Re: цензії
- 18.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськНотатки мемуарного жанру
- 17.12.2024|Оксана Тебешевська, заслужений учитель України, письменницяВолодимир Качкан: «З того слова насію довічних пісень…»
- 14.12.2024|Валентина Семеняк, письменницяКлюч до послань
- 10.12.2024|Ігор ЗіньчукСвобода не має ціни
- 01.12.2024|Ігор ЗіньчукТомас Манн „Будденброки” – роман–сага про занепад однієї родини
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Видавничі новинки
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
Некрофілію замовляли? Про роман Олеся Ільченка «Моя кохана К’яра»
Більшість активних читачів поділяють прочитані книжки на умовні групи: «круто», «відстій», «для метро згодиться» тощо. Літературні критики теж люди, тому також послуговуються схожими категоріями.
Щоправда, я останнім часом ловлю себе на тому, що твори сучасної української літератури групую за ознаками «погано, але хоча б є що переказати», «гарно, є про що поговорити» та «погано, навіть переказати
У книжках останньої категорії може бути сюжет, ідейний зміст і навіть певна емоційна наснаженість – як бувають вони у малобюджетних телесеріалах, котрі можна починати дивитися з будь-якої серії і передати зміст одним простим неускладненим реченням. Певна річ, над таким серіалом теж хтось плаче, але переважно тягнуться за пультом, щоб перемкнути. Можливо, на канал, де також іде серіал, але з несподіванішими колізіями, кращою акторською грою, ближчий до реального життя чи з менш притягнутими за вуха пристрастями.
Рецензії, присвячені творам із останньої групи, переважно потребують довгого вступу.
Отож, український поет, журналіст і автор книг для дітей Олесь Ільченко останнім часом випробовує амплуа «письменника для дорослих» – а що може бути кращим для дорослого читача, ніж некрофілія?.. Сюжет книжки «Моя кохана К’яра» простий і немудрящий: головний персонаж, середньої руки бізнесмен, кохає дівчину, котра випадково гине від рук хуліганів. Не в змозі змиритися зі смертю коханої, персонаж за грубі гроші домовляється з працівниками моргу при одній із лікарень, аби ті забальзамували тіло К’яри і переховували у холодильнику. Так персонаж нібито «зберіг кохану для себе» – описам статевих актів із покійницею відведено третину обсягу тексту.
«Кульмінацією» є момент, коли герой-некрофіл виявляє, що хлопці з моргу віддавали тіло дівчини на втіху іншим: у якийсь далеко не прекрасний день він застає у морзі… народного депутата з членом у роті коханої К’яри. Отак, цілком у відповідності до національних традицій, Олесь Ільченко зводить дуже багату в художньому плані тему до політичної агітки. «Нехай недолугі людці називають нас некрофілами, – розумує, відразу втрачаючи всю свою реалістичність, співробітник моргу Льоша. – Справжні некрофіли – у владі. От де царина зрілого ідіотизму! Ми що? Ми просто зберігаємо людей. А вони, політики, політтехнологи та інші мріють про владу, про повну владу, яка є насильством, а часто – прямим убивством живих. Сила, от що для них головне, от що вони поважають. Все і всіх – через коліно!»
Крім указаної, в творі можна простежити ще одну не надто приховану ідею – про те, що некрофілія характеризує сучасний світ віртуального спілкування («та тепер майже всі некрофіли!!! Нині всім більше до душі сидіти перед компом і дрочити на неживу порнокартику, нехай і рухому, писати мертві і-мейли, спілкуватися невідомо з ким в «асьці» – знову ж таки слова «просунутого» Льоші).
Головний персонаж змальований як типовий закомплексований пострадянський чоловік, котрий, попри матеріальну спроможність, почувається невпевненим як особистість, ревнує К’яру і настільки боїться втратити, що віддає перевагу володінню її мертвим тілом.
