Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Літературний дайджест

22.01.2015|11:40|Читомо

9 нон-фікшн книжок із фізики й астрономії

Якщо у вас виникає бажання поглибити свої знання з астрономії чи фізики та ви боїтеся формул і використання складного математичного апарату, не варто хвилюватись.

Ми підготували добірку україномовних книг, доступних читачу, який не бажає пригадувати шкільний курс фізики. Прочитавши їх, ви будете ознайомлені з минулим, сучасними тенденціями та перспективами подальшого розвитку науки та практичних застосувань її досягнень.

Мічіо Кайку «Візії: як наука змінить ХХІ сторіччя»

michio_kajku

 

Літопис, 2004

Переклад з англійської Анжели Кам’янець

Яким чином будуть розвиватись наука та технології майбутнього? Які наукові звершення чекають нас через кілька десятків років? На ці та інші питання пробує відповісти відомий фізик-теоретик, футуролог  та всесвітньо відомий автор бестселлерів Мічіо Кайку.

У своїй книзі автор, спробувавши бути провидцем, намагається спрогнозувати вплив, який спричинить на майбутнє людства нова бурхлива та динамічна ера науки і технології та як вона змінить життя у ХХІ сторіччі. Це ера трьох великих наукових революцій – квантової  механіки, біогенетики та штучного інтелекту.

Автор вважає, що обмін досягненнями між цими революційними течіями, так звана синергія, прискорить розвиток науки і колись людство досконало навчиться маніпулювати матерією, інтелектом та життям, відмовившись від позиції пасивного спостерігача за природою.

Якщо вірити Кайку, то «кінець двадцятого сторіччя, яким завершилась перша велика фаза в історії науки, тільки відчинив двері до захопливих досягнень наступної фази. З аматорів шахів ми перетворюємось на ґросмейстерів, зі споглядачів Природи – на її хореографів».

 Лілія Казанцева, Віталій Кислюк «Київське вікно у Всесвіт»

nevidoma_ukrainaНаш час, 2007

Автори на сторінках книги здійснили спробу дослідження розвитку астрономії в Києві від давнини до сьогодення. Ґрунтуючись на численних публікаціях та архівних матеріалах, вони розповідають нам про архаїчні астрономічні уявлення наших пращурів та їх еволюцію. Акцентується увага на «літописній» астрономії, єретичній астрономії середніх віків, зростанні зацікавлення наукою в епоху Відродження, зародження телескопобудування та створення перших астрономічних обсерваторій. Автори пригадують забуті імена видатних українських вчених-астрономів. Центральне місце в книзі посідає одна з найстаріших астрономічних установ Європи – Київська обсерваторія.

Автори визнають, що «історія ніколи не буде повною, відкриватимуться все нові й нові її сторінки, але прийдешні покоління не повинні забувати імен тих, хто творив цю історію».

Книга орієнтована на всіх, хто цікавиться астрономією та історією її розвитку в Україні.

 

Корсунь Алла «Виміри часу від давніх часів до сучасності»

vumir_chasy Техніка, 2009

Що таке час? Чи, може, хтось з нас дати вичерпну відповідь на це, здавалось би, просте запитання? Мабуть, ні. Адже час це не тільки фізичний четвертий вимір простору чи поняття для філософського диспуту, а й основа для розуміння нашого буття. Та наблизитись до розуміння цього поняття нам допоможе Корсунь Алла – відомий український астроном, яка у своїй книжці за мету визначила «висвітлення на основі багатьох літературних джерел пошуків сутності часу та методів його вимірювання від давніх-давен до сучасності».

Вона спробувала відкрити для читача деякі філософські аспекти пошуку часу. Нею проведений історичний огляд розвитку астрономічних і фізичних систем та шкал часу від архаїчних часів до сьогодення, розглянутий механізм відтворення та збереження часу. Простою мовою, з використанням не складних математичних понять, пояснені проблеми вимірювання часу, що пов’язані з добовим обертанням Землі навколо своєї осі, річним –  навколо Сонця та явищами, що зумовлені електромагнітними коливаннями внаслідок квантових переходів електронів у атомах.

Для комфорту читача, далекого від астрономії але бажаючого поглибити свій світогляд, в кінці книжки міститься «Словничок астрономічних термінів».

