Re: цензії

04.06.2020|Валентина Семеняк
Містична Terra Oкулус у новому романі Юлії Чернінької
03.06.2020|Володимир Самойленко, кандидат географічних наук
Історії, які їх хочеться читати і читати
30.05.2020|Валентина Семеняк
Про Аґрафку: «У Божому світі лише намистинка»
25.05.2020|Валентина Семеняк, письменниця
Пізнати барви життя через освідчення
24.05.2020|Василь Кузан
Феба як фатум
20.05.2020|Валентина Семеняк
Її «Маруся» - це славень українській жінці-матері
16.05.2020|Софія Ткач
Образ психопатки в романі Володимира Даниленка «Клуб «Старий Пегас»
15.05.2020|Богдан Дячишин, Львів
Час - це те, що не зникає безслідно у людини*
14.05.2020|Ольга Полевіна, Кропивницький
Казка про дружбу
13.05.2020|Валентина Семеняк
Їй під силу зростити букетик конвалій зі слів

Видавничі новинки

Побачила світ збірка оповідань «Львів. Шоколад. Кам’яниці»
Проза | Буквоїд
Перше дитяче видання про коронавірус – психологічна підтримка для українських малюків
Дитяча книга | Буквоїд
Побачили світ історичні есе "Карпатська Україна" Романа Офіцинського
«Пригоди динозавриків» від Еліни Заржицької
Дитяча книга | Буквоїд
Олександр Дан. "Інсомвіта, або Життя та сновидіння Роберта Бланша"
Книги | Буквоїд
Еліна Заржицька. “Пригоди динозавриків”
Дитяча книга | Буквоїд
Реймонд Карвер. «Про що ми говоримо, коли говоримо про любов»
Проза | Буквоїд
Симор Гласенко. «Дім чистого світла»
Книги | Буквоїд
Мартін Поллак. «До Галичини. Прохасидів, гуцулів, поляків і русинів. Уявна мандрівка зниклим світом Східної Галичини та Буковини»
Книги | Буквоїд
Каролін Жорж. "Із синтезу"
Проза | Буквоїд
Головна\Новини\Історія/Культура

Новини

10.04.2020|16:08|Буквоїд

Побачили світ історичні есе "Карпатська Україна" Романа Офіцинського

Офіцинський Р. Карпатська Україна: Історичні есе. Ужгород: TIMPANI, 2020. - 288 с.

У пропонованій книжці зібрані докупи наукові, науково-популярні, публіцистичні статті та інтерв’ю відомого вченого – доктора історичних наук, професора Романа Офіцинського, котрий майже три десятиліттяактивно й об’єктивно вивчає та популяризує карпатоукраїнську проблематику серед співвітчизниківіпоза межами рідної країни.Це не сподобалось, до речі, адептам "русскаго міра", як випливає з обструкційногонарису в московському пропагандистськомувиданні.Примітно, що Р. Офіцинський виростив одного доктора і сімох кандидатів історичних наук. Троєйого дисертантів безпосередньо торкалисяактуальних питань минулого Карпатської України.

Наразі під однією палітуркою пропонується персональний творчий звіт, складений з наукових знахідок і популярних текстів, поєднаних жанром есе. З одного боку, вони в різний час призначалися вужчій аудиторії, фахово підготовленій, а з іншого – спрямовувалися на ширшу спільноту. Привертають чільну увагутематичні історичні реконструкції та важливі історико-теоретичні узагальнення, скрупульозне висвітлення несподіваних сюжетів через призму архівних знахідок, постановка назрілих питань для подальших студій.

Як відомо,Закарпаття 1938 – 1939років нагадувало історичне перехрестя, де зіткнулись інтересиЧехословаччини, Великобританії, Франції, Німеччини, Італії, Угорщини, Польщі,СРСР.Угорщина провела анексію Карпатської України у два етапи (частину території в листопаді 1938-го за Віденським арбітражем, решту – в березні-липні 1939-го внаслідок військового вторгнення), яку не визнали країни антигітлерівської коаліції – творці повоєнної карти світу.Історія незалежної Карпатської України тривала п’ять днів – від 14 до 18 березня 1939 року, коли Угорщина окупувала всю її територію.Та ще до 30 квітняв Хусті офіційно діяла Українська евакуаційна комісія.Саме з весни 1939-го на Закарпатті ведуть відлік масові репресії, котрі тільки посилилися з приходом радянської армії восени 1944-го.

На жаль, українська правляча верхівка є ментально постколоніальною, малорухливою у відстоюванні національних інтересів і цінностей. Досі залишаються не розслідуваними і не покараними задокументовані масові злочини проти людяності в Карпатській Україні, скоєні сусідніми державами. Угорські та польські державні діячі, військовослужбовці, правоохоронці безпосередньо причетні до численних злочинів проти людства, включно з масовими позасудовими розстрілами на карпатських перевалах за етнічною ознакою – українців.