Аби добрати обсяг тексту, гучно названого романом, авторові довелося ввести до нього «листи» друга головного персонажа, які той читає у в’язниці. Листи претендують на глибоку філософічність, не тримаються купи («Була юність і була сила, якесь неусвідомлене знання чи неусвідомлена віра, хто його знає, а щось же таки було, що тримало, вело, відпружувало і втішало. А тепер Його немає. Лишилися розумові спекуляції, але це не приходить в результаті розумових спекуляцій. Взагалі не відомо, внаслідок чого воно приходить – і відходить. Щось на зразок Бога. То Він є, то Його немає. Коли Він є, тоді я вірю в Нього і знаю, що Він є. Коли Його немає, тоді я не вірю в Нього і знаю, що Його нема»), але обсяг тексту чесно збільшують.
Словом, навіть переказати нічого… Видавництво, випускаючи у світ книжку на «табуйовану» тему, зазначило в анотації, що «про таке воліють не говорити вголос; більшість робить вигляд, що не знає про подібні випадки». Утім, не хвилюйтеся, від книги Олеся Ільченка кров не захолоне в ваших жилах, настільки в ній усе картонне й несправжнє. Ті ж самі сестри Чернінькі зробили б із піднятої теми «цукерочку» своїм тваринним вогнистим натуралізмом, але Олесь Ільченко розповідає про секс у моргу так буденно, ніби про закупи в супермаркеті.
Тим більше не знайдете ви тут ніжної поетизації збочення, як, скажімо, в авторки «класичного» некрофільського роману Габріель Вітткоп, та (що взагалі дивує з огляду на підняту тему) жодної спроби пізнати таємницю смерті й контакту з потойбічним. А такі спроби, попри твердження анотації, були, якщо не ходити далеко за іноземними зразками, завжди присутні в українському культурному дискурсі. Візьмімо хоча би фольклорне «а я ту могилу знайду-розкопаю, із милого кості я повибираю», мандрівні сюжети про появу покійного нареченого, що якнайстаранніше експлуатували у ранньому романтизмі з його знаковими танатологічними образами, Гоголівських мертвих панночок та Шевченківських утоплениць або цілий масив текстів модернізму з його питомою увагою до самогубства, вбивства, кохання, якому на заваді стала смерть, тощо. Справді, сам некрофільський акт, здається, ніде не був описаним, але, чесно кажучи, красномовні умовчання попередників Ільченка інтригують, а чи викликають огиду, а чи лякають значно більше, ніж «Моя кохана К’яра». Словом, якщо вже тему некрофілії так треба було підняти в українській літературі, то явно якось більше віддаючись справі й заглиблюючись у тему. Наразі ж вийшло чисто тобі за іншим класиком: «штрикаєш-штрикаєш», а спитай для чого?..
Олесь Ільченко. Моя кохана К’яра. – К. : Грані-Т, 2011.
Коментарі
Останні події
- 23.12.2024|20:38Вийшов друком другий том духовних записок Ігоря Павлюка
- 23.12.2024|18:24У ВСЛ виходить новий роман Євгенії Кузнєцової «Вівці цілі»
- 19.12.2024|11:01Топ БараБуки: довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 19.12.2024|07:49Топ продажів видавництва VIVAT у 2024 році
- 18.12.2024|13:16Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії випустив онлайн-курс для підлітків «Не можеш сказати – пиши!»
- 17.12.2024|19:44Мирослав Лаюк став лауреатом премії імені Шевельова 2024 року
- 17.12.2024|19:09Вийшов трейлер української стрічки «Фрагменти льоду»
- 10.12.2024|18:36День народження Видавництва Старого Лева
- 10.12.2024|10:44На Оболоні Книгарня "Є" відкриє новий культурний простір “Книгарня “Є”
- 10.12.2024|10:38Видавець Віктор Круглов пройшов відбір на навчання в Стенфордській вищій школі бізнесу