
Re: цензії
- 22.06.2025|Володимир ДаниленкоКазка Галини Пагутяк «Юрчик-Змієборець» як алегорія про війну, в якій ми живемо
- 17.06.2025|Ігор ЧорнийОбгорнена сумом смертельним душа моя
- 13.06.2025|Тетяна Качак, літературознавиця, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету імені Василя СтефаникаЗвичайний читач, який став незвичайним поетом
- 12.06.2025|Ігор Зіньчук«Європейський міст» для України
- 07.06.2025|Ігор ЧорнийСни під час пандемії
- 03.06.2025|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськКаміння не мовчить: контур герменевтики
- 26.05.2025|Ігор ЗіньчукПрагнення волі
- 26.05.2025|Інна КовальчукДорога з присмаком війни
- 23.05.2025|Ніна БернадськаГолос ніжності та криці
- 23.05.2025|Людмила Таран, письменницяВитривалість і віру маємо плекати в собі
Видавничі новинки
- Книга Анни Грувер «Вільний у полоні» — жива розмова з Ігорем Козловським, яка триває попри смертьКниги | Буквоїд
- Тесла покохав ЧорногоруКниги | Буквоїд
- Тетяна Висоцька. «Увага, ти в ефірі!»Книги | Буквоїд
- Христина Лукащук. «Насіння кмину»Книги | Буквоїд
- Тетяна Трощинська. «Любов не минає. Щоденник мами, що втратила сина»Проза | Буквоїд
- Петро Панч. «Голубі ешелони»Проза | Буквоїд
- Олександр Клименко. "Метапрозорість"Книги | Буквоїд
- Семенова Юлія. "Well Done"Книги | Буквоїд
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
Re:цензії
Дарувати людям добрий настрій – свята справа
Мирослава Данилевська-Милян Маски і голоси: поезії; іл.. – О. Мазур; - Львів: Простір–М, 2023, 128 с., іл..
Давно відомо, що очі – дзеркало душі, а усмішка – її візитівка. Як багато можуть сказати очі про людину, навіть якщо ми її не знаємо і бачимо вперше! Коли людина випромінює внутрішню радість, про неї кажуть, що вона світиться ізсередини. На жаль, сьогодні у час жаского лихоліття – війни, не у всіх очі променяться, радше з них струменіє глибокий смуток. Тому ціную кожне мовлене добре слово, написану книжку, а якщо вона ще й у гумористичному жанрі , то й поготів. Лагідний усміх не лише лікує, він повертає до життя у найскрутніші хвилини, він для серця стає цілющим бальзамом.
«Маски і голоси» – друга поетична збірка гумору Мирослави Данилевської-Милян, як добрий оберемок цілющого зілля, яке дуже і дуже вчасно приходить сьогодні до сучасного читача. Гумор у письменниці різного «ґатунку»: від іронічних усмішок і до пародій з переспівами. Поміж ними ще й жменька гумористичної поезії. Зізнаюсь щиро – люблю творчість львів’янина Віктора Палинського, аж зирк, добірка відкривається «Критиком» з посвятою моєму заочному знайомому. Тож палкий респект письменниці, адже прочитавши згадану усмішку, в моїй уяві відразу зродився образ ліричного героя, до якого всі ставляться з повагою, (бо така його «царська» природа) про якого багато наслухана, але з ним не зустрічалася . В унісон авторці від себе жартома додам: львів’янам неабияк пощастило, бо ж бути повсякчас під прицілом «критичного» пера – то ще те щастя!
Пані Мирослава тонко сприймає довколишній світ, володіє здатністю помічати те, що не бачать інші. Об’єктив її серця вихоплює найслушніші миттєвості з образу того, про кого вона збирається писати. Здебільшого як буває? Хтось бачить когось, бачить роками, спілкується і…і на цьому все. А є люди-фіксатори, вони «прочитують» людину наскрізь, вихоплюють з її образу найголовніше, оте невидимо-зриме, яке не так просто вихопити і потім передати на папері римованими рядками, ожививши їх іронією, іноді й сарказмом, добрим гумором. Звісно, окрема тема – вихопити з поетичного тексту колеги по перу кілька «родзинок» і розкласти все по поличках, чи то пак – «покласти його на лопатки». Тож пильне око письменниці вирізняє іноді у поетів такі «кучеряві» мислі, як от, для прикладу, у Богдана Чепурка («Відчинення крові»), що несподівано народжується абсолютно іронічно- протилежне, і вона підказує йому «Ліки від сказу». «Цей світ сказивсь. А проти сказу/ Не видумаєш щось відразу» – у Чепурка. «Лягає з дум за твором твір./Веде Евтерпа вгору, в злет./ У світу – сказ, та він – поет!» – відповідь поетеси. Іноді так є… десь треба трохи вчасно зупинитись, не гнати «коней», бо писати можна багато, але «навіщо писати абищо» (за Євгенією Феофановою).
