Re: цензії

24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій
«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови
Джерела мови російського тоталітаризму
18.04.2025|Ігор Зіньчук
Роман про бібліотеку, як джерело знань
18.04.2025|Валентина Семеняк, письменниця
За кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
12.04.2025|Андрій Содомора
І ритмів суголосся, й ран...
06.04.2025|Валентина Семеняк
Читаю «Фрактали» і… приміряю до себе
05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ
«Ненаситність» Віткація
30.03.2025|Ігор Чорний
Лікарі й шарлатани
Пісня завдовжки у чотири сотні сторінок
11.03.2025|Марина Куркач, літературна блогерка, м. Кременчук
Жінкам потрібна любов
Головна\Події\Зустрічі

Події

02.11.2009|09:43|Софія Богдан, Кривий Ріг

Вакцинація інтелектом

«Київська Русь» на криворізькій землі.

Чи друкує журнал «Київська Русь» твори молодих авторів, і на яку адресу можна їх надіслати? Як Ви ставитеся до ідеї присвоєння Донецькому університету імені Василя Стуса? Як дивиться Вам в очі Віктор Медведчук? Про все це розпитували у шевченківського лауреата, головного редактора «Київської Русі» Дмитра Стуса ті, хто пришов 30 жовтня на зустрічі з ним та провідним автором часопису, знаним київським поетом Олексієм Зараховичем. Часом здавалося, що відповіді на складні питання гості Кривого Рогу шукали разом із публікою. 

А хто не втрапив ні на ранкову лекцію для студентів, ані на вечірнє спілкування з творчими силами, могли послухати гостей у прямому ефірі Криворізького державного телебачення – програма перебування киян у Кривому Розі була розрахована ледь не по хвилинах. Втім, криворіжці не лише «вампірили» киян, але й насичували Стуса і Зараховича розповідями про Кривий Ріг, яких годі шукати в довідниках, щедро частували і душевно зігрівали. Навзаєм отримали кілька десятків тем для роздумів, наприклад, про те, що «ми як суспільство не доросли до люстрації» (Дмитро Стус), що «в Україні існує багато різних гетто – і мало таких, як редакція «Київської Русі», що робить спроби їх об’єднати» (Олексій Зарахович), про повчання Василя Стуса, що «у світі не існує однієї правди, навіть моєї» (Дмитро Стус) і про те, як «между нами прямая речь училась сама без кавычек течь» (Олекій Зарахович).

Всі ці розмови-роздуми нанизувалися на міцну нитку – журнал «Київська Русь», останні випуски якого – «Перезавантаження», «Межичасся», «Гламур» та «Polska» - головний редактор презентував вельми докладно. Нові імена, актуальні теми, зухвалі трактування падали, як метеоритний дощ, на голови трохи ошелешених слухачів, і в тиші, яка панувала на обох зустрічах, уважно прислухавшись, можна було вчути рипіння шарнірів, які нарощують оберти у новому напрямку. Що з того вийде – побачимо, зараз незаперечно одне: невимушені і серйозні промови Стуса і фантастичне декламування власних віршів Зараховичем змінили уявлення криворіжців про «високочолих» київських літераторів. І, є надія, про самих себе теж.

У цій історії зі щасливим кінцем є ще й те, що тішить, може, найбільше. Приїзд Дмитра Стуса та Олексія Зараховича до Кривого Рогу його ініціаторка, автор телепрограми «Книжкова полиця» (ТРК «Рудана») Ольга Хвостова готувала з тими, кому творчим людям завжди є що закинути, – з управлінням культури та туризму виконкому Криворізької міської ради. Між іншим, саме завдяки голові управління візит фінансово підтримали ПП Сергій Алєксєєв та магазин «Ямаха». Ключовою є і роль Криворізького державного педагогічного університету – його ректорату та факультету української філології, які особливо відкриті до творчого спілкування. Думаю, це підтвердить і п. Леся Коваль, котра кілька років тому разом із Сергієм Жаданом, Василем Шкляром, Любком Дерешем та іншими приїздила презентувати збірку «Нерви ланцюга», і Михайло Бриних та Вікторія Стах, що навесні в тому-таки залі зустрічалися зі студентами. Нових вітрів чекають і в обидвох міських бібліотечних мережах – дорослій і дитячій, остання, до речі, два тижні тому гостинно приймала редактора журналу «Однокласник» Сергія Іванюка. Перелік можна продовжувати.

Може, підсумок прозвучить трохи помпезно, але чесно: спільна праця і добра воля у шляхетній справі перетворюють провінцію на культурний центр. Хто хоче до Кривого Рогу? Ласкаво просимо по натхнення!

На фото: Дмитро Стус



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата
21.04.2025|21:30
“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина
18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»
05.04.2025|10:06
Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
05.04.2025|10:01
Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
05.04.2025|09:56
Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію


Партнери