Re: цензії

21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови
Джерела мови російського тоталітаризму
18.04.2025|Ігор Зіньчук
Роман про бібліотеку, як джерело знань
18.04.2025|Валентина Семеняк, письменниця
За кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
12.04.2025|Андрій Содомора
І ритмів суголосся, й ран...
06.04.2025|Валентина Семеняк
Читаю «Фрактали» і… приміряю до себе
05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ
«Ненаситність» Віткація
30.03.2025|Ігор Чорний
Лікарі й шарлатани
Пісня завдовжки у чотири сотні сторінок
11.03.2025|Марина Куркач, літературна блогерка, м. Кременчук
Жінкам потрібна любов
"Називай мене Клас Баєр": книга, що вражає психологізмом та відвертістю

Re:цензії

04.11.2015|07:40|Микола Петращук

Чергова справа Клима Кошового

Андрій Кокотюха. Автомобіль із Пекарської. – Харків: Фоліо, 2015. – 283 с.

Розпочавши серію про пригоди Климентія Кошового найпродуктивніший український письменник Андрій Кокотюха винаходити велосипед не став – детективні історії завжди позитивно сприймалися читачем. Нещодавно видавництво «Фоліо» опублікувало новий роман із цієї серії – «Автомобіль із Пекарської».

Цього разу у Львові вбито Агнелю Радомську – молоду, епатажну та заможну світську левицю. Резонансний злочин обговорюють по цілому місті, а поліція за підозрою у вбивстві заарештовує ватажка кримінальних злочинців Густава Сілезького. Та не все так просто – він не визнає власної провини та просить простого нотаря Клима Кошового, що має перед ним борг, знайти справжнього вбивцю.

Кошовий – головний герой вже третього роману Кокотюхи. Хто встиг прочитати попередні «Адвокат з Личаківської» та «Привид з Валової» знає, що він успішно вміє розкривати злочини. Не зрадить він і зараз – не зважаючи на труднощі вбивцю буде знайдено.

Загалом, «Автомобіль із Пекарської» –  це типовий детектив. Сюжет роману доволі динамічний, читач разом з головним героєм поступово, пазлик за пазликом, збирає інформацію, яка дозволить йому знайти винуватця злочину. У ньому присутні всі «обов’язкові» для класичного детектива персонажі.

Саме слідство веде головний герой – Клим Кошовий, який в силу життєвих обставин змушений стати детективом. Окрім нього вбивство, звичайно, що не дуже вдало, розслідує й кримінальна поліція на чолі з комісаром Мареком Віхурою. Варто зауважити, що в кожного порядного слідця, за законами жанру, має бути друг, що теж, нехай і не опосередковано та бере участь в розслідуванні, час від часу розпитує детектива чи щось повідомляє йому, цим самим дозволяючи читачеві краще зрозуміти логіку його вчинків. У Кошового таким компаньйоном є скромний стоматолог Йозеф Шацький, який добре проінформований клієнтами про всі цікаві чутки в місті.

У романі багато цікавих жіночих персонажів і всі вони привертають до себе увагу: ексцентрична співмешканка Кошового актриса Бася Райська, вольова дружина його друга Естер Шацька, конфліктна вдова Магда Богданович, скритна помічниця вбитої Агнелі  Дана Лилик. Сама ж Агнеля теж була непересічною дівчиною – всупереч пересудам вона була чи не єдиною жінкою-водієм на весь тогочасний Львів.

Не можна оминути увагою, ще одного, другорядного, але цікавого та колоритного персонажа –  пана Громнишина, який прагне захищати інтереси українців Галичини та увесь час збирає підписи на відозви і шукає кошти на потреби товариства «Братні», фундатором якого він являється.

Всі герої, як головні так і другорядні, мають різні характери. Їхні вчинки мотивовані не тільки власною психологією, але й зовнішніми подразниками. Згідно законів жанру особа злочинця-вбивці не розкривається до останніх сторінок. Як і справжні мотиви злочину, які на повірку виявляються доволі банальними. Допитливий читач, і автор на це безумовно розраховує, буде робити спроби вгадати хто вбивця. У другій половині роману йому це, ймовірно, вдасться.

Декораціями на фоні яких розгортаються події є Львів зразка 1911 року, його кам’яниці та вулички. Прогрес добрався до міста – в  багатьох будинках є електичне світло, ватерклозети та й телефоном людей не здивуєш. А вулицями міста вже курсують не тільки трамваї, але й перші автомобілі для яких навіть введено обмеження швидкості. На європейських вулицях прогулюються містяни вбрані в сучасний одяг і розмовляють про передчуття війни та технічний прогрес.

Львів на сторінках роману змальований багатонаціональним містом, що є частиною Австро-Угорської імперії та тяжіє до індустріальної і прогресивної Європи. Автор епізодично торкається становища «русинів» (так австрійці називали українців) та не претендує на розкриття суспільно-політичного життя Львова на порозі Першої світової. Але від детективної історії цього й не вимагається.

Не можна оминути увагою й оформлення книжки. Воно аналогічне попереднім романам цієї серії: на форзаці розміщена мапа Львова з позначеними локаціями, які мають відношення до романів про Кошового, а наприкінці книги розміщені коментарі.

Події, що розгортаються в творі, затягують і книжка читається легко, швидко та із задоволенням. Та прочитавши її читачеві не варто сумувати – написавши «Автомобіль із Пекарської» Кокотюха серію не завершив. Вона буде продовжена романом «Різник із Городоцької», де на Кошового чекають нові пригоди у Львові початку ХХ ст. А на читача приємні враження від читання роману улюбленого письменника.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

21.04.2025|21:30
“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина
18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»
05.04.2025|10:06
Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
05.04.2025|10:01
Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
05.04.2025|09:56
Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая


Партнери