Не кожна людина (та ще й творча!) володіє самоіронією. А це також дар згори. Якби людство могло б глузувати над своїми помилками, повірте, не було б на планеті воєн і пихатих імперців, як і самих імперій. Але… хочеться вірити, що завдяки таким мистцям як Мирослава Данилевська-Милян, ще не все втрачено. Бо сміх, іронія, гумор (не в’їдливий і ядучий) – це ще один шанс людству… продовжуватися («Ода пенсії», «Передбачення», «По той бік виборів», «Панамка», «Самоіронія»).
Тема її творів розмаїта: від кохання і до політики, від соціальних проблем і до громадянських, від зрадництва («…і нащо було втікати / За не тихий океан?») і до жадібності. Цікавезним виявився розділ з пародіями, де зустрічаю гроно знаних львівських імен. «Дісталося на горіхи» багатьом: Ігорю Павлюку, Марії Людкевич, Петрові Шкраб’юку, Ользі Яворській, Віктору Палинському, Любові Бенедишин, Ярославу Петришину, Людмилі Пуляєвій, Михайлові Пасічнику, Іванові Гентошу, Юлії Курташ-Крап, Оксані Лозовій, Любові Долик, Василеві Кузану, Олесеві Гордону і навіть «самому» – Олесеві Дяку. Зізнаюсь, розпирає цікавість: як зреагували на свої «віддзеркалення» колеги по перу? Звісно, окрім Любові Яворівської, Марії Людкевич («… авторка перекроює поетичні рядки своїх колег-поетів на свій лад, але так влучно і дотепно, не ображаючи авторів, що створює гарний настрій у читача»), Петра Шкраб’юка («Мова творів легка, дотепна, доброзичлива, а тому налаштовує читачів, слухачів, авторів пародійованих чи переспіваних творів до дружнього і вдячного сприйняття») позитивні відгуки яких вже розміщені у цій книзі. А ось у «тернопільському» варіанті знаю конкретних осіб, які на подібні «витівки» образились і перестали спілкуватися. Попри те, не перестаю дивуватися порівняльному мисленню пародистів, їхньому чутливому вмінню бачити буквально на «атомарному» рівні те, що не дано побачити іншим. Бо якщо поета звалила в траву тільки одна фраза (за І. Гентошем) і ніяк не вдається згадати, що було на початку літа (за О.Дяком), можливо це тому, що той поет «своє відгуляв» і відпив (за І. Павлюком), то тоді клич не клич, гукай не гукай, а «Муза йти не хоче» (за П. Шкраб’юком). Пародії і переспіви – надскладний жанр, який вимагає водночас не лише поетичної майстерності, а й… своєрідної відваги. Чи вдалося письменниці «зняти» маски, якими оточують себе люди упродовж життя, і проявити їхню істинну суть? Адже, виходячи з дому, кожний з нас мимоволі перевтілюється, «одягаючи» на себе різні ментальні лики. Втім, про це судити самим читачам. Бо у кожного з нас своє бачення світу, свої візії.
Як важливо кожному «знайти» дорогу до самого себе у цьому шаленому і незбагненному, проминальному світі. Відчути і зрозуміти своє істинне призначення на цій «третій від Сонця життєдайній планеті» (за Вадимом Пепою). Марія Данилевська-Милян на своєму місці. Її творчий голос не губиться в океані інших. Про це письменниця переконливо пише у «Примарі»: «І я таки в своєму домі./І ще мій дух – свобідним летом,/Прихильна Муза з Музагетом». Дарувати людям добрий настрій, пом’якшувати серця, особливо сьогодні, у часі війни – це свята справа. Тож робімо кожний на своєму місці свою особливу святу справу, якою нас обдарував Творець.
Коментарі
Останні події
- 20.06.2025|10:25«На кордоні культур»: до Луцька завітає делегація митців і громадських діячів із Польщі
- 18.06.2025|19:26«Хлопчик, який бачив у темряві»: історія про дитинство, яке вчить бачити серцем
- 16.06.2025|23:44Під час «Книжкового двіжу» в Луцьку зібрали 267 892 гривень на FPV-дрони
- 16.06.2025|16:24«Основи» видадуть повну версію знаменитого інтерв’ю Сьюзен Зонтаґ для журналу Rolling Stone
- 12.06.2025|12:16«Видавництво Старого Лева» презентує фентезі від Володимира Аренєва «Музиканти. Четвертий дарунок»
- 07.06.2025|14:54Артем Чех анонсував нову книжку "Гра у перевдягання": ніжні роздуми про війну та біль
- 06.06.2025|19:48У США побачила світ поетична антологія «Sunflowers Rising»: Peace Poems Anthology: by Poets for Peace»
- 03.06.2025|12:21У серпні у Львові вперше відбудеться триденний книжковий BestsellerFest
- 03.06.2025|07:14Меридіан Запоріжжя та Меридіан Харків: наприкінці червня відбудуться дві масштабні літературні події за участі провідних українських авторів та авторок Вхідні
- 03.06.2025|07:10Найпопулярніші книжки для дітей на «Книжковому Арсеналі»: що почитати дітям