«Земля, Галактика, Всесвіт. Популярно про походження та еволюцію Всесвіту»

vsesvit

Олександр Валь, Степан Королюк, Степан Мельничук 

Книги-ХХІ, 2010

З книжки читач дізнається про галактики й мегагалактики, що Всесвіт змінюється з часом, космічні об’єкти перебувають в безперервному русі, в них проходять енергетичні зміни, вони зіштовхуються, «старіють» і «вмирають». У виданні розглядаються основи космології – науки про Всесвіт.

Матеріал поділено на дві частини. Для розуміння першої частини достатньо знань з фізики, математики та астрономії, отриманих у середній школі. Друга частина книги розрахована на читача, який цікавиться описаними питаннями більш ґрунтовно і прагне отримати не тільки описові відповіді на питання, а й зрозуміти як вони випливають із основних законів природи.

Книжка буде цікава не тільки школярам чи студентам, а й всім хто цікавиться зовнішнім світом та місцем людини в ньому.

Мічіо Кайку «Гіперпростір»

michio_kajku2 Літопис, 2005

Переклад з англійської Анжели Кам’янець

Наступна книга відомого вченого та популяризатора науки Мічіо Кайку змінить нашу думку про  простір.

Наші інстинкти підказують, що ми мешкаємо в тривимірному просторі, який можемо описати поняттями  довжини, ширини та висоти. Дехто згадає про рух в часі і назве наш простір чотиривимірним. Відштовхуючись від цих уявлень, століттями формуються та еволюціонують наукові гіпотези, що пояснюють нам основи світобудови.

Та на думку автора, це таке ж упередження, яким було уявлення древніх цивілізацій про те, що Земля плоска. В своїй книзі  він розповідає про теорію багатовимірності простору.

Доволі багато часу ідеї гіперпростору викликали скепсис та висміювались багатьма відомими вченими світу. Та на даному етапі розвитку фізики все більше авторитетних науковців змушені визнати право на існування цієї теорії, адже вона дозволяє об’єднати всі відомі фізичні феномени в єдину просту й струнку конструкцію, яку вчені звикли називати «теорією всього».

Ці поняття і уявлення складні для людини без спеціальної наукової підготовки, та автор це виправляє.  За допомогою простих понять він пояснює з наукової точки зору походження Землі, існування паралельних всесвітів,  можливість мандрівок в часі та багато інших, здавалося б фантастичних і неймовірних, явищ.

Окрім того, найновішою і найвідомішою книгою Мічіо Кайку в Україні є «Фізика майбутнього», що отримала гран-прі конкурсу «Найкраща книга форуму видавців – 2013». Ця книга, як і попередні, розрахована на читача, який цікавиться перспективами розвитку науки та технологій та не боїться сміливо мріяти.

 

Силаєв Алім  «Популярна метеорологія»


Ніка-Центр, 2010

Багато metrologiyaлюдей здивується, якщо почують, що ми, жителі Землі,  живемо на дні океану. Хоча в дійсності саме так – ми мешкаємо на дні газового океану, який звикли називати атмосферою, і який, як і багато інших буденностей, як правило, не помічаємо. В цьому бурхливому океані відбуваються різноманітні фізичні явища та процеси, які вивчає надзвичайно цікава наука –  метеорологія.

Фізик–експериментатор та працівник Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту Алім Володимирович Силаєв в своїй книзі пропонує захопливу подорож в царину цієї надзвичайної наукової дисципліни. На сторінках книги автор розповідає допитливому читачу історію виникнення та формування метеорології, знайомить з її таємницями, здобутками та прогалинами,  дає змогу дізнатися як людина впливає на погоду та створює прогнози.

Наприкінці книжки вміщені додатки, які містять багато важливої інформації.

Книжка написана легко, адже автор  «намагався бути не надто нудним й занудним» і буде цікавою як школяру так і дорослому, який знайомий з метеорологією тільки за повідомленнями бюро погоди.

«Відкриття нашого Всесвіту»

vsesvit2 Іван Антонович Климишин, Ольга Іванівна Климишин, Семак Оксана Іванівна 

Навчальна книга – Богдан, 2012

Ще на зорі зародження астрономії наші предки мали певні уявлення про Всесвіт. З часом людство поглиблювало свої знання і уявлення про навколишній світ змінювались. Зараз ми з посмішкою сприймаємо космологічні гіпотези пращурів, які описані як в міфології, так і в працях древніх філософів.