У книжці подано й близько двох десятків промовистих документів: листів, листівок, телеграм, карт, меморандумів, літописних витягів, що зберігаються у Державному архіві Закарпатської області, Військово-історичному архіві Румунії, Політичному архіві міністерства закордонних справ Німеччини, приватних зібраннях. Частково вони використанні приоформленні обкладинки, зокрема пропагандистські листівки, що масово поширювалисяв адміністративних межах краю останніхмісяців чехословацькогоправління.

Автор дає вичерпні відповіді на несподівані запитання, як-от: "Під чиїми прапорами бачив Україну Августин Волошин?" Хоча А. Волошин не вказав конкретно на перпективну з існуючих політичних сил українського національно-визвольного руху, однак формулював загальні засади відродження України як християнсько-демократичного.Радянізація всієї України, надто Закарпаття, буладля нього категорично неприйнятною.

У книжці наголошено, що обґрунтовані твердження про окупацію та анексію Карпатської України як українську точку відліку Другої світової війни знайшли розголос і підтримку.Серед есе вабить і текст дводенної екскурсії "Меморіали героям Карпатської України" за маршрутом:Ужгород –Перечин –Верецький перевал – Міжгір’я – Білки – Красне Поле – Хуст – Солотвино – Кваси – Яблуницький перевал.

Не пройшов Р. Офіцинський мимовивчення цих подій в школі. В одному із сучасних підручників для 10 класу він запримітив у реченні "На виборах до сейму Карпатської України, які відбулися в лютому 1939 року, майже всі депутатські місця здобули прихильники УНО"аж три неточності. По-перше, крайовий парламент офіційно називали не "сейм" (як у Польщі), а "сойм". По-друге, не "майже всі", а "всі депутатські місця здобули", причому, по-третє, не "прихильники УНО", а кандидати-висуванці "Українського національного об’єднанняі народностевих груп [національних меншин]".

Нагадаємо, що Роман Офіцинський –автор збірок поезій («Нашестя ангелів» (1993), «Ураган тисячоліть» (1997), «Ідеологія повстань» (2004), «Жура журавлів» (2019)), прози («Ломиголівка» (2015), «Червона лінія» (2018)), публіцистики («Сто вражень з Америки» (2001), «Дев’ять бокорашів і зрадлива Тиса» (2003), «Тяжко жити Касандрою» (2008), «Сталеві нерви тореадора» (2015)), літературної критики Новітня література Закарпаття»(2015)). Ректором Ужгородського національного університету 28 грудня 2018 року незаконно звільнений з роботи (завідував кафедрою історії України) за «аморальний проступок», що полягав у написанні та презентації книжки короткої прози «Червона лінія». Поновлений в правах Ужгородським міськрайонним судом (http://reyestr.court.gov.ua/Review/81161080) і Верховним Судом України (http://reyestr.court.gov.ua/Review/87581214) 5 лютого 2020 року. Це унікальний випадок у сучасній Україні, коли лише в судовому порядку припинено цензуру і посягання на свободу художньої творчості, що практикувалися за тоталітарного режиму.

Відзначимо, що "Карпатська Україна" Романа Офіцинського рекомендована довиданняправлінням Національної спілки краєзнавців України, а також Ученою радою Карпатського університету імені Августина Волошина.

Отож доброго читання!коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга
Книги від Bookzone

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

03.06.2020|03:12
Оксана Забужко проведе онлайн-презентацію нової книги «Планета Полин»
03.06.2020|03:09
Розпочато прийом заявок на премію «Еспресо. Вибір читачів»
01.06.2020|16:36
Олександр Ткаченко очолить міністерство культури
01.06.2020|12:21
У Казахстані і Канаді побачив світ новий роман-серіал Сергія Дзюби
30.05.2020|18:40
Джоан Роулінг випустить нову книжку «The Ickabog»
30.05.2020|18:33
Обкладинка до книжки «Магнетизм» Петра Яценка перемогла в конкурсі Ukrainian Design: The Very Best Of 2020
29.05.2020|12:46
Міжнародний фонд Івана Франка розпочинає громадський проєкт «Іван Франко на мапі Європи»
29.05.2020|08:59
Життя на швейцарських полонинах: у «Видавництві 21» виходить перша книга ґраубюнденської трилогії Арно Каменіша
28.05.2020|16:56
У Києві під МВС відбулася акція на підтримку поета Андрія Хаєцького
27.05.2020|14:47
Андрій Кокотюха завершив роботу над ретро-романом "Голова з площі Пігаль"

- фільми в кінотеатрах України

Партнери