. До побачення.
Я, обурений таким поступуванням Губ. Комісара, прийшов до уряду п. Міністра Внутрішніх Справ з надією, що це більше турбувало його і, певне, він таки щось зробив у цій справі, бо нащо ж квапив мене з переходом до "столиці" УНР. При зустрічі п. Міністер згадав про даний ним розпорядок Губ. Комісарові і наказав звернутися нього. Я сказав, як стоїть справа. П. Міністер, наче розгніваний тим, не дав мені жодної поради. З тим я і пішов...
30
Хоча і невесело приймала нас столиця, але виявити свою радість, що до неї дісталися, ми все-таки хотіли: люди, коні, моторовий трен витягнулись в довгий шнур, і під спів стрілецьких пісень, бадьорим кроком пішли в місто. На зустріч нам вибігали з хат на ворота жінки й діти і веселою, теплою усмішкою вітали нас. І я їх вів. Вів, сам не знаючи куди. Був полудень Петра і Павла. Липневе сонце пекло і, щоби уникнути його палючих променів, я завів їх на міський бульвар, на бокову тінисту алею. Казав людям, що маємо перебути тут, поки не знайдуть нам відповідного пристановища. Тут мають поводитись якнайчемніше, наче в себе в заградці.
А сам, взявши з собою Господаря та його помічника – булавного Бондаря – поїхав на околицю міста, на так звані Польські Фільварки, де, я знав, є більші будинки, ще з юнацьких часів. Але й тут мені не везло. Великі будови духовної дівочої школи з інтернатом, що називалися одним словом "пансіон", були давно вже віддані під військові лазарети. Переїхали ми далі до колишнього хлоп'ячого інтернату духовної школи, так званої "бурси". Цей будинок трьохповерховий, з просторим двором, а ще більшим садом, був вільний, але такий загиджений, що доступитись до нього було ніяк. В дворі і великому саді стояли запаршивлені коні большевицького обозу. А в 324 поверхах будови перебували не люди, а прямо свині, де долівка по кісточки була вкрита калом. Лише перший поверх був вкритий товстим шаром не соломи, а брудної мерви. Тим часом самий будинок, з його великими кімнатами, коли б його привести в порядок, був би дуже відповідною для нас будовою.
– Пане Господарю, як вважаєте, можна з нього зробити людський дім і що більше – нашу касарню?...
– Так, пане Отамане, коли доложити до того охоти і великої праці, то буде прегарна касарня для нас, – відповів він.
На цьому ми й спинились. Господар зі своїм помічником міркували над тим, що і як би мали робити завтра... Садові алеї та двір треба добре замести і посипати негашеним вапном для дезінфекції. В дальньому куті саду викопати велику яму, в яку піде виметене і зібране в домі сміття, і там посипане вапном і засипане... А ще краще все те спалити в ямі.
Наказати хлопцям нарізати пруття та нав’язати мітел.
Дві чоти післати в місто і там зібрати гурт молодих людей з лопатами, граблями, тачками, які і будуть чистити будинок, замітати двір і сад. Занечищені кімнати завтра будуть мити жінки, запрошені з Польських Фільварків, Біланівки та інших околиць міста. Праця всіх буде гонорована. За три дні з огидного свинюшника – став прегарний дімок, і козацтво почало в нім розташовуватись та прикрашати його... Праця наша мала подвійні наслідки: приємні – через місяць Головний Отаман УНР оглядав касарні міста і, оглянувши нашу касарню, з подивом сказав:
– Ну, це вам не Юнацька Школа... Тут вимито, вичищено, всюди написи і вказівки...
Це одно, а другі неприємні: жидівські юнаки, яких ми закликали на брудну, правда, працю, поскаржилися п. товаришові Міністра Жидівських Справ, що їх зневажено і оганьблено – присилувано в дикий спосіб чистити касарню, яку запаскудило козацтво. Та це не була цілковита правда!..
Поки ми влаштовували свою касарню, Міністерство Внутрішніх Справ склало комісію з представників різних департаментів для організації праці Коша Охорони Республіканського Ладу під головуванням директора фінансового відділу д-ра Кириченка. Коротко було ухвалено: увесь склад бувшого Столичного Отамана уважати інструкторським відділом, з якого 6уде закликатись потрібна кількість інструкторів для організації полків, яких має бути стільки, скільки є



Партнери