Re: цензії

28.04.2025|Ігор Зіньчук
Заборонене кохання
24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій
«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови
Джерела мови російського тоталітаризму
18.04.2025|Ігор Зіньчук
Роман про бібліотеку, як джерело знань
18.04.2025|Валентина Семеняк, письменниця
За кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
12.04.2025|Андрій Содомора
І ритмів суголосся, й ран...
06.04.2025|Валентина Семеняк
Читаю «Фрактали» і… приміряю до себе
05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ
«Ненаситність» Віткація
30.03.2025|Ігор Чорний
Лікарі й шарлатани
Пісня завдовжки у чотири сотні сторінок

Літературний дайджест

26.11.2014|10:10|BBC Ukrainian

Юрій Горбачевський: без порозуміння все розпадається

Юрій Горбачевський, автор книги "Фестиваль планет", що потрапила в довгий список претендентів на премію ДитячаКнига року ВВС–2014, знає, як розповісти дітям про складний устрій Сонячної системи.

У його новій книжці Марс зображений як закоханий індіанець, Венера - ревнива білявка, а Земля через свою красу титулована як "міс всесвіт".

Про важливість міфів та порозуміння Юрій Горбачевський розповів BBC Україна.

ВВС Україна: У чому особливість цієї книги?

Юрій Горбачевський: "Фестиваль планет" - це такий собі курс астрономії для дітей середнього віку. Події в цій книжці відбуваються на теренах Сонячної системи. Завдяки цьому художньому сюжету читачі пізнаватимуть енциклопедичні особливості кожної з восьми планет.

Основною фабулою до написання історії було те, що все в світі взаємопов´язане та взаємозалежне … І утримує все в купі темна, а тому невидима, матерія. Її аналогом у стосунках є взаємопорозуміння. Без нього все розпадається та в результаті самознищиться.

Петрусь, головний герой "Фестивалю планет", збирає чарівні чесноти від кожної з планет. Зібрані воєдино вони дадуть йому суперсилу, з якою можливо врятувати Сонячну систему від чорної комети. З´ясувавши, чому в неї така жага помсти, Петрусь зможе перемогти. А якою може бути ціна перемоги – тобто порозуміння, можна дізнатись, прочитавши книжку до кінця.

ВВС Україна: Чим ця книжка відрізняється від вашої " Зоряної казки", яка була учасником премії Книга року ВВС в 2011 році?

Юрій Горбачевський: Це зовсім різні книжки. "Зоряна казка" - для віку 5-7 років. Тому там спокійна історія, спокійний сюжет, в основному про добро, про віру, надію, любов. А книжка "Фестиваль планет" для доросліших - 9-11 років. У ній присутні сили добра та зла, роздуми над тим, що це таке, яка між ними різниця.

ВВС Україна: Ви присвячуєте книгу "відважному лицареві науки" Джордано Бруно. З чим це пов’язано?

Юрій Горбачевський: Я вже казав, що все у світі взаємопов´язано... Джордано Бруно був філософом, який присвятив частину свого життя вивченню всесвіту з розумінням, що все взаємопов´язано...Тому я присвятив книгу йому.

ВВС Україна: Які книжки вам запам´ятались з дитинства?

Юрій Горбачевський: Ще з часів, коли я сам не вмів читати, а тільки слухав, що читала мені мама, моєю улюбленою книжкою були "Міфи Давньої Греції" у переказі Катерини Гловацької.

Мені дуже подобалось, як гарно греки перетворювали на вражаючі історії природні явища, які відбуваються навколо. Найвидатнішою з них мені видавалась історія про Прометея.

ВВС Україна: Чи не з цим дитячим уподобанням пов´язане те, що ілюстрації у "Фестивалі планет" виконані в стилі давньогрецького вазопису?

Юрій Горбачевський: Вся книжка "Фестиваль планет" пов´язана з міфами Давньої Греції. Я писав ці історії так, щоб вони звучали як міфи. Коли природні явища, особливості тієї чи іншої планети в мене висвітлюються як історія. Тому паралелі можна проводити.

ВВС Україна: У вашій книзі багато ілюстрацій. У чому складності роботи з художником при виданні дитячої книжки?

Юрій Горбачевський: Яна Семячко, як на мене, геніальний ілюстратор. Вона підійшла з великою любов´ю до цієї книжки. Це її перша книжка, яку вона ілюструвала, хоча звісно не перша ілюстрація. Їй дуже сподобалось, що мої планети оживають і їм можна дати певні характеристики. Коли ми з нею зустрілись і обговорювали, якими можуть бути ілюстрації, ми одразу почали вигадувати, які риси яких персонажів з історії могли бути притаманні планетам.

Це було дуже цікаво, вона підхопила цю тему. Єдине, одну планету, не буду розкривати яку, вона оформила так, як я її попросив... Я їй показав цього персонажа і сказав, хочу щоб планета була схожа на неї.

ВВС Україна: Персонажа літературного?

Юрій Горбачевський: Персонажа з життя. Це відомий всім персонаж і, я думаю, якщо переглянете книжку, можливо дізнаєтесь, чиїм фанатом я є.

ВВС Україна: У вашій книжці Петрусь та Марічка вигадують історію про пригоди в космосі, в той час як дорослі стоять за дверима та їх підслуховують. В такий спосіб ви хочете сказати, що дорослі не здатні на таку вигадку?

Юрій Горбачевський: Я хочу сказати, що діти здатні вигадати таку історію. Дорослі дуже часто прислухаються до того, що розповідають діти. Зараз завдяки соціальним мережам дорослі часто діляться історіями, які вони підслухали від своїх дітей. І іноді просто дивуєшся, наскільки це осмислені, цікаві або дуже-дуже смішні, історії.

ВВС Україна: Чим важлива для вас премія Книга року ВВС?

Юрій Горбачевський: Насамперед, це єдина премія, яку я вважаю об´єктивною з усіх премій, що є в Україні. У вас дуже хороша традиція, що на кожну книжку, яка потрапила в довгий список, один з членів журі пише рецензію. Це означає, що книжка з цього списку прочитана хоча б одним з членів журі ... і дає віру в те, що вона об´єктивна. Не тільки через те, що моя книжка потрапила до списку.

Я багато років стежу за рецензіями, які з´являються на ВВС Україна, за переможцями, а також за тими, хто потрапляє в довгий список.

От тому ця премія для мене важлива, бо я її вважаю справжньою премією.

Розмову з Юрієм Горбачевським вела Євгенія Шидловська



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

02.05.2025|13:48
В’ятрович розкаже, як перемогли «велику вітчизняну» в Україні
01.05.2025|16:51
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» оголошує старт продажу квитків та імена перших учасників
01.05.2025|10:38
В Ужгороді презентували «гуцул-фентезі» Олександра Гавроша
30.04.2025|09:36
Андрій Зелінський презентує нову книгу «Мапа»
29.04.2025|12:10
Новий фільм класика італійського кіно Марко Белоккьо: історична драма «Викрадений» виходить на екрани у травні
29.04.2025|11:27
«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
29.04.2025|11:24
Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
29.04.2025|11:15
Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата


Партнери