Re: цензії

09.01.2025|Богдан Смоляк
Подвижництво, задокументоване серцем
07.01.2025|Тетяна Качак, м. Івано-Франківськ
Володимир Полєк – жива енциклопедія
03.01.2025|Віктор Вербич
Обітниця Олександра Ковча: «Любити, вірити, чекати»
02.01.2025|Галина Максимів, письменниця
Про вибір ким бути: ножицями чи папером
31.12.2024|Михайло Жайворон
Між рядками незвіданих тиш
31.12.2024|Галина Максимів, письменниця
Подорож, яка змінила світ на краще
30.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-Франківськ
Femina est…
30.12.2024|Віктор Вербич
Коли любов триваліша за життя
30.12.2024|Петро Білоус, доктор філології, професор
«Небо єднати з полем...»
18.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-Франківськ
Нотатки мемуарного жанру

Re:цензії

Долі людей – поза літературою

Переселенці. Люди, які не загубили себе / Упор. Світлана Ославська. – Дискурсус, Брустури, 2016. – 176 с.

 

Ніколи не пишу про книги. Пишу про тексти. Але ця книга переді мною постає як книга. Ніколи не назву це текстом, бо не можу дивитись на ці слова як на літературу. Хіба можуть бути літературою історії реальних людей. Це життя. Їхні історії - наші історії. Історії моєї України – «Переселенці. Люди, які не загубили себе».

Не аналізуватиму нічого. Як ніколи не аналізувала щоденник Анни Франкл. Хоч це зовсім інший випадок, але моральний закон той самий. Є в цих розповідях елемент, який мав би відвести на n-ний план будь-які філологічні механізми та ізми. Елемент правдивості, щирості, відвертості, відкритості. Одна справа трепанувати вигаданих героїв художніх вигадок, інша – зустрічатися з розповідями реальних людей.

Що можна коментувати, коли читаєш «Мені було дуже тяжко... почати просити» або «...коли верталися автобусом до Донецька, потрапили під обстріл під Волновахою. Заїжджаємо на блокпост – секунда, вибух – і все», «Я сприймаю все, що сталося, як даність», «через кілька годин після мітингу до Кості підійшов працівник ФСБ  і натякнув, що йому варто скоріше їхати з Криму в Луганськ і потурбуватися «про всяк випадок» про свою сім’ю».

Це нагадує композицію культових «Наутілус Помпілус». Коли Петро питає, у чому загадка ходіння по віді, Христос відповідає: там на горі - хрест, повиси на ньому, а тоді давай разом гуляти по воді... Щоб судити людину, чи про людину, треба хоча б місяць походити в її мокасинах, казали в індіанських племенах. Тому цю книгу треба просто читати. Просто думати над кожним словом. Просто забути, що слова можуть бути Літературою. Деякі слова – просто Життя. Хай вибачить мені мистецька монополія – але долі людей – поза текстовими класифікаціями.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери