Re: цензії
- 18.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськНотатки мемуарного жанру
- 17.12.2024|Оксана Тебешевська, заслужений учитель України, письменницяВолодимир Качкан: «З того слова насію довічних пісень…»
- 14.12.2024|Валентина Семеняк, письменницяКлюч до послань
- 10.12.2024|Ігор ЗіньчукСвобода не має ціни
- 01.12.2024|Ігор ЗіньчукТомас Манн „Будденброки” – роман–сага про занепад однієї родини
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Видавничі новинки
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
Re:цензії
Олесь Ільченко: «Текст, який справить ефект бомби»
На запитання порталу «Буквоїд»: «Що читати?» відповідає письменник Олесь Ільченко.
Що Ви читали останнім часом? Що сподобалося, а що ні?
«Останнього часу» завжди обмаль, але попри все - читаю… І поезії Віктора Неборака з книги «Вірші з вулиці Виговського», і прозу Людмили Таран - «Дзеркало єдинорога», есеї Ігоря Померанцева, ну й, звичайно, «Музей покинутих секретів» Оксани Забужко.
Зізнаюся, давно очікував на появу нового, обов´язково «товстого» українського роману початку третього тисячоліття. Він таки з´явився, і зараз вже добре відомий. Я наївно гадав, що його напише молодий, талановитий, невідомий широкому загалу автор… Та дива не сталося і книгу на 830 сторінок створила О.Забужко.
«Музей…» претендує на національну епопею; це текст із тяжким подихом української історії, часто схожої на жах без кінця, на страшний сон, від якого ми не ладні пробудитися. При читанні такого великого тексту важливо «осідлати хвилю», піймати інтонацію, як, скажімо, у джазі – тоді вже не втратиш ані настрою, ані легкості читання.
В одній приватній розмові Оксана Забужко зізнавалася, що найтяжче їй давалися для писання розділи роману про часи спротиву комуністичній владі на заході України в другій половині 1940-вих років, тобто про героїчний Рух Опору тоталітаризмові підпіллям УПА. Але саме ці сторінки, як на мене, є найбільш переконливими в «Музеї покинутих секретів». Тут справді віриш авторові. Але, власне, роман набагато ширший, ніж просто оповідь про спротив нелюдській владі Сталіна та його поплічників. Цей роман – про всепроникний час, про минуле, яке не зникає – і на жаль, і на щастя; власне – про пам´ять людей, поколінь, яка і робить націю нацією.
Гадаю, вихід роману напередодні трагічного для українців (а не для мільйонів перевертнів) року приходу до влади в Україні відвертих українофобів, російських шовіністів, сталіністів та інших руйнаторів нашої держави – особливо знаковий.
Не можу не згадати надзвичайно сильну книгу поезій «Горище» визнаного майстра Тараса Федюка. Кожна нова поетична збірка Тараса – новий щабель творчості, новий рівень майстерності. Як він цього досягає? Хотілось би розв’язати це творче рівняння…
Добре слово хочу сказати про чудову книгу для дітей Сашка Дерманського «Чудове чудовисько в країні жаховиськ». Надзвичайно вправно, добре написано текст книги. Присутня і чудова фабульність, несподівані сюжетні «повороти» і справжня дотепність, гумор. Гадаю, що малим українцям пощастило читати таку веселу і мудру річ.
Не сподобався, як не дивно, мій улюблений Набоков зі своїм «Оригіналом Лаури» (і неохайним перекладом на українську). Власне, Набоков тут ні до чого. Недарма він просив сина знищити ці нотатки… Саме нотатки на берегах, начерки на отих набоковських картках, створені стареньким і хворим письменником-віртуозом. Що могло б народитися із цих окремих рядків, думок, натяків, зауваг? Бог відає. Але негарно видавати, оприлюднювати таке . Та ще й усупереч волі покійного. Невже фінансові справи пана Дмітрія Набокова такі кепські?
Що найближчим часом плануєте прочитати?
