Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Літературний дайджест

25.11.2014|08:54|Друг читача

Трохи кохання у зоні ЧАЕС

Руслан Горовий. Ген воїна: оповідання, повісті. – Л. : Кальварія, 2014. – 160 с.

Обкладинка та назва цієї збірки наштовхує на думку про радикальний зміст. Але попри ці підозри, «Ген воїна»аж ніяк не книжка з войовничо-агресивними мотивами. Безперечно вона містить і злободенну політичну тематику, і криваві вбивства. Але письменник Горовий навіть у цій книжці примудрився створити легку суміш кохання, ризику та війни, яка може зацікавити багатьох читачів.

Збірка стартує з маленького оповідання «Нижче неба», в якому жваво описується контраст бурхливих снів і не менш бурхливої дійсності, що поглинула головного героя Славка. Він брав активну участь у майданівських подіях, і ось, не встиг відпочити, як з’явилося нове випробування – АТО. «Це вже справжня війна, синку. Майдан був лише квіточками. А наразі – ягідки», – сказав командир Славка. Тож відважний Славко, як і інші громадяни України, опинився у вирі жахливих подій, і його молодій дружині Яні залишається лише молитися, аби він повернувся живий з військової операції.

Другий твір надзвичайно миролюбивий. Ніяких війн, молитов, смертей та передчуття, що Апокаліпсис локалізувався в Україні. «Переїзд» – це одне-єдине життя сільського хлопця Євгена, якому 23 роки, і він не з тих, хто сумнівається. Євген з тих людей, що діє, патріотів своєї малої батьківщини – села Підлипки. Живе за принципом «Треба ж перед тим, як побачити чужі краї, роздивитися свій». І цей простий принцип хоче прищепити своїй любові – киянці Жені. Фінал у цього експерименту залишається відкритим, але з голлівудським натяком на хепі-енд.

Зовсім інша історія у «Буенос Діас, Чіка». Герой цієї повісті Сергій терміново їде на Кубу, щоб врятувати свою сестру Оксану, яка зникла за дивних обставин. Згодом виявилося, що «на Кубі є все: ром, сигари, дешеві й не дуже, проститутки, героїн та морепродукти». Але крім цих звабливих факторів існує ще деяка загрозлива таємниця, що ось-ось відкриється для відчайдушного Сергія. І обернеться для нього і його сестри Оксани чимось катастрофічним. «Буенос Діас, Чіка» – це ще не трилер, але щось близьке до нього. У будь-якому разі, екстремальні події на так званому острові Свободи – неабияка екзотика. Особливо для головного героя, який щойно побачив кубинський соціалізм і після цього нібито має померти. Майже по Хемінгуею.

Вінець книжки – це повість «Ген воїна». Події відбуваються в наші часи, у зоні відчуження. «ЧАЕС» – саме слово як Дамоклів меч висить над всім твором. Таємна операція на півночі України, напружені стосунки СБУ і ФСБ, загадкова дівчина Марічка і дід Василь, якій допомагає цій дивачці у її таємній справі. Твір доволі динамічний, тож читач буде спостерігати за ризикованими і секретними переміщеннями людей по селах та містах, які поступово руйнуються, майже 30 років після Чорнобильської аварії. Окрім красномовних деталей, у творі багато банальних, але актуальних висновків: «Будь-яка влада, у будь-якій країні і у будь-які часи спрямовує всі сили на те, щоб утримати свої позиції. Про це свідчить уся історія Землі».

Що ж таке насправді легендарний «ген воїна», викривається лише в кінці повісті. Це риса притаманна Ноmo Sapiens, чи то природній відбір, чи то нестримне бажання конкурувати і нищити ворога: «Темна натура, або «ген воїна» таки передавався з поколінням до покоління. Війни за їжу, потім за територію, потім за владу». Цю болючу «генетичну» тему Руслан Горовий змастив медом забороненого кохання, яке неодмінно мало трапитися навіть у творі, де змови та катастрофи змальовані спокійно, без зайвих хвилювань.

Катерина Холод



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

28.11.2024|14:49
Видавництво Старого Лева спільно з Talents for Ukraine запускають серію подій "Читати. Говорити"
27.11.2024|12:11
"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії


Партнери