Відомий український вчений-астроном, доктор фізико-математичних наук та популяризатор науки Іван Климишин з допомогою колег прагне розповісти читачеві, як, не поспішаючи, людство «відкривало» для себе Всесвіт. Автори розповідають, як людина усвідомила, що Земля має форму кулі. А згодом, що це звичайна планета на орбіті пересічної зірки, яких є мільйони і які можуть змінюватися і навіть «вмирати».

Книга написана легкою мовою. Для її розуміння не потрібні спеціальні знання з природничих наук. В кінці книги є невеличкий додаток, в якому подані елементи астрології та вічний табель-календар. Книга розрахована на широке коло читачів, які прагнуть «відкрити» для себе Всесвіт.

Жорж Шарпак «Спогади вигнанця, фізика, громадянина світу»

sharj Кальварія, 2014

Перекладач з французької Іван Рябчій

Однією з найцікавіших книжок, виданих у минулому році, на тематику пов’язану з природничими науками, безперечно є «Спогади вигнанця, фізика, громадянина світу» за авторством Жоржа Шарпака.

Жорж Шарпак (Георгій Харпак) (1924 – 2010) – відомий французький фізик єврейського походження та лауреат Нобелівської премії з фізики 1992 року «за відкриття та створення детекторів частинок, зокрема багатоанодної пропорційної камери», що народився у містечку Дубровиця Волинського Воєводства Польщі (сьогодні Рівненська область України).

У книжці спогадів автор постає в різних іпостасях.  Активний учасник руху Опору часів Другої світової війни він ув’язнений владою режиму Віші, а пізніше депортований в концтабір Дахау, де пробув до його визволення. В післявоєнний час, закінчивши навчання у Фредеріка Жоліо-Кюрі, та отримавши ступінь доктора наук в галузі ядерної фізики, автор приєднується до команди працівників Європейського центру ядерних досліджень (ЦЕРН). Він був серед тих вчених, які стояли біля витоків створення знаменитого Великого адронного колайдера та відкриття бозона Гіґґса.

Автор був активним захисником використання мирної ядерної енергії.

Будучи непересічним педагогом та розуміючи, що дітей потрібно зацікавити наукою, Шарпак є автором  унікальної системи поглибленого вивчення науки у французькій школі «Руки в тісті»  («La main à la pâte»).

  Книга цікава не тільки автобіографічними спогадами відомого вченого та міркуваннями автора про єдність науки та мистецтва, а й містить унікальний «літопис» фізики елементарних частинок, в якому просто пояснено багато складних фізичних понять.

Допитливий читач, прочитавши книжку, зможе не тільки розширити своє розуміння суті фізичних понять та явищ, а й вникнути у внутрішній світ людини, що подолавши нелегкий життєвий шлях  залишилася вірною загальнолюдським цінностям.

«Український космос», Валерій Чередниченко, Сергій Грабовський

kosmosІлюстрації: Віктор Гаркуша

А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2009

У нашій добірці є і подарункова книжка, з графіками й ілюстрацями Віктора Гаркуші, що отримала відзнаку „Найкраща дитяча книжка львівського Форуму видавців-2009” і диплом львівського Астрономічного товариства. Видання орієнтоване на юнацтво та безперечно буде цікавою всім ,хто цікавиться космонавтикою та українським внеском в її розвиток.

З неї читач дізнається, що космічна ера розпочалась  4 жовтня 1957 року з запуском першого штучного супутника Землі. Слідом, 12 квітня 1961 року, відбувся політ першого космонавта Юрія Гагаріна. Обидва ключові польоти, які стали початком нової, космічної, епохи в еволюції людства були б не можливі без головного конструктора – Сергія Корольова, відомого українського вченого родом з Житомира. У книжці упорядники розвінчують і російську пропаганду, яка здобутки радянської космонавтики приписує виключно собі. Серед понад трьох десятків радянських головних і генеральних конструкторів СРСР майже 20 українців.

Мета упорядників енциклопедії – показати, що біля витоків космонавтики стояло багато геніальних українських вчених та конструкторів . Імена українських піонерів космонавтики відомі у всьому світі.  Завдяки їх нелегкій праці ми маємо всі підстави пишатися, як колишніми так і сьогоднішніми, українськими космічними досягненнями, адже Україна залишається космічною державою, яка працює, як над власними, так і міжнародними проектами.

 

 

Микола Петращук



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

28.11.2024|14:49
Видавництво Старого Лева спільно з Talents for Ukraine запускають серію подій "Читати. Говорити"
27.11.2024|12:11
"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії


Партнери