На моєму робочому столі вже лежать дві книги, які я нарешті таки прочитаю: «Хайдеггер и восточная философия: поиски взаимодополнительности культур» (СПб., 2001) та «Будущее пространства-времени» (СПБ., 2009) кількох чудових авторів-науковців – Стівена Хокінга, Кіпа Торна, Ігоря Новікова, Тімоті Ферріса, Алана Лайтмана і Річарда Прайса. Гадаю, письменник має знати деякі фундаментальні речі, без яких неможливо осмислювати дійсність і писати книги як для дорослих, так і для дітей. Також дуже хочу прочитати нову (ще не видану) книгу Лесі Ворониної в жанрі тревелер « У пошуках Оґопоґо» , відзначену на «Коронації слова». Гадаю, ці дорожні враження розкриють ще одну грань творчости чудової письменниці.
Що рекомендуєте прочитати?
Тут, «користуючись службовим становищем», хочу відкрити маленькі секрети і порекомендувати не проґавити в осінніх числах журналу «Сучасність» новий твір Валерія Шевчука «Людина на два берега(трохи спогадів, трохи документів, а трохи рефлексій).Причинок до історії літературного шістдесятництва». Так охарактеризував, сказати б, епістолярний роман сам автор. Гадаю, після появи друком цього тексту він справить «ефект бомби» для певних кіл і зацікавлених осіб.
І ще одна «осіння бомба» із «Сучасності»: новий роман Галини Пагутяк «Сни Юлії і Германа». Йдеться про віртуозно написаний текст, філософський за змістом і прецікавий за сюжетом; текст абсолютно «нової Пагутяк». Отже, Кеніґсберг, 1945 рік…
Ну, і на останок, крім багато чого іншого, читач матиме насолоду прочитати добірку чудових віршів Оксани Луцишиної «Вулиця Ф. Тіхого»…
Додаткові матеріали
- Тетяна Трофименко: «Я не стомлююся рекомендувати «Білі зуби» Зеді Сміт»
- Павло Вольвач: «Українська поезія справді розкішна…»
- Ірина Славінська: «Письмо з околиці» Дністрового - надзвичайний текст»
- Сергій Тримбач: «Книги не обираю, радше вони обирають мене»
- Олександр Архангельський: Ходжу за книжками на «Нон-фікшн» та на ММВК з великою дорожньою сумкою
- Валентина Клименко: «Раджу прочитати «Сліпоту» Жозе Сарамаго і «Бегущий за ветром» Холледа Хосейні»
- Олександр Очеретянський: «Брати до рук книжку, яка мені не потрібна — не стану»
- Діана Дуцик: Вибір книги – процес інтимний
- Ілля Кукулін: Тим, хто цікавиться поезією, раджу книжки Анастасії Афанасьєвої, Андрія Полякова, Павла Гольдіна, Наталії Бельченко
- Каша Сальцова: Літературу для читання обираю хаотично
- Далі від «Рай.Центру»
- Любко Дереш: Раджу почитати «Махабхарату»
- Григорій Вагапов: «Як зав´язати з бухлом і курінням» читав із задоволенням, але не подіяло!
- Ярина Скуратівська: Рекомендую Салмана Рушді
- Олег Коцарев: Часто трапляється так, що книжки самі знаходять мене
- Анастасія Афанасьєва: «Книги приходять до кожного свої»
- Олег Шинкаренко: Серед найяскравіших бібліовражень - двотомник «Сучасна китайська проза»
- Дмитро Стус: Переважно читаю журнали. Раджу «Київську Русь»
Коментарі
Останні події
- 19.12.2024|11:01Топ БараБуки: довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 19.12.2024|07:49Топ продажів видавництва VIVAT у 2024 році
- 18.12.2024|13:16Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії випустив онлайн-курс для підлітків «Не можеш сказати – пиши!»
- 17.12.2024|19:44Мирослав Лаюк став лауреатом премії імені Шевельова 2024 року
- 17.12.2024|19:09Вийшов трейлер української стрічки «Фрагменти льоду»
- 10.12.2024|18:36День народження Видавництва Старого Лева
- 10.12.2024|10:44На Оболоні Книгарня "Є" відкриє новий культурний простір “Книгарня “Є”
- 10.12.2024|10:38Видавець Віктор Круглов пройшов відбір на навчання в Стенфордській вищій школі бізнесу
- 10.12.2024|10:35Ретроспективні фільми «7 психопатів», «Орландо» і «Володарі часу» покажуть узимку в кінотеатрах України
- 10.12.2024|10:30У Києві презентують книжку “Спіймати невловиме. Путівник світом есеїстики”