Re: цензії
- 18.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськНотатки мемуарного жанру
- 17.12.2024|Оксана Тебешевська, заслужений учитель України, письменницяВолодимир Качкан: «З того слова насію довічних пісень…»
- 14.12.2024|Валентина Семеняк, письменницяКлюч до послань
- 10.12.2024|Ігор ЗіньчукСвобода не має ціни
- 01.12.2024|Ігор ЗіньчукТомас Манн „Будденброки” – роман–сага про занепад однієї родини
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Видавничі новинки
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
Re:цензії
Маятник задоволення і страждання
Богдан Стрільчик. Лезо Оккама (збірка поезій). – Івано-Франківськ: Тіповіт, 2012. – 84 с.
Маятниковий рух не веде до рівноваги і спокою, а відтак – до зупинення. Ритмічний удар від одного краю до іншого – від життя до смерті, від задоволення до страждання – суть поезії Богдана Стрільчика «Лезо Оккама».
Екзистенційний світ збірки оплутаний садо-мазохістичними візіями «від лібідозної крові до мортідозного леза».
У його поезії, як і в реальності, гра між життям і смертю жорстка (хоч із компромісами), агресивна (хоч із милосердям), непередбачувана (хоч із розрахунком) – приречена на перехід життя у смерть, на злиття в єдине тіло Вічності: «Впивається в шию сталева губа гільйотини. Дерево любить мене – люди хочуть роздерти. Я вже народився... тому не боюся вмерти» («Гільйотина»).
«Свідомість тексту» навіює реципієнтові відсутність страху й тотальну владу над негативними об’єктами. Поезія стає сферою імітації ілюзорного світу всемогутності: у ситуаціях страти-убивств ліричні герої ведуть себе, як королі становища: «Рви рани рвучко, рий рови і грані, Із інквізицією стліє мапа. Я стиснутий у всесвіті до крапки. Клітинний біль у клітці із людей. О, пане кат, я зніму перед вами шапку! Не закривайте цих меридіан-дверей» («Нюрнберзька діва»).
Потяг свідомих енергій поезії до контролю, впливу здійснюється через вивільнення з надр підсвідомого садистичних імпульсів. Останні провокують виникнення мазохістичного начала як іншого боку одного й того ж суб’єкта тексту: «Я хворий, я люди, і я замаскований кат. Задихаюсь у власному соку кольчужних лат» («Гільйотина»), «Що ці люди шукають: щастя? Покажи їм його могилу» («Чорнильна людина»), «Слимаки, маршируйте під мою фугу! <...> Як жуки, що потрапили у центрифугу, Як ляльки, що пошиті ликом. Я не кращий за вас і не гірший за вас, Але я вас усіх ненавиджу» («Фуга»), «Білі юнацькі руки Зжовкнуть, як мертві луки, Бо я обираю сталь!» («Сурма»).
Садо-мазохістичний сценарій у віршах Б. Стрільчика деформує лібідозну енергію сюжетних героїв у потяг до танатосу. Відтак еротичний акцент зміщується у сферу мортідозного: «Осокори до неба пришпилили плай. Чорний прапор вітри колисали. Він пішов за поріг і сказав: «Не чекай». А вона, а вона чекала» («Осокори до неба пришпилили плай...»), «Я казав, що повернуся. Навіть, як мене не стане, Буду бити градом в вікна, буду литися дощем. ...» («Четвертування»).
Агресія трансформує акт кохання, ідеальний потяг, наївні сподівання у садистську помсту: «І ось павутина любові сплела їх мов жертви <...> Коханка вискалює зуби, щоб зжерти. <...> З’їдає молільнику голову: «Вічним ніщо не буває». І потім у шлунку їй буде весільне вітання» («Вічна любов»), «Бери у руки сокиру, Ненависна музо. Десь там вогнетривкі мости Від мене до Парнасу. Нехай же він буде Безлюдним островом Після твоєї зради» («Лист у шухляду»).
