Електронна бібліотека/Проза

Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
де я тебе розлив...Сергій Осока
"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Чужими піснями отруєна даль не навіки...Ігор Павлюк
Візерунки на склі. То від подиху нашого...Мар´яна Савка
Святи Йордан водою не вогнем...Мар´яна Савка
Така імла - поміж дощем і снігом...Мар´яна Савка
Він переїхав в Бучу в середині березня 2021...Максим Кривцов
Приймаю цю осінь внутрішньовенно...Сергій Кривцов
Скільки б я не старався виїхав по-сірому...Максим Кривцов
Падає ліс падає людина падає осінь...Сергій Кривцов
Зайшов до друга додому...Сергій Кривцов
Коли запропонують витягти соломинку памʼятіСергій Кривцов
Змійка дороги вигинається...Сергій Кривцов
Як же мріється нині про ваші нудні біографії...Максим Кривцов
Втрати...Сергій Кривцов
В прифронтовому місті...Сергій Кривцов
Сідаєш в броню наче у човен...Максим Кривцов
Завантажити

Глава 20

Інокентій

Інокентій дивився на Христинку, але та відчувала, що, поринувшись у своє, він її зараз не бачить.
– Другий раз буває так, – продовжив по паузі: – находиш рятунок з безвихідного, начебто, становища, але згодом з’ясовується, що ніякий то був не рятунок, що рятунку таки немає, і що становище так і залишилось безвихідним. Іще безвихіднішим, чим спочатку. Й нестерпнішим. А виправдання тільки одне: ти не міг сидіти склавши руки – мусів щось робити. І ти зробив…
Того вечора я чатував на другій. Вдень привезли бітум з водичкою, а бітум і водичка, воно… Знаєш, як молоко збігає? Оце те саме, тільки „каструлька” тонн на сорок. Тупаю нагорі, заглядаю в свою „каструльку”, як ото сорока в кістку, коли дивлюсь: забігає на територію молодичок, меткий такий, височенький. Підходжу я до нього, а молодичок жаліється, мовляв: авто у нього в рівчак злетіло, просить, щоб я трактором витягнув, в нас там бульдозер стоїть, бачила? Я не дуже й хотів – мені тут смолу випарювать, але він уже так просив! А коли ще й десять доларів предложив, я згодився. Завів дизеля, витягнув його шарманку, там рядом ще одна машина стояла й люди якісь пособляли йому. Дає він мені десять доларів і просить, аби я подержав у себе до завтрього такого великого гаманця, як же він його називав? А – барсетка! А завтра він, мов, за нею заїде. І за це мені ще десять доларів дасть. Я знов погодився. На другий день приїздить, правда, той молодик по свою барсетку. Я віддаю, отамо вона, до речі, якраз на вікні лежала – це його чогось дуже розвеселило. Дістає він з пакета бутельку…
– Давай, – каже, – мужик, вип’ємо!
Ну давай то давай. Сіли ми якраз отут, потягли по чарці, познайомились. Він Максимом представився. (Христинка мимохіть здригнулась).
– А ти знаєш, – каже, – мужик, що в оцій барсетці лежить?
– Начорта, – говорю, – мені знати? Вона ж не моя.
– А тут, – каже, – сто тисяч доларів!
Сто тисяч, – розмишляю собі гірко. Це ж операцію можна було Надійці зробити! А Максим давай глумитися з мене – який я вахлак, що досі ті гроші не потягнув. Який я, мовляв, селюк і недотепа, й який він, на одміну від мене, хват і умник. Мені чхать було на його зневаги – переді мною наче стояла Надійка, моя невидюща дитина. А в довбесі оберталися слова того київського офтальмолога: п’ятдесят тисяч… Я сидів, слухав патяканину підхмеленого гостя й не знав, що діяти. Думав даже попросити в нього на операцію. Та то лиш так, мигцем, дурня... Я думав про Надійку й про те, що призвідець її нещастя – я. І я мушу, я заприсягся зробити все, аби повернути моїй дівчинці зір. А цей задавакуватий мартопляс, хто він мені? Ніхто. І все таки я не міг зважитись. Це дуже важко – зважитись, і страшно. Не доведи Господи зважуватись коли тобі на подібне! А той усе вихвалявся, дитинство згадував. А коли повідав, як вони з дружком гаманця колись у сліпого відняли – мені в мізках ніби закоротило. І начорта він про того сліпого розпатякував? Я присунув до нього ззаду, тут у мене ключ лежить на п’ятдесят п’ять, ото я тим ключем… Він плів саме щось, мовляв, завжди бий першим… Я й вдарив… Однаково, – міркую, – ти їх, ті гроші, неправдиво здобув, а може й сам кого пришив за них. Це я так виправдовувався… Заховав я ту барсетку, найшов у нього ключі, вийшов до воріт. Дивлюся – його машина стоїть, та, що я туніч з канави витягував. Відімкнув, завів, відігнав трохи від заводу, та й кинув. Далі слід було загнати, або вкрити де, та часу не мав – дожидало ще мене багато роботи.
Надійка. Я думав тоді тільки про неї. Нею виправдовувався, нею кріпився. Мріяв, як зроблять операцію… як вона побачить…
На мить Христинці здалося, що він плаче. Але ні, очі в Інокентія залишались сухими, тільки голос змінився; не звучав уже він байдужо й втомлено, а був… ніби в дитини, котра вчинила шкоду…
– Ти пойми мене, дівчино: зараз я вже не виправдовуюсь і прощення не прошу. Тільки розуміння. Зрозумій мене й усе. А виправдовування – ні, яке може бути виправдовування…
– То це таки він написав, – тихо мовила Христинка.
– Що? А, те слово. Мабуть. Я виходив, перевіряв температуру… Ні, більше… осмілювався…
– І що було далі?
– Далі? – Інокентій дістав останню сигарету. – Наступної ночі все повторилося знов. Все жахіття. Тільки непевність моя не була вже такою тягучою… Приїхав якийсь чоловічок, низенький такий, коренастий…
– Славик…
– Не знаю, він не казав. Питав про Максима, про барсетку. Грозився. Що мені оставалось? Не міг же я за день влаштувати Надійці операцію! Я думав так: головне, аби дитина стала зрячою, а там – будь що буде. Хай судять, хай розстрілюють – плювати. Очі ж в неї не вирвуть. А цей… міг усе зіпсувати. Я й його… ключем… на п’ятдесят п’ять. – Інокентій віддихнув, сигарета в його пальцях дрижала. – Тачку його я теж відігнав, здається, на те місце, що й попередню. Я зрозумів: баритись нічого, хтозна, скільки



Партнери