Ритуал садизму ініціюється експресивними фігурами. Народження крику як самобутньої субстанції (що калічить і вбиває сакральне) проголошує нівелювання цнотливого ідеального традиційного: «Хай потрошить на хмарах ангелів! <...> Перерізують горло гармонії, І плавають у лімфі крику Обпатрані звуки ліри. <...> І до білих стін кімнати Прилипає запечене кров’ю Пір’я співучих янголів». Опісля звершення садистського акту суб’єкт поезії досягає катарсисної стагнації, а разом з тим – виснаження: «Я вирішив стати коропом – Вічно німим і сонним» («Conversio animal»). Вивільнивши негативну енергію на джерело подразнення, він набув нової антитетичної якості – умиротворення.
Схожий стан «виповнення творенням» алегорично моделює Станіслав Вишенський у есе «Танець у невагомості»: «Жертву обирає напрямок втечі і тут нічого не вдієш. Митець входить у тебе – натурника – натхненний, а виходить спустошений, картина, що є вислідом вашого спілкування, належить вам обом, хоч батько – він, а не ти...» Двоїстість митця, коли автор виснажений експресією/астенією героя-натурника, – ключова містика поезії. «Пензель працює сам і то є його полювання на дороговказ – на такий собі мазохізм уразливого місця,» – продовжує поет, називаючи «школу розпаду» «гідною подиву метаморфозою відродження». Тому садистичну деструкцію у віршах Б. Стрільчика можна мотивувати як потяг до автентики страждання, через який пізнається первинний беззахисний стан речей – такий собі «колообіг», за уже згаданим С. Вишенським.
Особливу увагу в ньому – циклі «страждання і задоволення» – заслуговує фрагмент з поезії «Снігова королева», що тяжіє до лейтмотиву «Венери в хутрі» Л. фон Захера-Мазоха – «бути рабом прекрасної жінки, жінки, яку люблю, яку боготворю». Суб’єкт лірики п’єдесталізує демонічний об’єкт кохання, поглиблюючи свій комплекс неповноцінності: «Ви смієтеся, коли місяць У повні труситься від Вашого погляду. Я прошу лише одного: Замерзнути навіки, Щоб служити Вам, Моя королево». Гіпертрофована неповноцінність вивільнює у поетичну свідомість мазохістичний імпульс як один зі способів співіснування у суб’єктно-об’єктних відносинах. Однак невротичне бажання «бути підкореним» зазнає фрустрації, оскільки «реалізація пристрасті до мазохізму чи садизму ніколи не веде до досягнення задоволення,» – писав Е. Фром у «Людській ситуації». Розвиваючись автономно, мазохізм/садизм не сприяє витворенню цілісної особистості, натомість розщеплює її на різновекторні бажання, чим зумовлюють «ефект маятника» у психічному суб’єкті.
Таким чином, садо-мазохістичні імпульси і смерть поетичного героя в збірці «Лезо Оккама» Б. Стрільчика є механізмами для задоволення потягу до ідеального смислу речей: віддана любов, вмирання за велику ідею, несправедлива зрада та непоціновування таланту... Однак приречені на пошук, якому немає краю.
От тільки, чому автор обрав саме такий інструмент для голосу свого слова ?
Мій замок з плоті й крові – це мій гріб.
Чи варто відкривати всі кімнати
Ключем, що пам’яттю усі гріхи загріб?
Чи варто знати те, чого не можна знати? («Замок»)
Коментарі
Останні події
- 23.12.2024|20:38Вийшов друком другий том духовних записок Ігоря Павлюка
- 23.12.2024|18:24У ВСЛ виходить новий роман Євгенії Кузнєцової «Вівці цілі»
- 19.12.2024|11:01Топ БараБуки: довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 19.12.2024|07:49Топ продажів видавництва VIVAT у 2024 році
- 18.12.2024|13:16Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії випустив онлайн-курс для підлітків «Не можеш сказати – пиши!»
- 17.12.2024|19:44Мирослав Лаюк став лауреатом премії імені Шевельова 2024 року
- 17.12.2024|19:09Вийшов трейлер української стрічки «Фрагменти льоду»
- 10.12.2024|18:36День народження Видавництва Старого Лева
- 10.12.2024|10:44На Оболоні Книгарня "Є" відкриє новий культурний простір “Книгарня “Є”
- 10.12.2024|10:38Видавець Віктор Круглов пройшов відбір на навчання в Стенфордській вищій школі бізнесу